Ważne jest nabycie odpowiednich nawyków, dzięki którym zdrowe odżywianie wcale nie będzie trudne oraz pozwoli na pozbycie się zbędnych kilogramów. Zdrowie zaczyna się na talerzu – bo jedzenie ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu!

Kilka prostych zasad prawidłowego odżywiania

  • Regularne spożywanie od 3 do 5 posiłków dziennie to najlepszy nawyk żywieniowy. Pamiętaj o pożywnym śniadaniu, ciepłym obiedzie i kolacji zjedzonej na 2 godziny przed snem.
  • Dbaj o różnorodność posiłków – im bardziej różnorodna będzie dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu. Żadne suplementy diety nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety.
  • Podstawę naszego jadłospisu powinny stanowić owoce i warzywa rodzimego pochodzenia, najlepiej te świeże, na które właśnie jest sezon.
  • Pamiętaj o otrębach, najlepiej żytnich. Dodane do ciasta, naleśników czy nawet posypane na kanapki sprawią, że danie będzie zdrowsze i dostarczy nam błonnika
  • Zastąp zwykły chleb i pszenne bułki razowym albo żytnim pieczywem.
  • Nie obawiaj się jajek – wcale nie dostarczają aż tyle cholesterolu, a są niezwykłym źródłem białka i witamin.
  • Zamiast ziemniaków na obiad możesz ugotować kasze – jaglana, kuskus, gryczana, jęczmienna – smaczne i pełne wartości odżywczych.
  • Inne zdrowe zamienniki to: zamiast tłustych mięs i wędlin – tłuste ryby morskie, smalec i masło wymień na oleje roślinne lub miękkie margaryny, a śmietanę na odtłuszczony jogurt.

Czego unikać przy racjonalnym odżywianiu?

Przede wszystkim produktów przetworzonych, tzw. półproduktów (gotowych dań tylko do odgrzania), fast-foodów, ulepszaczy smaku. Mają niską zawartość substancji odżywczych, a są zazwyczaj pełne chemii. Nie przesadzaj też z solą i słonymi przekąskami. Co zaś z naszą ukochaną czekoladą? Czy z niej też trzeba zrezygnować?

Czekolada – właściwości

Czekolada ceniona jest głównie ze względu na wspaniały smak, ale czekolada to nie tylko cukier, tłuszcz i zbędne kalorie, ale też źródło minerałów, witamin oraz innych składników odżywczych. Czekolada głównie bogata jest w magnez, który jest niezbędny do pracy mięśni i serca, obniża ryzyko zawału.

Nie bez powodu czekolada jest synonimem szczęścia. Wspomaga produkcję dopaminy w organizmie, czyli tzw. hormonu szczęścia, przez co wpływa na dobry nastrój. Co więcej dopamina zapobiega chorobie Parkinsona, depresji oraz zmniejsza podatność na schorzenia układu nerwowego, np. schizofrenię.

Wysokie stężenie flawonoidów – silnych przeciwutleniaczy – w gorzkiej czekoladzie pomaga w walce z wolnymi rodnikami, związanymi z procesami starzenia oraz stanami zapalnymi oraz zwiększa reaktywność naczyniową i poprawia podatność tętnic. Żelazo, które zawiera czekolada niezbędne jest w produkcji czerwonych krwinek i rozprowadzaniu tlenu w organizmie, zaś magnez poprawia pamięć i koncentrację. Co zaskakujące, czekolada stymuluje wydzielanie insuliny, przeciwdziałając insulinooporności, która jest główną przyczyną cukrzycy.

Wszystko to sprawia, że chcąc zacząć prawidłowo się odżywiać nie musimy rezygnować z ulubionych czekoladek! Kilka pralinek nie tylko nam nie zaszkodzi, ale też pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać w ilości oraz wybierać słodkości o wysokiej zawartości prawdziwej czekoladki jak te od Vobro, polskiej produkcji. Świetnym połączeniem są np. cukierki Michaś z orzeszkami arachidowymi (pełnymi białka, błonnika i witaminy B3) otoczone czekoladą. Pozwól sobie na chwile przyjemności, Twój organizm Ci za to podziękuje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here