Coraz więcej osób szuka korzystnych sposobów na zainwestowanie posiadanych oszczędności. Brak doświadczenia i specjalistycznej wiedzy dotyczącej rynków finansowych często zniechęca do samodzielnego podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się fundusz inwestycyjny.
W co inwestują Polacy?
Do najbardziej popularnych w naszym kraju form lokowania kapitału należy zakup nieruchomości. Polacy często też decydują się na zakładanie lokat bankowych, wybierają długoterminowe inwestycje wymagające regularnych składek, a także kupują dzieła sztuki i wreszcie – grają na giełdzie. Udział w funduszach inwestycyjnych ciągle cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż popularne produkty bankowe służące do oszczędzania (jak lokaty czy konta oszczędnościowe). Na taki stan rzeczy prawdopodobnie ma wpływ dość powszechne przekonanie, że fundusze inwestycyjne to propozycja dla osób posiadających pewną wiedzę o rynku finansowym. W rzeczywistości jednak są one łatwe w obsłudze i mogą na nich zarabiać nawet początkujący i mało doświadczeni inwestorzy.
Dlaczego warto zdecydować się na fundusz inwestycyjny?
Niskie stopy procentowe sprawiają, że coraz częściej poszukujemy korzystniejszej finansowo alternatywy dla lokat bankowych. Jedną z nich są z pewnością fundusze inwestycyjne. Wbrew pozorom lokowanie oszczędności w ten sposób nie jest trudne, a przy tym nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zarządzaniem pieniędzmi powierzonymi funduszowi przez klientów zajmuje się grupa analityków, którzy mają niezbędne doświadczenie w inwestowaniu, a przy tym doskonale znają rynek i uważnie śledzą zachodzące na nim zmiany. Dla zminimalizowania ryzyka monitorują oni sytuację finansową spółek, w akcje których inwestują. Dzięki temu klienci decydujący się na udział w funduszu inwestycyjnym zyskują pewność, że wpłacone przez nich pieniądze ulokowane zostaną w instrumenty przynoszące zysk przy zachowaniu akceptowalnego poziomu ryzyka.
Zarabianie na dywidendach
Osoby poszukujące bezpiecznych inwestycji długoterminowych z całą pewnością powinny rozważyć udział w dywidendowych funduszach inwestycyjnych, które oferuje np. BPH TFI. Posiadanie akcji dużych spółek z ugruntowaną na rynku pozycją to możliwość osiągnięcia zysku większego nawet niż w przypadku lokaty bankowej. Oczywiście wysokość zarobku zależy w głównej mierze od zakupionych akcji. Poszukując odpowiedniej spółki należy uwzględnić kilka istotnych czynników, do których należą strategia inwestycyjna firmy i jej wyniki finansowe, wypłacane przez nią dywidendy, a także potencjał całej branży. Fundusze dywidendowe będące jedną z propozycji wspomnianego już BPH TFI doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą samodzielnie wyszukać odpowiedniej spółki. Zdając się na specjalistów można mieć pewność, że ich doświadczenie i wiedza pozwolą na najbardziej korzystne z dostępnych na rynku inwestycji. Zarobione z tytułu dywidend środki potraktować zaś można jako dodatkowe źródło utrzymania, albo lokatę na przyszłość.