piórnik szkolny

Każde dziecko jest inne i na różnych etapach rozwoju zmieniają się jego potrzeby i upodobania. Możemy to zjawisko zaobserwować także w kontekście przyborów szkolnych. Dlatego tak jak i wraz ze wzrostem dziecka zmienia się jego ulubiony tornister, tak i sytuacja wygląda w przypadku piórnika szkolnego. Jak więc wybrać model idealny, który będzie nie tylko praktyczny, ale i spodoba się dziecku? O tym w dzisiejszym artykule.

Piórnik szkolny dla malucha

Pierwszym miejscem, w którym bez wątpienia dziecku przyda się piórnik, jest przedszkole. Nie mniej, na tym etapie przybory szkolne i tak nie są niezbędne. W przedszkolach zazwyczaj mamy już wyposażenie potrzebne do rysowania, kolorowania i podstawowej nauki pisania. Dlatego też zaopatrzenie pociechy w piórnik w tym momencie jest naszym luźnym wyborem.

Inaczej sytuacja maluje się, gdy dziecko idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Wtedy już powinno ono posiadać swoje własne wyposażenie, a więc i poręczny oraz praktyczny piórnik szkolny. Na tym etapie musimy dokonać wyboru między modelem rozkładanym a saszetką lub tubą. Często jednak ze względu na lepsze uporządkowanie, młodsze dzieci otrzymują piórniki rozkładane. Być może nie jest to wybór idealny, ponieważ maluchy często nie są w stanie utrzymać porządku – przybory są wrzucane do środka oraz zapinane bez ich segregowania w wyznaczonych gumką miejscach.

Natomiast nie możemy się nie zgodzić, że używanie rozkładanego piórnika szkolnego to świetna lekcja organizacji i porządku dla malucha. Dlatego warto jest jako rodzic, zwracać uwagę na to, czy nasze dziecko stara się utrzymywać porządek w swoim piórniku. Z doświadczenia również wiemy, że małe dzieci uwielbiają rozkładane piórniki szkolne. Mogą postawić je na ławce i tym samym tworzyć swoją własną przestrzeń do nauki oraz zabawy.

Starszaki i nastolatki

Im dziecko starsze, tym zaczyna ono stawiać na większy minimalizm. Na początku w piórniku gościły wszystkie kolory kredek, długopisów, gumki do mazania, temperówki oraz mazaki. Z czasem zaczyna wystarczać długopis, ołówek i dwa kolory do podkreślania ważniejszych fragmentów. Zazwyczaj ma to miejsce mniej więcej w 7-8 klasie podstawówki, w końcu na tym etapie dziecko staje się nastolatkiem. Wtedy idealnie sprawdzi się piórnik szkolny w formie tuby lub saszetki.

Gusta i guściki

Niezależnie od tego, na jaki model rozkładania piórnika szkolnego się zdecydujemy, będziemy mogli wybierać wśród różnych kolorów, wzorów i motywów. A raczej… nasze dziecko będzie mogło wybrać! Warto w tej sprawie dać zarówno maluchowi, jak i nastolatkowi wolną rękę. Młodsze dzieci najpewniej będą szalały za postaciami z ulubionych bajek na topie. Nastolatki natomiast wybiorą motyw z gry lub filmu, który uwielbiają albo postawią na minimalizm.

Oczywiście nie brakuje także ‘’przesadzonych’’ wręcz piórników szkolnych, które w całości są puchate jak pluszaki i kształtem przypominają zwierzę, albo takich, które błyszczą się od brokatu lub różnorodnych cekinów. Młodość rządzi się własnymi prawami, więc warto pozwolić dziecku wybrać nawet najbardziej kolorowy i szalony piórnik. W przyszłości nie będzie miało ono już okazji, aby takowym się nacieszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here