Drzwi na balkon

Balkon to znana i lubiana forma przydomowego wypoczynku, która pełni także funkcję użytkową. Na niewielkim kawałku przestrzeni można w wygodny sposób suszyć pranie, szczególnie, kiedy pralnia lub łazienka znajdują się na piętrze. To także odrobina metrów na których chętnie pija się poranną kawę, lub spędza wieczory podczas letnich dni. Balkon pełni także funkcję dopełniającą dla bryły budynku. W zależności jednak od kształtów i rozmieszczenia pomieszczeń, przemyślaną decyzją musi być usytuowanie drzwi, którymi można na niego wyjść.

Wśród propozycji producentów, dotyczących typu drzwi balkonowych, znaleźć można wiele ciekawych propozycji, które z łatwością uda się dopasować do upodobań, oraz wymagań przestrzennych.

Drzwi jednoskrzydłowe

Wśród najpopularniejszych wyborów konsumentów jest pozycja drzwi balkonowych jednoskrzydłowych, które są proste w obsłudze i montażu, a przy tym odznaczają się najmniejszym kosztem zakupu. Można je z łatwością osadzić w małych domach, nie zajmując przy tym dużej powierzchni ściany, co przejawia się estetycznych i spójnym wyglądem. Prostota produktu niczym nie ujmuje jego funkcjonalności, ponieważ drzwi balkonowe jednoskrzydłowe są odporne na przenikanie ciepła, a także wodoszczelne. Dużym wyznacznikiem jakości okien są przecież szyby i tutaj warto zainwestować w ich wysoką klasę, która zagwarantuje dużą wartość współczynnika przenikania ciepła, a także akustyczność. Ze względu na standardowe wymiary, proponowane przez producentów, drzwi jednoskrzydłowe są dość wąskie, dlatego komunikacja w nich jest też ograniczona, a dodatkowo ich konstrukcja charakteryzuje się wysokim progiem, najczęściej o szerokości całej ramy, co może stanowić problem. Jednak wartość wydatku korzystnie przekłada się na funkcjonalność, jeśli drzwi mają być tylko sporadycznie używanym sprzętem.

Drzwi dwuskrzydłowe otwierane

Innym wyznacznikiem jakości są drzwi balkonowe dwuskrzydłowe, które po otwarciu zapewniają dużą przestrzeń komunikacyjną, dlatego mogą ułatwić transport sprzętów o dużych gabarytach między wnętrzem, a podwórkiem. Ten typ drzwi wymaga jednak sporej powierzchni ściany, dlatego przeznaczony jest do większych brył budynków lub jako wyjście tarasowe. Istotnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę podczas zakupu to ruchomość słupka, dzielącego dwie przestrzenie szyb. Słupek zamontowany na stałe jest bardzo niepraktyczny i zabiera całą funkcjonalność stolarki okiennej, ponieważ trwale dzieli środek komunikacyjny, uniemożliwiając swobodne przejście. Na szczęście propozycje sprzedawców okien, uczulają na wybór drzwi ze słupkiem ruchomy, przymocowanym do jednej z ościeżnic.

Drzwi dwuskrzydłowe uchylno-przesuwne

Zdecydowanie nowoczesną i coraz częściej stosowaną propozycją drzwi balkonowych są modele uchylno-przesuwne, które zapewniają zachowanie większej przestrzeni domowej po ich otwarciu, a także brak narażenia na „trzask” podczas przeciągów. Montaż na stałej rolce, po której okno się przesuwa w bok, prowadzi go równolegle, wzdłuż krawędzi drugiej szyby, dlatego wymagana wnęka do montażu okien to wielkość wybranej ościeżnicy.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne

Typy drzwi balkonowych nie kończą się jednak na standardowych rozwiązaniach. Innowacją ostatnich czasów są modele przesuwne-unoszone. Technika odznacza się tym, że szyna, po której podąża skrzydło okna, wpuszczona jest w posadzkę, co zyskuje na walorach estetycznych, ponieważ próg jest zupełnie niewidoczny, jak w przypadku poprzednich propozycji. Drugą cechą ukrytego progu jest więc funkcjonalność, która daje swobodny przepływ komunikacyjny, bez dodatkowych barier. Takie rozwiązanie spotykane jest najczęściej w oknach balkonowych o dużej powierzchni oszklenia i stosowane w nowoczesnym budownictwie, w którym dominuje spora ilość przeźroczystych przestrzeni.

Drzwi balkonowe składane – harmonijkowe

Ostatnim, wyszczególnionym typem okien są modele składane harmonijkowe. Wizualny efekt kojarzy się dość kiczowato, pamiętając przeszłe czasy, gdzie drzwi w tym typie zakładano w kuchniach lub łazienkach, dla zmniejszenia kosztów montażu. Mimo, iż propozycja drzwi jest obecnie rzadko stosowana, to idealnie nadają się one do zimowych ogrodów lub zabudowy lobby, która w zależności od warunków pogodowych, może być otwierana lub zamykana.

O tym, jakie drzwi balkonowe wybrać decyduje wiele przesłanek oraz samych upodobań gospodarza. Szczęściem okazuje się jednak to, iż producenci zapewniają całą gamę różnych rozwiązań, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej o drzwiach balkonowych przeczytasz na http://oknotest.pl/okna-energooszczedne/jakie-drzwi-balkonowe-do-domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here