Kupno auta to dla większości konsumentów inwestycja, która wymaga odłożenia sporej ilości gotówki. Na szczęście z pomocą banków można w znacznie łatwiejszy sposób sfinansować nowe cztery kółka. Kredyt samochodowy, gotówkowy, a może leasing lub wynajem długoterminowy? Sprawdź, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
1. Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, które pozwala na sfinansowanie zakupu samochodu, motocykla, auta ciężarowego czy przyczepki. W ofercie banków można znaleźć pożyczki umożliwiające pokrycie wydatków związanych z nabyciem pojazdu nowego — od dealera — lub używanego — z komisu czy od osoby fizycznej. Musisz jednak wiedzieć, że banki udzielające takich pożyczek stosują ograniczenia pod względem maksymalnego wieku auta.
W przypadku kredytu samochodowego, podobnie jak przy “hipotece”, przedmiot finansowania staje się zabezpieczeniem spłaty. W zależności od polityki kredytodawcy i woli klienta, istnieją różne rozwiązania w tym zakresie. Przykładowo, w dowodzie rejestracyjnym może zostać umieszczona informacja o zastawie lub bank będzie widniał w dokumencie jako współwłaściciel samochodu do czasu uregulowania zobowiązania.
2. Kredyt gotówkowy
Kolejnym sposobem na opłacenie należności za samochód jest wzięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. Taką ofertę można znaleźć niemal w każdym banku. Duża dostępność, brak przymusu ustanowienia zabezpieczeń spłaty i możliwość zakupu pojazdu w każdym wieku — to niewątpliwe zalety takiego rozwiązania.
W teorii kredyt na zakup samochodu powinien być tańszy od niezabezpieczonej pożyczki gotówkowej. Mimo to przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać propozycje kilku banków i zwrócić uwagę na poszczególne parametry zobowiązań. Może się okazać, że po uwzględnieniu szczegółowej analizy kosztów kredyt celowy na zakup samochodu wcale nie będzie najtańszą opcją finansowania. Znajdź najlepszy kredyt na auto w porównywarce finanse.rankomat.pl.
3. Leasing konsumencki
Od 2011 roku leasing przestał być przywilejem dostępnym wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie na taki sposób finansowania mogą zdecydować się także osoby prywatne. W ramach umowy leasingowej finansujący przekazuje klientowi wybrany przez niego samochodów w zamian za comiesięczne raty.
Przez czas trwania zobowiązania faktycznym właścicielem auta jest leasingodawca. Po zakończeniu umowy użytkownik ma możliwość wykupienia samochodu za stosunkowo niewielką cenę.
4. Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy to nieco bardziej komfortowa wersja leasingu. Użytkownik może odpłatnie korzystać z nowego lub używanego pojazdu z uwzględnieniem ustalonego limitu kilometrów. W ramach rat ma zapewnioną wymianę części w razie awarii i samochód zastępczy. Oprócz tego — pełny pakiet ubezpieczeń i wymianę ogumienia. Oznacza to, że większość kosztów związanych z użytkowaniem auta leży po stronie firmy wynajmującej pojazd.