Kredyt na oświadczenie – kto go może wziąć i na jakich zasadach?

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, bo zaskoczył Cię nieprzewidziany wydatek? Kredyt na oświadczenie może być dla Ciebie ratunkiem. Sprawdź, kto może go otrzymać i jakie warunki należy spełnić.

Polacy nie stronią od kredytów gotówkowych, które przyznawane są w oparciu o rozmaite procedury – w zależności od wymogów konkretnego banku. Często spotykaną opcją jest kredyt na zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów. Czasami jednak pojawia się możliwość zaciągnięcia kredytu na oświadczenie.

Kredyt na oświadczenie, czyli jaki?

Kredyt na oświadczenie przyznawany jest w oparciu o własną deklarację kredytobiorcy w zakresie wysokości osiąganych dochodów. Nie trzeba zatem dostarczać żadnych zaświadczeń o zarobkach od pracodawcy ani przedstawiać umów zatrudnienia czy innych tego typu dokumentów. Takie podejście do kwestii formalnych sprawia, że kredyt na oświadczenie przyznawany jest jeszcze tego samego dnia.

Dla kogo kredyt na oświadczenie?

Skoro banki nie wymagają zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia, czy to oznacza, że taka forma wsparcia dedykowana jest każdemu potencjalnemu kredytobiorcy? Nie, trzeba bowiem uzyskiwać stałe źródło dochodu, którego wysokość jest adekwatna do wysokości zaciąganego zobowiązania. O tę formę finansowania nie mogą zatem ubiegać się osoby bezrobotne czy otrzymujące zasiłki. Trzeba mieć stałe wynagrodzenie, np. z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie lub też otrzymywać pieniądze w ramach emerytury czy renty.

Warto przy tym pamiętać, żeby na oświadczeniu wpisywać wyłącznie prawdziwe dane. Podanie fałszywych informacji ma poważne konsekwencje, o których mowa w Art. 297 kodeksu karnego. Takie wnioski traktowane są jako sposób na wyłudzenie pieniędzy, co grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kredyt na oświadczenie – najważniejsze zasady

Kredyt na oświadczenie właściwie niewiele różni się od kredytu gotówkowego przyznawanego na podstawie zaświadczeń. Różnica może polegać jednak w takich kwestiach jak:

  • wysokość maksymalnej kwoty kredytu,
  • okres kredytowania,
  • RRSO.

Przykładowo, Kredyt bez Zaświadczeń w Getin Banku przyznawany jest na okres od 3 do 84 miesięcy. Maksymalna kwota wynosi 19 000 zł, a RRSO – 31,2%.

Czy kredyt bez zaświadczeń jest opłacalny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc jednak pod uwagę uproszczone procedury i szybką ścieżkę kredytową, może być korzystny – szczególnie dla osób potrzebujących środków „na już”. W zamian trzeba jednak liczyć się z wyższymi opłatami – RRSO często jest wyższe w porównaniu do standardowego kredytu gotówkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here