Wuteh: System biurek Focus

Komfort pracy jest cały czas niedoceniany przez pracodawców. Uchodzi za zbędną fanaberię, która generuje wydatki. Ale czy tak jest naprawdę? Czy nie warto poświęcić trochę więcej uwagi ergonomii biura, która w znaczny sposób usprawni pracę? W końcu szczęśliwy pracownik jest bardziej efektywny, a to przekłada się na wyniki finansowe firmy.

Czym jest ergonomia?

Najprościej ujmując jest nauką o pracy, w której zainteresowaniu leży jak najlepsze dostosowanie stanowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Powinien on osiągać jak największą wydajność, przy możliwie najniższym koszcie biologicznym. Oznacza to, że lepiej stawiać na profilaktykę, poprzez spełnienie choćby wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej, niż narażać pracownika na niekorzystne warunki pracy. Skutkujące później długotrwałym leczeniem dolegliwości i schorzeń, powodującymi spadek formy, częste zwolnienia lekarskie i wzrost wydatków na leczenie pracownika.

Dlaczego warto zadbać o ergonomię biura?

Przede wszystkim przyczyni się ona do lepszej organizacji stanowiska pracy. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni pracownik będzie miał zdecydowanie więcej energii, co przekłada się na lepszy nastrój i stan zdrowia. Nie mniej ważna jest zwiększenie jego koncentracji i kreatywnego myślenia. Jak widać ergonomia biurze niesie ze sobą same korzyści. Na czym zatem mają polegać zmiany z nią związane?

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń biurową?

Nad czym pomyśleć i od czego zacząć ergonomię w biurze? Oczywiście podstawową kwestią jest zakup niezbędnych elementów wyposażenia, bez którego żadne biuro nie będzie prawidłowo funkcjonować. Musimy jednak mieć na uwadze, że taki sprzęt powinien spełniać kilka warunków, nie wystarczy to, że po prostu będzie. Większą uwagę musimy również poświęcić takim elementom jak: oświetlenie i klimat, który ma nieodzowny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Co powinno wysunąć się na pierwszy plan przy organizacji najlepiej zagospodarowanej przestrzeni?

Wyposażenie biurowe

Praca biurowa cechuje się monotonią, podczas jej wykonywania przebywamy najczęściej w jednej pozycji. Nie jest to naturalny stan rzeczy, który w późniejszym czasie może skutkować poważnymi konsekwencjami, w postaci chorób układu szkieletowo – mięśniowego. Najlepszym, prewencyjnym rozwiązaniem będą dobre meble do biura np. marki WUTEH, które dostosowane są do psychofizycznych potrzeb pracownika. Oto kilka praktycznych zasad, których powinniśmy się trzymać przy ich ustawieniu:

  • zarówno krzesło jak i biurko muszą mieć odpowiednią wysokość, umożliwiającą pisanie na klawiaturze. Tutaj istotne jest aby ręce tworzyły kąt prosty pomiędzy ramieniem, a przedramieniem.
  • krzesło powinno być ustawione na takiej wysokości, aby pracownik mógł dotykać stopami ziemi (najlepiej żeby miało możliwość regulacji). W sytuacji kiedy jest to niemożliwe przyda się podnóżek. Ważne jest jego ustawienie, zawsze przodem do drzwi, co przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.
  • Monitor, czyli główne narzędzie pracy, najkorzystniej ustawić w odległości 60 – 70 cm od twarzy (co stanowi długość wyciągniętej ręki). Dobrze gdyby był matowy i nie odbijał światła.

Oświetlenie w pracy

Najlepiej w ergonomii biura sprawdzi się światło naturalne, jest najbardziej przyjazne i ekonomiczne. Nie zawsze mamy jednak do niego stały dostęp. W takim wypadku dobrze jest skorzystać z oświetlenia miejscowego, a natężenie reszty nie powinno być mniejsze niż 500 luxów.

Klimat w pracy

Składa się na niego kilka czynników. Zacznijmy od temperatury pomieszczenia, musi to być minimum 18 stopni (za jej obniżenie grozi kara). Również zbyt mocna klimatyzacja latem nie będzie dobrym rozwiązaniem. Kolorystyka też nie pozostaje bez znaczenia, czerwone akcenty pobudzają kreatywność, natomiast kolory ziemi, w tym zielony, pomagają w myśleniu i nie rozpraszają naszej uwagi. Pokój nie powinien być zbyt mały. Niezawodna będzie też obecność kwiatów doniczkowych, poza estetycznym wyglądem, poprawią  jakość powietrza w pomieszczeniu.

Kilka tak prostych rozwiązań na pewno pozwoli na dobrą ergonomię biura, ułatwiającą realizację wspólnych celów. Skorzystają na niej zarówno firma jak i wszyscy jej pracownicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here