Faktoring pełny, zwany także faktoringiem bez regresu, to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów faktoringu. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktorów w 2017 roku z usług faktoringowych skorzystało blisko 9 tysięcy polskich przedsiębiorców. Faktoring pozwala na skuteczne przezwyciężenie wielu przeszkód finansowych, które stoją na drodze wielu firmom.
Faktoring pełny pozwala zdobyć nawet 90 procent należności, które są zamrożone na fakturach z odroczonym terminem płatności. Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, pomaga w poprawie płynności finansowej oraz uniezależnia od nieterminowych lub niewypłacalnych partnerów biznesowych.
Faktoring pełny – na czym polega?
Faktoring pełny to popularna usługa finansowa, która polega na finansowaniu faktur za sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Firma, która korzysta z usług faktoringowych, nazywana jest faktorantem, a instytucja prowadzącą tego typu usługę to faktor. Dzięki faktoringowi, przedsiębiorstwo może pozyskać nawet 90 procent wartości danej faktury już po 24 godzinach od przekazania jej kopii faktorowi. Pozostałe 10 procent zostaje wypłacone w momencie opłacenia faktury z odroczonym terminem płatności.
Finansowanie należności to zaledwie ułamek możliwości, jakie niesie ze sobą stosowanie faktoringu bez regresu w przedsiębiorstwie. I choć jedną z głównych zalet faktoringu bez regresu jest właśnie możliwość szybkiego zdobycia dodatkowych środków finansowych, to nie należy zapominać o swego rodzaju barierze ochronnej przed nieterminowymi lub niewypłacalnymi przedsiębiorcami. Na czym to polega?
Korzystając z faktoringu bez regresu, faktoranci przenoszą ryzyko potencjalnej niewypłacalności z firmy na faktora. Dzięki temu firma może skutecznie uchronić się przed jednym z głównych problemów, które palą polskich przedsiębiorców, czyli problemem zatorów płatniczych.
Przenosząc ryzyko niewypłacalności z faktoranta na faktora, przedsiębiorca nie musi martwić się o ewentualną niewypłacalność lub nieterminową zapłatę za fakturę. Dzięki faktoringowi pełnemu otrzymuje się pełną zapłatę za dokonaną sprzedaż nawet wtedy, gdy odbiorca towarów lub usług nie zapłacił w rzeczywistości nawet złotówki.
Faktoring pełny (faktoring bez regresu) – kiedy warto stosować?
Korzyści z faktoringu bez regresu (faktoringu pełnego) mogą odnieść wszystkie firmy, które na co dzień zmagają się z problemem nieterminowych lub niewypłacalnych kontrahentów. Faktoring pełny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących sposobu na szybkie i kompleksowe finansowanie bieżącej działalności, co pozytywnie przekłada się na płynność finansową w przedsiębiorstwie.
Faktoring pełny może być stosowany zarówno w dużych, jak i małych firmach, a korzyści z jego stosowania odczują duże korporacje oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Faktoring z regresem to dobre rozwiązanie dla firm realizujących w swej działalności sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności, a także współpracujących ze stałym gronem odbiorców.