W dobie, kiedy każdego dnia powstają tysiące firm, certyfikacja ISO 9001 pozwala nie tylko na wyróżnienie się na tle konkurencji, ale również wprowadzenie systemów, które znacznie przyspieszą rozwój przedsiębiorstwa. Zarządzanie jakością, usprawnienie procesów, efektywna koordynacja personelu – to tylko niektóre korzyści, jakie daje podążanie za wytycznymi. Jakie kroki podjąć i się przygotować, by certyfikacja ISO 9001 przebiegła pomyślnie?
Ile czasu zajmuje certyfikacja ISO 9001?
Przy odpowiednim przygotowaniu i dobrym zrozumieniu tego, co jest wymagane do uzyskania certyfikatu ISO 9001, większość organizacji może oczekiwać akredytacji w ciągu 3 do 6 miesięcy, w zależności od ich wielkości i złożoności.
Na tym etapie ważne jest, aby firma zasięgnęła opinii osoby doświadczonej we wdrażaniu systemów zarządzania jakością. Jej wiedza będzie niezbędna do tego, by uzyskać dokument, ale również żeby czerpać jak najwięcej korzyści, jakie niesie certyfikacja ISO 9001.
Jak przebiega audyt?
W początkowym procesie audytor sprawdzi, czy pisemne systemy zarządzania jakością spełniają wymagania normy ISO 9001 i czy dokumenty podkreślają wszelkie obszary niedoborów i potencjalnej poprawy, jakie dałaby certyfikacja ISO 9001. To na tej podstawie określa wszystkie kolejne założenia i możliwe działania – ISO ma w rzeczywisty sposób wpływać na przedsiębiorstwo i korygować wszelkie zachowania, które mogłyby mu szkodzić. Etap ten może być więc powtarzany tak długo, aż nie osiągnie się zadowalającego efektu, który spójnie będzie oddziaływać na różne poziomy działalności.
Krótki przewodnik dotyczący uzyskania certyfikatu ISO 9001
- Organizacja powinna mieć jasne wyobrażenie o celach i korzyściach, jakie daje certyfikacja ISO 9001.
- Trzeba być przygotowanym na włączenie systemów zarządzania jakością do każdego obszaru działalności.
- Wszyscy pracownicy muszą być świadomi tego, czego się od nich oczekuje i za co są odpowiedzialni przy wdrażaniu nowych norm.
- Wymagany jest udokumentowany system zarządzania jakością oraz zasady i procedury narzucone przez ISO 9001.
- Zdefiniowanie systemu zarządzania jakością wymaga wkładu ze strony wszystkich działów organizacji.
Certyfikacja ISO 9001 może być kluczem do sukcesu wielu firm. Osoby, które chcą przeczytać więcej informacji na jej temat, znajdą je na stronie https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality.