piątek, Marzec 22, 2019

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby kupić odpowiedni zasilacz UPS

0
5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby kupić odpowiedni zasilacz UPS

Prąd jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Samochód uderzający w słup lub mała wada transformatora może spowodować całkowite odcięcie od prądu całej dzielnicy, a przepięcie może być na tyle silne, że zniszczy większość elektroniki w domu. Takie sytuacje są na szczęście bardzo rzadkie, jednak mogą one przytrafić się także nam i to w najmniej odpowiednim momencie. Straty spowodowane przez takie sytuacje mogą niejednokrotnie sięgać kilkunastu tysięcy złotych, i to tylko w przypadku małych biur lub domów.

Pozyskiwanie followersów na Instagramie – Tip&Trics

0
Pozyskiwanie followersów na Instagramie - Tip&Trics

Czy wiesz kto ma ponad 150 milionów followersów na Instagramie? A jakie zdjęcie uzyskało ponad 50 milionów polubień? Przeczytaj poniżej o tych najlepszych z najlepszych, o tym jak udało im się to osiągnąć i czego możesz się od nich nauczyć, aby zdobyć więcej followersów dla swojego profilu.

Ucz się od najlepszych, czyli publikuj stosunkowo regularnie i często

Taki @cristiano (czyli Cristiano Ronaldo), który jest najpopularniejszą osobą na Instagramie (157 milionów obserwujących w marcu 2019, 2500 postów na koncie), publikuje czasami codziennie, a czasami co kilka dni.

@arianagrande (Ariana Grande, 147 milionów obserwujących, 4000 postów na koncie) publikuje czasami nawet kilka postów dziennie, a czasami przez kilka dni się nie odzywa.

@selenagomez (Selena Gomez, 146 milionów obserwujących, trzecia pod względem popularności, 1500 postów) w czasach gdy publikowała sporo też robiła to kilka razy dziennie lub raz na kilka-kilkanaście dni.

Dla porównania, trzy najpopularniejsze marki (@natgeo – National Geographic (102 mln obserwujących, 20 000 postów), @nike – Nike (85 mln obserwujących,  720 postów), @realmadrid – Real Madryt (69 mln obserwujacych,  2600 postów) publikują czasami po kilkanaście postów dziennie, a czasami raz na kilka tygodni.

Pierwsza rada jest więc prosta.

Publikuj.

Publikuj regularnie, raz na kilka dni, raz dziennie, kilka razy dziennie, w zależności od swojej grupy docelowej i tego jak ta grupa reaguje na rzadsze lub częstsze publikacje, gdyż jak widać różne strategie dają pozytywne efekty.

Publikuj filmy

W 2019 roku wciąż jeszcze popularne jest publikowanie zdjęć na Instagramie, ale coraz mocniej widoczne jest kierowanie się ludzi w kierunku publikacji filmów. Instagram udostępnia bardzo dobre narzędzia, które możemy wykorzystać do tworzenia własnych krótszych i dłuższych filmików (Boomerang, IGTV). Warto z tych narzędzi skorzystać i wpisać się w ten aktualny trend.

Publikuj w czasie rzeczywistym

Wrzucanie zdjęć i filmów z urządzeń mobilnych w czasie rzeczywistym (np. Instagram może sprawdzić metadane, żeby wiedzieć, że zdjęcie jest aktualne) może pomóc w osiąganiu większego zasięgu posta. Staraj się więc publikować posty na bieżąco. Z punktu widzenia sieci społecznościowych promowanie tego typu publikacji jest ważne, gdyż dotyczy bieżących wydarzeń, które często wzbudzają więcej reakcji niż wydarzenia ‘historyczne’.

Planuj posty z wyprzedzeniem

Niektóre posty możesz opublikować w czasie rzeczywistym, inne możesz zaplanować z wyprzedzeniem, gdyż mogą one wymagać więcej pracy, możesz się do nich przygotować, etc.

Rób to.

Planuj z wyprzedzeniem.

Podejdź do działań na Instagramie jak do gry w szachy, albo w Tetrisa (wybór należy do Ciebie), w której możesz analizować potencjalne zachowania rynku, trendy, etc., i musisz być też przygotowany na nieprzewidywalne sytuacje i stwórz sobie strategię działania (posty do opublikowania, pomyśl o ew. odpowiedziach, które mogą się pojawić oraz o tym jak na te odpowiedzi zareagować, etc.)

