Audyt firmowy – jakie są jego cele i w jakich okolicznościach można go przeprowadzić?

Celem istnienia każdej firmy jest zwiększanie zysków, rozszerzanie wpływów, zdobywanie nowych klientów i ciągły rozwój. Wiele przedsiębiorstw napotyka na tej drodze wiele przeciwności, które spowalniają lub wręcz uniemożliwiają progres. Czasem są to obiektywne czynniki zewnętrzne – kryzys na rynku, konkurencja lub po prostu brak popytu na towary czyusługi. Często jednak wpływają na to problemy wewnętrzne – nadmierne koszty, niezoptymalizowane procesy, źle prowadzona rachunkowość. Jest niezwykle trudno obiektywnie przyjrzeć się zjawiskom, które występują i nasilają się od lat, często uznając je za normalne. Warto w takich okolicznościach zdecydować się na pomoc firmy audytorskiej, która może przeprowadzić audyt przedsiębiorstwa i wskazać, co należy poprawić, zmienić lub udoskonalić.

Audyt to nie kontrola

Wizerunek audytu nie jest zbyt korzystny. Dla przedsiębiorców i pracowników kojarzy się z kontrolą, która ma wytykać błędy i recenzować pracę. To podejście nieuzasadnione, zaś audyt należy traktować jako spojrzenie „świeżym okiem” na działalność firmy i pomoc w dostosowaniu jej do optymalnego działania. Audyt nie ma charakteru represyjnego, jego zadaniem nie jest wskazywać uchybienia i z nazwiska wymieniać, kto za nie odpowiada. Celem firmy audytorskiej jest przede wszystkim wesprzeć przedsiębiorstwo, wskazać mu możliwości rozwoju i ukierunkować na nie.

Wybór firmy audytorskiej – kluczowa decyzja

Decydując się na wykonanie audytu należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Trzeba przede wszystkim zgodzić się na pełną szczerość i otwartość wobec firmy audytorskiej. Im więcej informacji udostępni przedsiębiorstwo, tym bardziej szczegółowy i pomocny będzie raport po audycie. W przedsiębiorcach może to rodzić obawę o to, czy te newralgiczne dane i informacje nie zostaną wykorzystane w sposób, który mógłby jej zaszkodzić.

Dlatego też wybór odpowiedniej firmy audytorskiej to absolutnie kluczowa decyzja. Należy decydować się na te z dużym doświadczeniem i wieloletnią działalnością na rynku. To gwarancja, że audyt zostanie przeprowadzony w najwyższym standardzie nie tylko jakości pracy, ale również dyskrecji. Trzeba pamiętać, że firmy audytorskie na swoją reputację pracują latami. Jeden błąd w branży, która wymaga tak dużego zaufania może przekreślić wszystko, co zostało wypracowane wcześniej.

Dyskrecja to kwestia podstawowa, ale warto również zwrócić uwagę na to, gdzie wcześniej audyty przeprowadzała dana firma audytorska. Jeżeli są to duże, dobrze prosperujące firmy, liderzy swoich branż lub dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa, to można przypuszczać, że wykonany audyt w najgorszym wypadku nie zaszkodził ich działalności. Portfolio wykonanych audytów świadczy o tym, czy danej firmie audytorskiej warto zaufać.

Co można sprawdzić, czyli cele audytu

Audyt to wieloetapowa i wielowarstwowa procedura. Można zdecydować się na audyt jednej, wybranej dziedziny działalności firmy lub przeprowadzić kompleksowy audyt każdego przejaw prowadzenia przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od woli, potrzeb i możliwości firmy, która audyt zleca.

W przypadku przedsiębiorstw często używa się pojęcia audyt finansowy, który w praktyce oznacza szeroki zakres sprawdzenia wszystkich finansowych aspektów działalności firmy. Jego celem jest weryfikacja  między innymi wydatków, przychodów, zobowiązań i majątku, a także rzetelności i prawidłowości prowadzenia sprawozdań księgowych. Na podstawie takiego audytu firma audytorska przygotowuje raport, w oparciu o który można zoptymalizować wydatki i wprowadzić ewentualne plany kierunku rozwoju lub naprawcze.

Na tym jednak działalność firm audytorskich się nie kończy, bo zweryfikować można o wiele więcej kwestii. Między innymi procesy produkcji, sprzedaży, zatrudniania pracowników i wiele innych. Bardzo często wraz z samym audytem oferowane są również usługi doradcze i outsourcing niektórych aspektów działalności firmy.

Jedna z największych na świecie, należąca do tzw. wielkiej czwórki firm audytorskich, czyli Ernst & Young oferuje między innymi outsourcing usług księgowych i HR, a także – obok przygotowania samego raportu – doradztwo w zakresie wprowadzania sugerowanych w nim zmian. Można o tym przeczytać w tym miejscu – http://www.ey.com/pl/pl/services/assurance.

Przedsiębiorcy często decydują się na takie dodatkowe wsparcie, bo firma, która przeprowadzała audyt ma już szeroką wiedzę na temat przedsiębiorstwa, poznała praktycznie wszystkie aspekty działalności i może od razu przystąpić do wprowadzania korzystnych reform.

Po co przeprowadzać audyt firmowy?

Audyt można przeprowadzić w wielu okolicznościach, czasem jest on wręcz koniecznością. Na przykład w sytuacji, gdy firma stara się o duży kredyt lub chce pozyskać zasobnego inwestora. Wówczas, jednym z warunków przeprowadzenia transakcji lub podpisania umowy, może być właśnie przeprowadzenie audytu. Daje to pełen obraz sytuacji finansowej firmy i jest gwarancją, że żadne kłopotliwe informacje nie zostały ukryte, więc firma ma zdolność kredytową lub inwestycja w nią będzie opłacalna.

Firmy często decydują się na audyt również z własnej woli – aby mieć pewność, że działalność firmy prowadzona jest w maksymalnie efektywny sposób lub żeby tę efektywność poprawić. Często przeprowadzenie audytu jest również podyktowane chęcią pokazania, że firma dobrze prosperuje i jest wiarygodnym partnerem biznesowym.

Audyt może również pomóc firmom, które dynamicznie się rozwijają, a zarządzanie nimi wymaga coraz większej wiedzy i poświęcenia znacznej ilości czasu. Audyt w takim wypadku jest radą i drogowskazem dla przedsiębiorcy i firmy.

Zlecając audyt trzeb pamiętać, że firmie audytorskiej zależy na jego powiedzeniu tak samo, jak właścicielowi firmy. Bo tak naprawdę to korzystne zmiany w przedsiębiorstwie, które zleciło audyt, są najlepszymi  referencjami dla firmy audytorskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here