Nagranie wypadku, w którym braliśmy udział może stać się istotnym dowodem w sprawie sądowej lub podczas ubiegania się odszkodowanie. Możliwość rejestrowania obrazu przyda się także w przypadku ewentualnej kradzieży. Są to najczęstsze powody, dla których decydujemy się na montaż kamery w samochodzie.

Zasadność wykorzystania takiego sprzętu związana jest więc bezpośrednio z kwestiami bezpieczeństwa. Są one ważne zwłaszcza dla zawodowych kierowców i osób pokonujących każdego miesiąca kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów. Dzięki kamerze nie musimy martwić się ewentualnym dochodzeniem. I na nic nie zdadzą się tłumaczenia sprawcy wypadków, że tak naprawdę nie on jest tu winowajcą. Nagranie załatwia wiele problemów.

Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi możliwość zarejestrowania ciekawych miejsc, które akurat mijamy w naszej podróży samochodem. Jak więc widać, powodów, dla których warto kupić takie urządzenie jest co najmniej kilka.

Jaki rejestrator jazdy wybrać?

Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż jedynie wybrane urządzenia okażą się w pełni przydatne. Na nic nam się nie zda nagranie z wypadku, jeśli okaże się ono po prostu złej jakości. W takiej sytuacji dość łatwo może zostać zakwestionowane – czy to przez potencjalnego sprawcę wydarzenia czy też towarzystwo ubezpieczeniowe.

To zaś wymusza na nas dokładne przeanalizowanie dostępnych na rynku rozwiązań. Na początek oczywiście należy zastanowić się nad budżetem. Wysokość posiadanej kwoty pozwoli nam określić, na jakie rodzaje rejestratorów będzie nas stać.

Najtańsze okażą się niewielkie modele zasilane poprzez zapalniczkę samochodową, pozbawione wyświetlacza i zaawansowanych funkcji regulujących pracę. Są to po prostu kamerki zgrywające nagrania na kartę pamięci. Zakupimy je za 50-70 złotych.

Dokładając kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, otworzymy sobie dostęp do rozbudowanych systemów rejestrujących, posiadających wbudowany wyświetlacz, a także mnóstwo funkcji dodatkowych. Wiele takich urządzeń pozwala również na wykorzystanie dodatkowych czujników, na przykład cofania.

Jak już wspominaliśmy, zakup najtańszego sprzętu może okazać się dla nas strzałem w stopę, przede wszystkim ze względu na niską jakość nagrań. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry techniczne urządzenia.

Na co zwracać uwagę?

Jak nietrudno się domyślić, kwestie, które musimy wziąć pod uwagę jest kilka. Rejestratory, ze względu na ich zastosowanie, nie są zwykłymi kamerkami, których sposób pracy nie ma większego znaczenia. Chcąc dysponować sprzętem przydatnym zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach szczególnych, należy przyłożyć się podczas zakupu.

Rozdzielczość

Zaczynamy od parametru, który ma największy wpływ na jakość rejestrowanych nagrań. Co oczywiste – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej.

Modele najtańsze nagrywają w rozdzielczości HD (1280×720) – wielu osobom może wydawać się ona wystarczająca i tak rzeczywiście jest, jednak wyłącznie w przypadku użytku rekreacyjnego, kiedy to chcemy po prostu zarejestrować przebieg naszej jazdy i wszelkie mijane przez nas widoki. W przypadku wykorzystania nagrań wypadku lub kradzieży, muszą one zostać wykonane w rozdzielczości Full HD (1920×1080).

Tylko one zapewnią nam zadowalająca jakość. Oczywiście zdawać musimy sobie sprawę z faktu, iż tak przygotowane pliki będą swoje ważyć, dlatego naszej uwadze nie może umknąć ilość wbudowanej pamięci urządzenia (do tego dojdziemy w dalszej części tekstu). Na rynku znajdują się również modele z wyższej półki, oferujące nagrania w rozdzielczości Super Full HD (2304×1296), 2K (2560×1440), a nawet 4K (3840×2160). Zapewniają one jeszcze wyższą jakość, jednak są one dość drogie (od 400 złotych w górę).

Kąt widzenia

Powinien być możliwe jak najszerszy, ponieważ obiektyw kamery będzie w stanie zarejestrować sporą przestrzeń, co oczywiście ma znaczenie w przypadku rozmaitych zdarzeń drogowych. Jaki powinien być minimalny kąt widzenia? Dolną granicę, której nie można przekroczyć, warto ustawić na wartości 120 stopni. Równe bądź wyższe parametry powinny spełnić nasze oczekiwania.

Zakres działania

Czyli wszystkie funkcje, które są obsługiwane przez interesujący nas rejestrator jazdy. Poza nagrywaniem obrazu w dobrej jakości, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada wbudowany wyświetlacz (im większy, tym wyższy będzie komfort jego użycia), który zapewnia podgląd obrazu oraz wszelkich wykonanych nagrań, a także dostęp do wszystkich obsługiwanych funkcji.

Dobrej jakości rejestrator nagra również dźwięk, pozwoli na zaprogramowanie czasowe i włączenie funkcji nagrywania w pętli, wykona automatyczną kalibrację obrazu, a także będzie działał jak aparat, czyli umożliwi wykonanie zdjęć.

Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Producenci dostępnych na rynku urządzeń starają się zachęcić klientów poprzez zagwarantowanie im dostępu do wielu dodatków, które zdecydowanie rozszerzają możliwości rejestratorów.

Wspomnieć należy przede wszystkim o dołączanych czujnikach parkowania, a także dodatkowych kamerach, które możemy zamontować na tylnej szybie. W ten sposób cofanie stanie się dużo łatwiejsze. Na co jeszcze możemy liczyć? Poniżej krótka lista.

  • moduł GPS – dzięki niemu nasz rejestrator może zamienić się w pełnoprawną nawigację, pokazującą nam najkrótszą trasę do celu, wyświetlając informację o korkach i fotoradarach,
  • automatyczne włączanie – mowa o czujniku, który załącza kamerę, gdy wykryje ruch. Rozwiązanie, które pozwoli nam nagrać sprawcę kradzieży,
  • czujnik wstrząsów – wykrywa gwałtowne przeciążenia, które powstają podczas kolizji, uderzenia w samochód lub wykonania gwałtownego manewru. W takich sytuacjach nagranie zostaje zabezpieczone przed nadpisaniem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będziemy mogli z niego skorzystać.

To oczywiście zaledwie kilka funkcji, które są dostępne w dobrej jakości urządzeniach. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę również na sposób zapisywania nagrań. Rejestrator może bowiem posiadać sporą pamięć wewnętrzną lub korzystać z karty pamięci. Pojemność 16 GB powinna wystarczyć.

A może kamera internetowa?

Niektóre dostępne na rynku rejestrator posiadają moduł łączności Wi-Fi, dzięki któremu możemy połączyć się z nimi za pomocą urządzenia mobilnego. Często producent dołącza także specjalną, dedykowaną aplikację.

Wszystko to pozwala podglądać obraz na żywo z dowolnego miejsca, a także pobierać nagrania zapisane w pamięci rejestratora

Zakup rejestratora jazdy w wielu przypadkach może okazać się naprawdę trafnym posunięciem, zwłaszcza gdy dysponujemy drogim samochodem lub po prostu często jeździmy. Zawsze jednak należy pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu interesujących nas modeli. Okażą się one bowiem przydatny tylko wówczas, gdy zagwarantują wykonywanie nagrań dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here