Stwórz rozpoznawalny schemat posta

To może, ale nie musi pomóc. Stwórz wzorzec posta, jakie elementy graficzne pojawią się na zdjęciu, etc. Możesz korzystać z tego wzorca dla większości postów, ale czasami jednak urozmaicaj to co wrzucasz.

Publikuj na urządzenia mobilne

Bez względu na to co wrzucasz na Instagrama staraj się robić to korzystając z urządzeń mobilnych i dostosowane do urządzeń mobilnych, gdyż tego typu posty są promowane przez Instagrama i częściej wyświetlane użytkownikom.

Zoptymalizuj profil

Stwórz opis swojego profilu na Instagramie. Powinien on być krótki, ale treściwy.

Angażuj followersów

Nie wystarczy wrzucać zdjęć (chyba że jesteś już bardzo popularny/popularna), ale trzeba też kontaktować się z followersami. Instagram to sieć społecznościowa, stworzona dla umożliwiania obustronnej komunikacji, dlatego warto rozmawiać ze swoimi fanami

Pamiętaj o różnorodności w obrębie Twojej grupy docelowej

Publikuj materiały kierowane do różnych podgrup głównej grupy docelowej (np. z wizerunkiem mężczyzny i kobiety, osób z różnych środowisk, np. świat korporacji warszawskich, gdańskich czy krakowskich).

Używaj hashtagów

Używaj hashtagów. Będzie to pomocne dla użytkowników, aby promować Twój post.

Uważaj jednak, aby nie zostać zbanowanym (shadowban), gdyż pewne hashtagi są niemile widziane przez Instagrama. Nie używaj też ciągle tych samych hashtagów, to też jest niemile widziane.

Używaj geotagów

Oprócz hashtagów, pamiętaj tez o geotagach, które zlokalizowane są dla konkretnych miejsc.

Dziel się swoimi pozytywnymi emocjami

Jeżeli uda ci się coś osiągnąć – nowy klient, dużo klientów, sukces inny, poinformuj o tym na instagramie

Korzystaj ze wsparcia Influencerów

Influencerzy są wciąż na topie. Jeżeli więc chcesz np. wypromować profil firmy, zdobyć więcej followersów dla firmy, możesz skorzystać ze wsparcia influencerów odpowiednich dla grupy docelowej, do której firma kieruje swoją ofertę.

Promuj się poza Instagramem

To czego przede wszystkim mogą nas nauczyć najpopularniejsze Instagramowe profile, to fakt, że popularność na Instagramie zdobywa się nie tylko na Instagramie, ale przede wszystkim na boisku, w studio nagraniowym, na koncercie, w zetknięciu naszej usługi czy towaru z rzeczywistym człowiekiem, dlatego dbaj o to. Promuj się także poza Instagramem, a followersi sami będą docierać do Ciebie.

Promuj się także zamieszczając adres swojego Instagrama na materiałach promocyjnych.

Znajdź swój niepowtarzalny pomysł promocyjny

Szukaj i testuj różne pomysły na promocję. Obserwuj też konkurencję i ucz się na jej sukcesach i porażkach. Możesz także wchodzić w interakcje na cudzych profilach (choć może niekoniecznie na profilach bezpośredniej konkurencji). Pamiętaj, aby być autentycznym w tym co robisz, śledź też trendy, aby komunikować się w zgodzie z nimi.

Analizuj wyniki akcji i wybieraj najlepsze rozwiązania

Analizuj efekty swoich działań przy pomocy narzędzi Instagrama lub ewentualnych zewnętrznych narzędzi. Pamiętaj, że wszelkie internetowe porady są poradami ogólnymi, które mogą, ale nie muszą znaleźć zastosowanie w Twoim przypadku (Twoja grupa docelowa może reagować inaczej niż pozostali), dlatego poza kierowaniem się ogólnymi poradami i hackami, analizuj swoje konkretne dane i na podstawie tych analiz podejmuj działania, wybieraj te, które w Twoim przypadku działają najlepiej.

Zobacz kiedy najczęściej ludzie wchodzą w interakcje z Twoim kontem, aby wiedzieć kiedy publikować; co lubią, etc.

