5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby kupić odpowiedni zasilacz UPS

0
2433

Prąd jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Samochód uderzający w słup lub mała wada transformatora może spowodować całkowite odcięcie od prądu całej dzielnicy, a przepięcie może być na tyle silne, że zniszczy większość elektroniki w domu. Takie sytuacje są na szczęście bardzo rzadkie, jednak mogą one przytrafić się także nam i to w najmniej odpowiednim momencie. Straty spowodowane przez takie sytuacje mogą niejednokrotnie sięgać kilkunastu tysięcy złotych, i to tylko w przypadku małych biur lub domów.

Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed takimi przypadkami nie jest zwykła ochrona przeciwprzepięciowa, lecz zasilacz awaryjny (UPS). Te duże, solidne urządzenia łączą w sobie wysokiej jakości zabezpieczenie przeciwprzepięciowe z akumulatorem zapasowym, który utrzyma zasilanie elektroniki po odcięciu prądu przez pewien czas. Dlatego przedstawiamy porady o czym musisz pomyśleć przed wyborem właściwego zasilacza UPS.

Ile gniazdek potrzebujesz?

Podstawowym parametrem zasilaczy awaryjnych jest liczba oferowanych przez nie gniazd. Dlatego wybierając zasilacz UPS należy najpierw dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i określić, ile urządzeń powinno być do niego podłączonych. W momencie wymiany bądź dokupieniu jakiegoś urządzenia może okazać się, że zabraknie nam gniazdek. Zasilacze używane w małych lub domowych biurach, zazwyczaj mają podpięte tylko podstawowe urządzenia, takie jak router, modem albo dysk sieciowy, czyli urządzenia o stosunkowo małej mocy. Wtedy można ewentualnie podpiąć do zasilacza standardową listwę. Jednak w przypadku większych firm, wykorzystujących zasilacze awaryjne do serwerów, takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Dodatkowo większość UPS-ów nie posiada możliwości dołożenia dodatkowych gniazd, a koszt wymiany kilkunastu takich zasilaczy w firmie może być ogromny. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest kupić zasilacz z większą ilością gniazdek niż są potrzebne, ponieważ daje to pewną elastyczność na przyszłość.

Nie należy jednak zapominać, że wiele zasilaczy UPS zapewnia ochronę tylko na części gniazdek. Szczególnie w niedrogich urządzeniach często obniża się koszty, zapewniając jedynie zapasowe zasilanie na czterech lub sześciu gniazdach, pozostawiając resztę bez zabezpieczenia. W większości wypadków nie będzie to problemem dla wszystkich, jednak warto mieć to na uwadzę, aby nie przekonać się po raz pierwszy, po odcięciu zasilania.

Ile mocy potrzebują Twoje urządzenia?

Po określeniu Twojego zapotrzebowania na ilość gniazd musisz zadać sobie pytanie, ile energii potrzebują Twoje urządzenia podłączone do zasilacza awaryjnego. Jeśli urządzenia zużyją więcej mocy niż może zapewnić UPS, wyłączą się, nawet jeżeli pozostanie jeszcze dużo energii w baterii..

Najprościej można dowiedzieć się, ile mocy zużywają Twoje urządzenia za pomocą watomierza, który można kupić w dowolnym sklepie za kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj, aby sprawdzić zużycie wszystkiego, czego potrzebujesz do zasilania. Jeśli na przykład chcesz zasilać komputer stacjonarny, musisz zsumować moc komputera i monitora. Warto także do zmierzonego poboru mocy dołożyć pewien zapas, ponieważ urządzenia nie zawsze pracują z maksymalną mocą. Przeciętny komputer stacjonarny podczas zadań biurowych może pobierać 100W, ale podczas uruchomienia na nim zaawansowanej gry w 3D zużycie może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Ilość mocy zapewnianej przez zasilacz awaryjny jest najczęściej oznaczana jako VA, czyli woltamper. Niestety, nie jest możliwe przekonwertowanie z VA na rozpoznawalną jednostkę, taką jak waty bez znajomości takich danych jak współczynnik mocy (PF) UPS. Bardzo niedokładnym, jednak właściwie jedynym możliwym, szacunkiem jest przybliżenie VA jako watów. Tak więc, na przykład, zasilacz 1500VA może w szczytowych warunkach dostarczać do 1500 watów mocy, jeśli PF jest bliski 1. Niższe współczynniki mocy mogą spowodować, że zasilacz awaryjny nie będzie dostarczał wystarczającej ilości energii. Dlatego warto kupić urządzenie zapewniające moc o około 20% większą niż potrzebujesz.

