Budowa domu nie musi się wiązać z wielką inwestycją pustoszącą portfel. Wystarczy mądrze wybrać projekt i już można opuścić przyciasne mieszkanie w bloku. Niewielkie domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością.

Bo małe jest piękne

Domy o niewielkim metrażu wcale nie oznaczają dyskomfortu nawet dla wieloosobowej rodziny. Są średnio dwukrotnie większe niż przeciętne M-3. To dlatego są tak świetną alternatywą dla mieszkania w bloku, w którym z reguły jest nam za ciasno, brakuje nam intymności, miejsca dla siebie, spokoju. A swój dom to już zupełnie inna historia. Na rynku nie brakuje projektów, które są atrakcyjne dla tych, którzy poszukują dla siebie komfortowej przestrzeni, ale nie potrzebują wielkiego domu z poddaszem.

100 m kw. szczęścia

Mniej więcej taką powierzchnię mają projekty małych domów parterowych, jakie ma w swojej ofercie pracownia Słoneczne Domy. Jednym z nich jest Toroni, który występuje w dwóch wariantach – z garażem lub bez. To połączenie nowoczesności z tradycją. Bryła domu jest prosta, dach dwuspadowy, a urozmaiceniem są dwa podcienia. Jego niewątpliwą zaletą jest duża strefa dzienna z kominkiem, a także zadaszony taras.

Z Kraju Kwitnącej Wiśni

Kolejna propozycja to Okinawa. Elegancka i klasycznie prosta, z charakterystycznym boniowaniem elewacji. Dzięki dużym oknom od strony ogrodu wnętrze domu jest jasne, przytulne i dobrze doświetlone. Mimo niewielkiej powierzchni wyraźnie został zaakcentowany podział na strefę dzienną i prywatną. Otwartą przestrzeń tworzą salon z kominkiem i kuchnia z jadalnią. Są też trzy przestronne sypialnie i ogólnodostępna łazienka.

A może Bora Bora?

Ekonomiczny zarówno w trakcie budowy, jak i w eksploatacji – taki właśnie jest projekt Bora Bora. Salon został tu połączony z jadalnią, a dzięki otwartej kuchni zyskano większą przestrzeń dzienną. W projekcie uwzględniono zadaszony taras i pomieszczenia pomocnicze, jak pralnia czy spiżarnia. W trzech ustawnych sypialniach można komfortowo rozlokować kilkuosobową rodzinę. Sam dom to kompaktowa bryła z dwuspadowym dachem. Całość dopełniają dach bez okapu oraz grafitowa cegła klinkierowa, która ciekawie kontrastuje z jasnym tynkiem.

Postaw na parter

Ograniczenie się jedynie do parteru ma wiele plusów. Przede wszystkim takie domy są tańsze w budowie. Są zatem ekonomiczne i jednocześnie bardzo rodzinne, z wszelkimi funkcjami, jakich wymagamy od nowego lokum. Gwarancją niskich kosztów realizacji, a także użytkowania są nie tylko niewielkie gabaryty, lecz także z reguły prosta forma i tradycyjna konstrukcja. To dlatego nie brakuje zwolenników takich projektów, którzy chętnie zamieniają za ciasne mieszkania na wymarzony, własny dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here