Ucz się od najlepszych – Najpopularniejszy post na Instagramie…  najpopularniejsze zdjęcie, najpopularniejszy opis

I na koniec dwa słowa o najpopularniejszym zdjęciu na Instagramie, które uzyskało ponad 53 miliony polubień (stan na marzec 2019).

Jeżeli nie wiesz jakie to zdjęcie, spróbuj się chwilę zastanowić nad tym co może być na tym zdjęciu mogło sprawić, że aż tylu ludzi lubi.

Możesz się zdziwić, więc pomyśl jeszcze przez chwilę. 53 miliony ludzi na całym świecie polubiło to zdjęcie. Co to mogło być?

Zdjęcie to może dobrze obrazować aktualne trendy, gdyż opublikowane zostało 4.01.2019 roku.

Dla podpowiedzi, tutaj opis do tego zdjęcia: „Let’s set a world record together and get the most liked post on Instagram. Beating the current world record held by Kylie Jenner (18 million)!”

I edytowany dopisek: „We got this”

Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że nie tylko zdjęcie, ale także opis jest bardzo ważne w publikacjach na Instagramie. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym wypadku to właśnie ten opis przyczynił się do popularności zdjęcia (choć może jednak jest to kwestia tego co jest na zdjęciu).

A oto samo zdjęcie:

https://www.instagram.com/p/BsOGulcndj-/

Powodzenia w osiąganiu podobnych (lub większych) sukcesów.

Autor: Agencja Social Media Brandbay.pl

Jak się wyswobodzić z pętli zadłużenia?

0
Jak się wyswobodzić z pętli zadłużenia

Pętla zadłużenia jest określeniem stosowanym w finansach dla tych osób, które nie potrafią poradzić sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, a zaciągają kolejne. Jest to niestety spirala długów, w którą bardzo łatwo jest się wplątać. Pomóc mogą natomiast produkty bankowe, takie jak kredyt oddłużeniowy albo wcześniejsza spłata pożyczek. Czym one są i jak się mają do pętli zadłużenia?

Jak powstaje pętla zadłużeniowa?

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od kredytu konsumpcyjnego lub chwilówki na prezent weselny dla znajomego, czy na krótki urlop z rodziną. Potem przychodzi czas spłaty zadłużenia, ale okazuje się, że możemy spłacić tylko część, bo wypłatę nadal mamy taką samą jak dawniej, pożyczka już się skończyła, a potrzeby życiowe nadal są na tym samym poziomie co zwykle, czyli pieniędzy nie wystarcza na szaleństwa. W tym czasie dzwoni konsultant z banku i proponuje otwarcie linii kredytowej lub debetu na koncie, więc skwapliwie z tego korzystamy, bo skoro dają taką możliwość, to trzeba to wykorzystać. W kolejnym miesiącu okazuje się jednak, że nasze długi zamiast się zmniejszać – rosną, bo nie zdążyliśmy jeszcze spłacić jednego zadłużenia, a już wzięliśmy kolejne zobowiązanie! Wystarczy kilka miesięcy, by okazało się, że nasze miesięczne zobowiązania z tytułu wszystkich rat, chwilówek i odsetek przekraczają nasze dochody! Czy istnieje szansa na wyjście z pętli chwilówek? Owszem, ale aby ją otrzymać, należy skorzystać z kolejnego kredytu – tym razem konsolidacyjnego.

Jak działa konsolidacja chwilówek?

Konsolidacja chwilówek dla zadłużonych polega na złączeniu wszystkich zobowiązań w jedno i spłacanie jednych, często niższych odsetek. Takie rozwiązanie oferowane na stronie www.splatachwilowek.pl pozwala wielu zadłużonym osobom spłacić swój dług i już więcej nie dać się skusić na pożyczki, których nie są w stanie spłacić! Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, działający zarówno na kredytach bankowych, jak i pożyczkach pozabankowych, trzeba zestawić ze sobą wszystkie dokumenty pożyczkowe i kredytowe. Na podstawie tych umów pracownik przygotowuje kolejną, na kredyt konsolidacyjny, który pozwoli pokryć od razu wszystkie zobowiązania, łącznie z odsetkami. Dłużnik ma więc spokój, ponieważ nie przychodzą mu wezwania do zapłaty od poprzednich wierzycieli, a za to otrzymuje nowy harmonogram spłat rat, często z korzystniejszymi odsetkami, na kolejne miesiące. Wygodna dla dłużnika będzie też wcześniejsza spłata produktów pozabankowych oferowana przez firmy spłacające długi. Dzięki wcześniejszej spłacie zobowiązań pozabankowych, możliwe jest automatyczne zniwelowanie naliczania dodatkowych odsetek od przekroczonych terminów płatności. To opłacalne dla klienta, ponieważ odsetki w pożyczkach pozabankowych są zwykle bardzo wysokie, i zwykle naliczane (w przypadku chwilówek) za każdy dzień zwłoki!

