Czy warto studiować pielęgniarstwo?
źródło zdjęcia - https://stocksnap.io/photo/BDAUNU30R3

Posiadanie dyplomu uniwersytetu to obecnie konieczność. Studenci przy wyborze kierunku studiów kierują się ich popularnością, trudnością czy opiniami kolegów i koleżanek. Inni wybierają specjalizacje, które traktują niejako powołanie czy misję. Należy do nich zapewne pielęgniarstwo. Czy takie studia mają sens? Czy trzeba posiadać jakieś konkretne cechy do podjęcia pracy w tym zawodzie? Czy profesja ta gwarantuje spełnienie zawodowe, stabilizację i realizację marzeń? O tym wszystkim warto pomyśleć, zanim podejmiemy studia. W artykule postaramy się przybliżyć ten temat.

Pielęgniarstwo – studia dla wytrwałych?    

Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o studiowaniu na tym kierunku warto zastanowić się nad tym, jakimi pobudkami się kierujemy. Są to studia przeznaczone dla osób chcących pomagać i wspierać innych czy przynosić ulgę w cierpieniu. Od kandydatów do tego zawodu wymagane są konkretne cechy. Z jednej strony empatia, otwartość na ludzi, a z drugiej umiejętność podejmowania szybkich decyzji i zachowania tzw. „zimnej krwi” w sytuacjach kryzysowych. Inne ważne cechy to: tolerancyjność, wrażliwość, bezinteresowność i opiekuńczość. Studia pielęgniarskie wymagają także posiadania łatwości w przyswajaniu dość ogromnej ilości materiału.

W tej profesji bardzo istotna jest umiejętność wykorzystania wiedzy nabytej na studiach w praktyce. Już w trakcie studiowania można zweryfikować swoje podejście do zawodu, ponieważ jest dużo praktyk zawodowych. Ponadto bardzo istotny jest także wybór specjalizacji, już w trakcie studiów.    

Zanim podejmiemy studia…  

Zanim zdecydujemy się na pielęgniarstwo, zapoznajmy się z charakterem przyszłej pracy, która traktowana jest jako powołanie. Ten zawód ma także ciemne strony, a osoby zajmujące te stanowiska niedoceniane. Przed jego przedstawicielami stawiane są przez społeczeństwo znaczne wymagania. To właśnie tym osobom niejako powierzamy zdrowie i życie nasze lub bliskich. Czasami zawód ten traktowany jest jako stanowisko pomocnicze. Z tego względu często po podjęciu pracy młodzi ludzie są rozczarowani panującymi stereotypami, opiniami i przekonaniami.

Trzeba też pamiętać, że praca w służbie zdrowia to niełatwy kawałek chleba. Trafia się na różnych, a często trudnych pacjentów. To doskonały zawód dla osób lubiących nieść pomoc innym, dla których satysfakcję będzie przynosić towarzyszenie pacjentowi w doświadczeniu choroby. Zawód ten zapewnia nieustanny kontakt z ludźmi, brak rutyny, a także samodzielne podejmowanie decyzji. Jednak nie jest to zajęcie dla każdego. Przede wszystkim pielęgniarka/pielęgniarz musi być odporny na stres. Ponadto osoba pracująca na takim stanowisku nie może zbytnio przejmować się problemami pacjentów. Pielęgniarz/pielęgniarz musi być także uodporniona na widok krwi, ran, a również niektórych zapachów.   

Finansowanie studiów pielęgniarskich   

Marzycie o studiach pielęgniarskich? Wybraliście już najlepszą uczelnię, ale musicie przeprowadzić się do innego miasta­? A może potrzebne Wam dodatkowe pomoce naukowe? To wszystko wymaga posiadania znacznych funduszy. Jeżeli jedną przeszkodą na drodze do spełnienia marzenia o studiach pielęgniarskich jest brak funduszy, to przydatne mogą okazać się pożyczki pozabankowe np w firmie Profi Credit. Są one dużą pomocą, a ich spłata zazwyczaj rozłożona jest na mniejsze raty. Pożyczki pozabankowe, jak każde inne zobowiązanie trzeba spłacić w przyszłości. Z tego względu upewnijmy się, czy pożyczki pozabankowe nie będą dla nas zbytnim obciążeniem.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here