Własna firma czy etat

Wybór pomiędzy pracą na etacie a założeniem własnej działalności gospodarczej stanowi nie lada dylemat dla wielu Polaków. Jeszcze nie tak dawno pojęcie pracy zawodowej było utożsamiane jedynie z zajęciem na etacie. Wraz z ewolucją gospodarki, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Przy podejmowaniu decyzji, którą z tych dwóch opcji wybrać, warto rozważyć zalety i wady każdego z rozwiązań.

Walorem pracy na etacie jest niewątpliwie poczucie bezpieczeństwa. Fakt ten ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla osób, które wykazują dużą awersję do ryzyka. Płatny urlop i ochrona socjalna przyczyniają się do zwiększenia poczucia komfortu. Ze wspomnianymi walorami wiąże się też fakt, że praca na etacie daje więcej możliwości odpoczynku psychicznego.

Własna firma ma zupełnie inną specyfikę. Taka forma aktywności biznesowej daje ogromną swobodę. Przedsiębiorca sam ustala swoje priorytety i działania. Wiąże się to jednak z dużą odpowiedzialnością. Osoba prowadząca swój własny biznes musi być doskonale zorganizowana i zdyscyplinowana po to, by nie przeoczyć ważnych okazji biznesowych. W działalności gospodarczej nie ma czegoś takiego jak z góry ustalone godziny pracy. Dodatkowym atutem własnego biznesu jest możliwość zaliczenia w poczet kosztów wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (paliwo, komputer, czynsz, księgowość).

Bezdyskusyjnym mankamentem działalności gospodarczej jest konieczność samodzielnego opłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego. Warto jednak przy tej okazji zaznaczyć, że przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej osoba za nią odpowiedzialna może skorzystać z przywileju uprawniającego do opłacania obniżonej składki ZUS. Po upływie dwóch lat trzeba już płacić pełną wysokość składki ZUS, co wiąże się z koniecznością wypracowywania większych przychodów. Przedsiębiorca jest ponadto zmuszony opłacać dodatkową składkę chorobową, jeśli chce skorzystać ze świadczenia chorobowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here