Kredyt konsolidacyjny w banku

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może być dobrą opcją, ale tylko dla osób, które mają dobrą historię kredytową w banku. Choć kredyt konsolidacyjny jest dedykowany głównie osobom pragnącym wyzwolić się z pętli zadłużenia, to jest produktem bankowym jak każdy inny, i bankowi zależy na tym, aby dawał mu zarobić. Bank nie udzieli zatem takiego kredytu osobom zadłużonym lub mającym udokumentowane problemy ze spłatami wcześniejszych zobowiązań. Konsolidacja kredytów jest rozwiązaniem korzystnym dla dłużnika przede wszystkim dlatego, że daje możliwość „odwleczenia” spłaty na kolejne miesiące, przez co łatwiej jest uzyskać możliwość zebrania pożądanej kwoty i systematycznego spłacenia jednej większej sumy. Jest również wygodny dla tych osób, które mają problemy z organizacją i na przykład trudno im jest dotrzymać terminu spłaty pożyczki, gdy czas, który upływa od otrzymania pensji do terminu spłaty raty jest na tyle długi, że trudno, by po opłaceniu kosztów życia zostało cokolwiek na ratę.

Łączenie kredytów i chwilówek

Najtrudniejsza dla dłużników jest chyba spłata chwilówek. Chwilówki są produktami pożyczanymi „na chwilę”, czyli na okres od kilku dni do kilku tygodni. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że pożyczkobiorca oddaje całą kwotę za jednym razem, bez rozbijania jej na raty. Co więcej, w przypadku chwilówek odsetki za każdy dzień zwłoki są naprawdę wysokie. Są to zatem produkty firm pozabankowych, z których powinny korzystać jedynie osoby, które mają pewność, że będą w stanie spłacić zadłużenie na czas. Połączenie kredytów i chwilówek w jedno może być o tyle dobrym sposobem, że pozwoli nieco wygodniej rozłożyć spłatę na kilka rat.

Czy warto studiować pielęgniarstwo?

0
Czy warto studiować pielęgniarstwo?
źródło zdjęcia - https://stocksnap.io/photo/BDAUNU30R3

Posiadanie dyplomu uniwersytetu to obecnie konieczność. Studenci przy wyborze kierunku studiów kierują się ich popularnością, trudnością czy opiniami kolegów i koleżanek. Inni wybierają specjalizacje, które traktują niejako powołanie czy misję. Należy do nich zapewne pielęgniarstwo. Czy takie studia mają sens? Czy trzeba posiadać jakieś konkretne cechy do podjęcia pracy w tym zawodzie? Czy profesja ta gwarantuje spełnienie zawodowe, stabilizację i realizację marzeń? O tym wszystkim warto pomyśleć, zanim podejmiemy studia. W artykule postaramy się przybliżyć ten temat.

Prowadzenie sklepu w modelu dropshipping – jak zacząć?

0
Prowadzenie sklepu w modelu dropshipping - jak zacząć?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego jest ciekawym pomysłem na biznes, który pozwala zarabiać, ale i który oferuje interesującą pracę i duże możliwości rozwoju. Stając jednak przed takim zadaniem może się nam wydawać, że do zrobienia jest tak wiele, że wręcz jest to zbyt skomplikowane. Tymczasem – wcale nie musi tak być, szczególnie jeśli zdecydujemy się na sklep w modelu dropshipping. Na czym polega prowadzenie takiego sklepu i dlaczego jest to dobre rozwiązanie na początek przygody z e-commerce?

Wrocław – najlepsze miasto do pracy i życia – dlaczego?

0
Wrocław - najlepsze miasto do pracy i życia - dlaczego?

Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najlepszych miejsc do życia, co potwierdza ranking European Cities and Regions of the Future 2018/19, w którym Wrocław uplasował się na wysokich pozycjach w różnych kategoriach. Ponadto został doceniony jako miasto najlepsze do mieszkania i pracy pod względem przyjazności dla osób, które postanowiły się tu osiedlić, oraz jest wskazywany jako najlepszy kierunek do relokacji.

