Darmowe konto bankowe, czy to w ogóle możliwe?

Obecnie chyba trudno znaleźć osobę, która nie miałby konta bankowego. Pracodawcy wolą przelewać uposażenie na konto. Konkurencja na rynku bankowym jest dużą, więc banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego i oferują produkty, za które nie musimy płacić. Czy można mieć konto darmowe?

Jak założyć konto darmowe? Jak działa takie konto?

Banków jest wiele, a każdy ma swoją ofertę. Instytucje to bowiem zazwyczaj prowadzą rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, ale preferują rodzaj klientów i do nich dostosowują ofertę. Jeśli chcemy założyć konto zapoznajmy się z nią. W tym celu można skorzystać z porównywarek internetowych, ale lepiej podejść do nich z niewielkim krytycyzmem, gdyż mogą być ukrytą reklamą jednego z banków. Znając swoją sytuację, bez problemu wybierzemy bank, który zaoferuje nam darmowe konto. Zazwyczaj rachunki mają one swoje nazwy, a każdy rodzaj konta dedykowany jest innym klientom. Wyróżniamy konta ROR, oszczędnościowe, dla dzieci czy firmowe. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, jaka jest opłata za prowadzenie konta oraz jakie obowiązują zasady korzystania z karty płatniczej. Jeżeli bank uzależnia wysokość opłaty od spełnienia przez klienta konkretnego warunku, dowiedzmy się, jaki on jest. Pierwsze miejsca w rankingach należą do kont całkowicie darmowych, gdzie opłata za konto i kartę wynosi zawsze 0 zł i nie wymaga od klienta spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Zazwyczaj jednak są konta, które mogą być darmowe, ale dopiero przy określonej aktywności klienta (np. pewna liczba lub kwota transakcji w miesiącu). W przypadku innych nasze wynagrodzenie musi wpływać na rachunek lub suma wpłat musi przekroczyć np. 5 tys. zł. Przed wypełnieniem wniosku upewnijmy się, że wybieramy taki rodzaj konta, jaki jest adekwatny do naszych potrzeb.

Podstawowy rachunek płatniczy jako konto darmowe

Według polskiego prawa od sierpnia 2018 r. banki są zobowiązane do tego, by mieć w ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który przeznaczony jest dla osób, które rzadko korzystają z konta i nie robią zbyt wielu przelewów i chcą dokonywać kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewów w miesiącu. Takie konto darmowe obejmuje prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku. Banki mogą jednak ustalić różną wysokość opłat dla klientów, którzy przekroczą narzucone prawem limity. Takiego rachunku nie powinny wybierać osoby, które aktywnie korzystają z konta i często płacą kartą.

Konto darmowe to w obecnych czasach jeden z podstawowych produktów bankowych. Załóżmy rachunek w jednym z banków i cieszmy się z możliwości bankowości elektronicznej, a tutaj znajdziesz więcej szczegółów https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here