Każdy lubi od czasu do czasu zrobić coś dla siebie. I bardzo dobrze – zdrowy egoizm jest nam bardzo potrzebny. Jak możesz wykorzystać wolny czas, kiedy znudzą Ci się regularne wizyty u fryzjera lub nie będziesz mieć ochoty wypijać kolejnej lampki wina u znajomych? Pieniądze, które zwykle przeznaczasz na swoje przyjemności, możesz zainwestować nieco inaczej.

Przełam rutynę i zrób coś nowego, coś nietypowego. I tak zadbasz o siebie, o swój rozwój czy relaks. Doświadczanie nowych rzeczy jest ważne, bo pozwala wyjść poza strefę komfortu i poszerzyć horyzonty.

Kurs samoobrony

Taki kurs to wydatek nawet kilkuset złotych, choć możesz skorzystać z bezpłatnych kursów organizowanych na przykład przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Szkolenia z samoobrony odbywają się zwykle w szkołach sztuk walki, salach gimnastycznych itp. Skuteczna samoobrona to zainwestowanie w siebie i w swoje bezpieczeństwo. Na kursie poznasz odpowiedzi na pytania, takie jak: czy gaz pieprzowy jest legalny? Czy można bronić się kastetem? I wiele innych.

Poza uczestnictwem w kursie możesz zainwestować trochę pieniędzy w gadżety do samoobrony. Zakup paralizatora to raczej jednorazowy wydatek, a może Ci się przydać wielokrotnie (choć oczywiście im mniej, tym lepiej). Paralizatory bez zezwolenia kupisz w każdym dobrym sklepie z artykułami do samoobrony. Jeśli jednak wolisz coś innego, możesz kupić np. gaz pieprzowy – najpopularniejsze narzędzie do obrony własnej.

Nauka języka obcego

Wiele osób dokształca się z języka angielskiego czy niemieckiego. I dobrze – to bardzo popularne języki używane w wielu krajach, więc ich znajomość może przydać się zarówno w pracy, jak i na wakacjach. Ale dobrym pomysłem może być nauczenie się mniej popularnego języka.

Stawiaj sobie wyzwania i nowe cele, a potem je realizuj – może to być nauka czeskiego, hiszpańskiego czy chińskiego. Zastanawiasz się, czy taki język do czegokolwiek Ci się przyda? Jasne, że tak! Może wciągnie Cię na tyle, że postanowisz zająć się tym bardziej profesjonalnie? Tłumaczenie tekstów np. z języka rosyjskiego czy norweskiego może być bardzo dochodowym biznesem lub po prostu dobrze płatnym hobby. Znajomość języka przyda się także wtedy, kiedy za cel podróży obierzesz sobie konkretny kraj.

Wymarzone warsztaty

Ostatnio bardzo popularną formą spędzania czasu jest organizowanie lub uczestniczenie w warsztatach. Powodzeniem cieszą się np. warsztaty kulinarne. To dobry pomysł zarówno dla osób, które chcą się nauczyć podstaw, bo nie czują się zbyt pewnie w kuchni, jak i pasjonatów, którzy ciągle szukają nowych doświadczeń. Może wybierzesz się na warsztaty kuchni wegańskiej? Albo nauczysz się, jak przygotowywać bezcukrowe słodkości?

Oczywiście, nie tylko z warsztatów kulinarnych możesz czerpać korzyści i radość. Ciekawym doświadczeniem może być nauka szycia na maszynie lub tworzenia biżuterii. To świetny sposób, aby odkrywać w sobie potencjał do robienia rzeczy, które nigdy wcześniej nie przychodziły Ci do głowy.

Obcowanie ze sztuką i kulturą

Chyba każdy lubi chodzić do kina. Nie ma to jak zakończyć tydzień dobrą komedią na wyluzowanie się. Ale nie o taką sztukę tutaj chodzi – jeśli zwykle spędzasz czas w kinie, następnym razem wybierz się na przykład do filharmonii lub opery. Doświadczysz czegoś innego niż zwykle, a przy tym będziesz mieć okazję obcować z prawdziwą sztuką.

Analogicznie, jeśli często chodzisz do teatru czy operetki, wybierz się czasem do kina – zawsze warto raz na jakiś czas przełamywać rutynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here