Zadbać o swoje sprawy za granicą

0
Zadbać o swoje sprawy za granicą

Dziś nie jest się ograniczonym granicami własnego kraju do ułożenia sobie życia. Każdy ma inny plan, a często jego realizacja wymaga wyjechania, odetchnięcia innym powietrzem i zanurzenia się w inną rzeczywistość. Za granicę nie jedzie się już samemu by przesyłać pieniądze rodzinie, która została na miejscu. Dziś wyjeżdżają całe rodziny, a różne kraje, dzięki wielu ulgom i świadczeniom pozwalają szybciej rozpędzić nowe życie w swoich granicach.

Mniej zamknięty świat

W przestrzeni Unii Europejskiej łatwiej jest znaleźć dla siebie i swojej rodziny nowy punkt zaczepienia. Od wielu lat głównym kierunkiem jest zachód. Dziś sporo rodzin wyjeżdża do Niemiec licząc (i słusznie) na lepszą płacę oraz możliwości rozwojowe. Do zmiany miejsca pobytu nie trzeba koniecznie „wiele” posiadać. Niemcy mają bardzo rozbudowany system pomocy dla rodzin. Zasiłek rodzinny z Niemiec jest dodatkiem, który można szybko uzyskać i zmniejszyć tym samym swoje obawy, czy na początku nowego rozdziału życia, aby na pewno wystarczy środków na utrzymanie. Zasiłek rodzinny z Niemiec posiada różną wysokość w zależności od liczby dzieci. Ten dodatek pozwala na łatwiejsze podjęcie decyzji o zmianie miejsca pracy i pobytu bez konieczności wielomiesięcznego rozstawania się z bliskimi. Zamieszkanie oraz rozpoczęcie pracy w innym kraju nie jest jednak decyzją, którą podejmuje się z dnia na dzień. W Niemczech obowiązuje inna rzeczywistość prawna oraz formalne wymogi, do których trzeba się dostosować. Chcąc np. zyskać zasiłek rodzinny z Niemiec trzeba podjąć (wcześniej) odpowiednie kroki i mieć już ustalone zaplecze dla pobytu.

Nie trzeba działać samemu

Dziś coraz więcej osób wybiera Niemcy, jako swoją życiową przystań. W efekcie oferty pomocy w załatwianiu różnorodnych dokumentów są na wyciągnięcie ręki. Osoby chcące wyjechać z dziećmi muszą dopiąć wcześniej wiele spraw na ostatni guzik. W zamieszaniu związanym z wyjazdem oraz rozpoczęciem życia w nowym miejscu, można zapomnieć o wypełnieniu witalnych dokumentów. W efekcie formalne procedury się przedłużają, niepotrzebnie kumulując stres, obawy i mnożenie w głowie ciemnych scenariuszy. Planując wyjazd warto zasięgnąć profesjonalnej porady oraz pomocy.

Dziś nie trzeba się koniecznie odwoływać do lokalnych kancelarii prawniczych. Dokładne objaśnienie procedur oraz oferty pomocy w ich przejściu można znaleźć na profesjonalnych portalach. Pomoże to szybko otrzymać zarówno zasiłek rodzinny z Niemiec, jak i inne świadczenia niezbędne do wygładzenia początkowej wyboistej drogi w nowym miejscu, gdzie chcemy zbudować naszą przyszłość.

Szybkie pożyczki internetowe – praktyczne informacje

0
Szybkie pożyczki internetowe - praktyczne informacje

W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa żyje na kredyt. Osoby, które mają zdolność kredytową korzystają z usług banków. Natomiast reszta osób musi korzystać z usług parabanków, które oferują szybkie pożyczki online.

Jeżeli interesują Ciebie pożyczki online, to musisz zarejestrować się na stronie internetowej danego parabanku. Rejestrując się podajesz swoje imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, pesel i adres zamieszkania. Dodatkowo musisz podać także dane kontaktowe takie jak numer telefonu oraz adres mejlowy. Oczywiście musisz wypełnić także dodatkowe wymagane informacje, m. in. informacje o wykształceniu albo pracy. Musisz podać także swój numer rachunku bankowego. Musisz także zaakceptować regulamin firmy.