Jak długiego czasu pracy na baterii oczekujesz?

Teraz, kiedy już oszacowałeś potrzebną moc, powinieneś również pomyśleć o tym, jak długo zasilacz musi zapewnić Twoim urządzeniom zapasowe zasilanie. Niektórzy kupujący oczekują od zasilacza awaryjnego podtrzymania zasilania tylko dla bezpiecznego zapisania pracy oraz wyłączenia urządzeń. Inni chcą zasilacza UPS, aby mogli kontynuuować pracę pomimo przerwy w zasilaniu przez kolejne godziny.

Aby dowiedzieć się, jak długo zasilacz UPS będzie zasilał podłączone urządzenia, zsumuj pobieraną moc, a następnie zapoznaj się z wykresem czasu pracy oraz obciążenia. Zazwyczaj można go znaleźć z boku opakowania lub, jeśli kupujesz przez Internet, w opisie. Na przykład APC BR1000G Pro może zasilać 400 watów sprzętu przez około dziewięć minut lub może zasilać 100 watów sprzętu na godzinę.

Jakich potrzebujesz funkcjonalności?

Można by pomyśleć, że funkcje UPS będą proste. Podłączasz urządzenia, a kiedy następuje odcięcie zasilania, włącza się bateria. To wszystko, co musisz wiedzieć, prawda?

Nie. Nawet podstawowe urządzenia na poziomie konsumenckim oferują takie funkcje, jak powiadomienia o stanie baterii, łączność USB i pakiet oprogramowania, który umożliwia kontrolowanie zasilacz za pomocą komputera, aby dostosować ustawienia i sprawdzić statystyki pracy urządzenie. Bardziej solidne, profesjonalne urządzenie oferuje jeszcze więcej funkcji, takich jak dioda LED, która zgłasza pozostały poziom naładowania baterii i czas pracy w minutach, czy możliwość wymiany baterie w trakcie pracy urządzenia.

Większość konsumentów nie potrzebuje takich dodatków, ale po prostu świadomość, że istnieją, jest istotna. Płacisz za to, więc dlaczego miałbyś kupować UPS o mniejszej liczbie funkcji, jeżeli parametry i cena są jednakowe?

Jak dobra jest gwarancja?

Zasilacz UPS zwykle działa tak długo, jak jego wbudowana bateria – najczęściej jest to od dwóch do trzech lat. Powodem jest zużywanie się z czasem akumulatorów, które w dodatku postępuje znacznie szybciej gdy są w pełni naładowane. A baterie UPS – domyślnie – są ładowane przez cały czas. Ze względu na baterię prawie wszystkie firmy zapewniają gwarancję maksimum do trzech latach – wystarczająco długo, aby pokryć żywotność baterii. Na szczęście niektóre UPC oferują ubezpieczenie oprócz 3-letniej gwarancji. Na przykład polityka APC obejmuje polisę ubezpieczeniową w wysokości 75 000 dolarów odzyskiwanie danych z Ontrack, ale tylko w przypadku niektórych produktów. Warto to sprawdzić przed zakupem.

W związku z tym serdecznie polecam produkty APC wszystkim zainteresowanym przede wszystkim niezawodnością baterii zapasowych. Z ich szerokiego wyboru produktów, jednym z najlepszych zasilaczy APC jest APC BE650G. Bateria jest wymienna, otrzymuje wysokie oceny od recenzentów i oferuje wystarczającą ilość mocy, aby utrzymać biuro domowe lub małą firmę na powierzchni podczas przerwy w dostawie prądu.

Warto zaznaczyć, że baterie UPS są zaprojektowane do wymiany. Tak więc, gdy bateria ulegnie awarii, zazwyczaj wystarczy zamówić wymianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here