Po udanej rejestracji szybka pożyczka online jest już w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy, że złożysz wniosek o pierwszą pożyczkę. Pierwsze pożyczki internetowe przeważnie nie są oprocentowane. Możesz starać się o kwotę od kilkuset do kilku tysięcy złoty. Okres spłaty pożyczki przeważnie wynosi miesiąc, ale w zależności od parabanku ten okres może być krótszy albo dłuższy. Przyznanie pierwszej pożyczki online przeważnie jest jeszcze zależne od pozytywnej rozmowy telefonicznej z pracownikiem parabanku. Twoja pierwsza, szybka pożyczka internetowa powinna znaleźć się na Twoim koncie bankowym nawet w ciągu kilku minut od pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Pożyczki internetowe przeważnie trzeba spłacać w całości w ciągu określonego terminu, ale jeżeli nie masz wystarczającej gotówki, to możesz pomyśleć o przedłużeniu terminu spłaty pożyczki, które oferują niektóre parabanki. Oczywiście taka możliwość jest płatna. Po wpłaceniu określonej kwoty termin spłaty pożyczki zostaje przedłużony o kolejny miesiąc albo inny czas. Pieniądze, które wpłacisz za przedłużenie terminu nie wpływają na wysokość Twojego zadłużenia w parabanku.

Po spłaceniu pierwszej pożyczki online możesz starać się o kolejne pożyczki. Biorąc kolejne pożyczki internetowe parabanki przeważnie oferują wyższe kwoty. Jednakże takie firmy zawsze mają jakiś górny pułap takiej pożyczki, którą oferują swoim klientom, np. kilka tysięcy. Oczywiście druga i kolejne pożyczki online są już oprocentowane. Takie oprocentowanie może być zróżnicowane.
Jeżeli interesuje Ciebie szybka pożyczka internetowa na raty, to powinieneś wiedzieć, że niektóre parabanki oferują coś takiego. Niektóre firmy oferują pożyczki online, które przypominają trochę kredyt bankowy. Takie pożyczki są przeważnie większe i spłacasz je w kilku albo kilkunastu ratach. Oczywiście oprocentowanie takich pożyczek przeważnie jest większe aniżeli w banku, ale z drugiej strony taka pożyczka jest o wiele łatwiej przyznawana.

Zastanawiając się, które pożyczki internetowe są najbardziej korzystne dla Ciebie możesz skorzystać z porównywarek pożyczek, które funkcjonują w internecie. Takie strony internetowej wyszukają dla Ciebie odpowiednie pożyczki online, które są aktualnie dostępne.

Pamiętaj, że szybka pożyczka internetowa jest dostępna prawie dla każdego, dlatego warto zastanowić się nad jej wzięciem w razie potrzeby.

Ochrona nazwy sklepu internetowego – co należy wiedzieć?

0
Ochrona nazwy sklepu internetowego – co należy wiedzieć?

Bazując na statystykach „E-commerce w Polsce 2018 Gemius dla e-Commerce Polska” – ponad połowa konsumentów korzysta dzisiaj z zakupów on-line, uważając je za bezpieczne, szybkie i wygodne. Sklepy internetowe niewątpliwie mają potencjał. Równocześnie jednak na tym rynku robi się coraz ciaśniej. To, co sklepom pozwala się wyróżnić to rozpoznawalna marka, a jak wiadomo marka, która cieszy się zaufaniem, potrafi być magnesem na klientów. Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz ją od strony prawnej chronić.

Ochrona nazwy sklepu internetowego w Urzędzie Patentowym.

Markę sklepu internetowego można chronić, zastrzegając ją jako znak towarowy w odpowiednim Urzędzie Patentowym. Przedsiębiorcy najczęściej w tej formie chronią nazwę, logo, symbol lub domenę internetową sklepu. Formalnie jednak znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które nadaje się do odróżniania towarów i usług.

Przy bardzo rozpoznawalnych markach pojawia się nawet możliwość rejestrowania kolorów (Milka, Orange, Play), a nawet oznaczeń, które początkowo były opisowe (eObuwie.pl, audioteka, Booking.com). To jednak przywilej największych graczy. Przeciętny przedsiębiorca z branży e-commmerce zastrzega nazwę, bądź logo swojego sklepu.

Co daje rejestracja znaku towarowego?

W następstwie rejestracji znaku towarowego otrzymasz świadectwo rejestracji. To bardzo ważny dokument, ponieważ znajdują się tam informacje:

 • komu przysługują prawa do znaku;
 • czy zarejestrowano odmianę słowną (nazwę) czy słowno-graficzną (logo);
 • jakie wskazano towary i usługi;
 • od kiedy obowiązuje ochrona;
 • jakie jest terytorium przyznanego prawa.

Jest to najpewniejsza i najsilniejsza forma ochrony dla nazwy Twojego sklepu. Jeżeli znak towarowy znajduje się również w domenie internetowej, to również ona będzie zabezpieczona.

W przypadku sporu powołują  się na ten dokument, w prosty sposób wykażesz, że jesteś realnym właścicielem swojej marki. Samo postępowanie będzie miało jedynie za cel wskazanie, czy konkurent swoim działaniem naruszył przysługujące Tobie prawa, czy nie.

Obszerną listę ponad 20 korzyści wynikających z takiej rejestracji znajdziesz w artykule: https://znakitowarowe-blog.pl/dlaczego-warto-zastrzec-marke-firmy/

Czy niezarejestrowany znak towarowy jest jakoś chroniony?

Okazuje się, że tak, choć poziom tej ochrony można uznać za minimalny. Prawa do znaków niezarejestrowanych można wywodzić z:

 • prawa do firmy, uregulowanego przez przepisy kodeksu cywilnego;
 • prawa do oznaczenia przedsiębiorstwa oraz oznaczenia towarów i usług (ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji);
 • prawa autorskiego do logo (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Musisz jednak pamiętać, że powołując się w sporze na prawa do znaku niezarejestrowanego, będziesz musiał przedstawić dowody na to, że one faktycznie Ci przysługują. W tym przypadku należałoby wskazać m.in.:

 • od kiedy danej nazwy używasz;
 • do oznaczania jakich towarów i usług;
 • na jakim terytorium.

Zakres ochrony znaku niezarejestrowanego za każdym razem będzie indywidualnie ustalany przez sąd. Prowadzenie więc sporu o te przepisy jest bardziej nieprzewidywalne. Dla przypomnienia, powołując się na prawa do znaku zarejestrowanego wykazanie przysługujących Ci praw, wymaga jedynie przedłożenia do akt świadectwa rejestracji.

Więcej na temat plusów i minusów znaków zarejestrowanych i niezarejestrowanych dowiesz się z poniższego nagrania:

Problem z opisowymi nazwami sklepów internetowych.

Jeśli nazwa Twojej domeny wskazuje bezpośrednio na towary, które oferujesz jak np. naturalnekosmetyki.pl, to musisz wiedzieć, że używasz marki, której na płaszczyźnie fonetycznej nie będziesz w stanie w żaden sposób zmonopolizować.

Dobra informacja jest taka, że nikt nie będzie Ci w stanie zabronić używania takiej nazwy. Zła, że takiej nazwy nie zarejestrujesz jako znaku towarowego w wersji słownej. Eksperci w Urzędzie Patentowym uznają, że określenie opisowe należą do domeny publicznej i każdy może się nimi posługiwać.

Jedynym sposobem, aby taką markę chronić to rejestracja logo. Może się to udać pod warunkiem, że posiada ono fantazyjną grafikę. Nie jest to jednak takie pewne, patrząc na panującą obecnie modę na minimalizm. Wiele rozpoznawalnych marek to właściwie czarne napisy na białym tle z lekko stylizowanymi literami.

Kradzież nazwy sklepu internetowego.

Wyobraź sobie, że zainwestowałeś mnóstwo czasu i pieniędzy w rozpoznawalność swojego sklepu internetowego. To wszystko doprowadziło do tego, że jesteś zauważany w branży. Nagle pewnego dnia otrzymujesz przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszenia prawa do znaku towarowego innego przedsiębiorcy.

Choć wydaje się to nierealne, nazwę sklepu można ukraść. Wykorzystuje się do tego Urząd Patentowy, w którym obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Znak towarowy zostanie zarejestrowany na tego, kto pierwszy złoży podanie o uzyskanie prawa ochronnego. W trakcie trwania procedury zgłoszeniowej ekspert z Urzędu Patentowego rozpatrujący sprawę nie będzie badał czy na rynku są już podmioty korzystające z podobnej nazwy. Poczeka jedynie na to, czy właściciel wcześniejszego znaku towarowego złoży formalny sprzeciw.

Oznacza to, że w około 6 miesięcy Twój konkurent, były wspólnik lub pracownik może się stać posiadaczem praw wyłącznych do nazwy Twojego sklepu.

W tego typu nieetycznych zagrywkach wyspecjalizowały się tzw. trolle od znaków towarowych. To firmy, które widząc, że przedsiębiorcy nie chronią swoich marek, rejestrują je na siebie. Uzyskane prawa wykorzystują do szantażu. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z nagrania:

Jeżeli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, powinieneś zastrzec nazwę swojego sklepu jako pierwszy. Każda osoba, która dokona zgłoszenia podobnego oznaczenia później, będzie naruszała Twoje prawa.

Czy jesteś właścicielem firmowej domeny internetowej?

Choć sprawa wydaje się oczywista, warto upewnić się kto jest abonentem używanej przez Ciebie domeny. Można to sprawdzić w niecałą minutę. Wystarczy wpisać używany przez Ciebie adres na stronie dns.pl/whois.

Zdarza się, że rejestracja została dokonana np. na byłego wspólnika, pracownika firmy czy też agencję reklamową, która wykonała stronę. Tak jak w większości przypadków, sytuacja ta nie ma większego znaczenia, aż do czasu pojawienia się konfliktu.

Jeśli w Twoim przypadku używana przez Ciebie domena jest zarejestrowana na kogoś innego, to jeszcze nic straconego. Możesz odzyskać ją dzięki umowie przeniesienia praw. Jeśli druga strona nie zgodzi się przekazać praw polubownie, istnieje możliwość dochodzenia ich przed sądem.

Skuteczny rozwód – gdzie zgłosić się po pomoc prawną?

0
Skuteczny rozwód - gdzie zgłosić się po pomoc prawną

Rozwód to okres, który nie jest przyjemny dla żadnej ze stron. Jak więc zadbać o to, aby przebiegł bardzo dobrze, bez zbędnych niedopowiedzeń i prawnych kłopotów, a kwestie majątkowe zostały równo podzielone? Odpowiedzią na te pytania jest dobry radca prawny.

Kancelaria Radcowska – kiedy powinieneś się do niej udać?

Jeśli zamierzasz wziąć rozwód, z pewnością rozważasz w najbliższym czasie udanie się w miejsce, jakim jest kancelaria. Miejsce to jest jedynym rozwiązaniem, które zapewni nam skuteczny rozwód. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozwodowe sprawy naprawdę można przeprowadzić szybko i skutecznie. Jeśli postępowanie jest dobrze przygotowane, a kancelaria radcy prawnego zna się na rzeczy i wie, jak poprowadzić tą sprawę, może się okazać że problem rozwiąże się niezwykle szybko. Sprawy tego typu rozwiązuje https://radcaprawny-trojmiasto.pl/, do którego powinniśmy się udać tylko i wyłącznie, jeśli nastąpił całkowity rozkładu pożycia małżonków.

Podatki marynarskie – do kogo zgłaszać się, jeśli mamy z nimi problemy?

Ostatnio wiele marynarzy w Polsce dostało wezwanie do urzędu skarbowego. Przyczyną takiego zjawiska jest wciąż nieuregulowana do końca kwestia podatkowa, jeśli chodzi o ten zawód. Jest to niezwykle indywidualna kwestia, dlatego gdy naprawdę zależy nam na jej skutecznym rozwiązaniu, zgłoszenie się do kancelarii to jedyne sensowne wyjście. Rady, jakie otrzymamy na pewno przydają nam się na przyszłe lata i przygotują na kwestie podatkowe nie zależnie od tego, czy pracujemy na zagranicznym, czy polskim statku. Warto mieć kwestie podatkowe opanowane, dzięki czemu unikniemy szansy na wezwanie do urzędu skarbowego. Podatki marynarskie na razie wciąż nie doczekały się regulacji, przez co same podatki dla marynarzy są niezwykle sporną kwestią do dziś. Nic więc dziwnego, że marynarze podatki wolą mieć rozwiązane i udają się na cenne porady do kancelarii. Tylko w taki sposób rozliczenie podatków marynarzy będzie mogło przebiec sprawnie, rzetelnie i odpowiednio.

ZOBACZ TEŻ