grzejnik

Grzejniki to urządzenia, o których rzadko myślimy, jednak bez nich żadne gospodarstwo domowe w naszym kraju nie mogłoby funkcjonować. Są podstawowym elementem służącym do transportu ciepła do naszych wnętrz. Jeśli przygotowujesz się do zakupu grzejnika pokojowego – poniżej udzielamy kilku porad, które pomogą wybrać urządzenia idealnie pasujące do twoich potrzeb grzewczych.

Grzejniki pokojowe – po jakie warto sięgnąć?

Wśród najchętniej wybieranych typów grzejników pokojowych znajdują się: członowe, płytowe, aluminiowe i konwektorowe. W niektórych pomieszczeniach – na przykład łazience – ich działanie uzupełniają grzejniki drabinkowe lub ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki członowe to jedne z najpopularniejszych. Zbudowane są z pojedynczych członów, które łączy się razem tworząc dłuższe ciągi. Ich działanie grzewcze polega przede wszystkim na konwekcji – czyli unoszeniu nagrzanego powietrza ku górze – oraz w mniejszym stopniu na promieniowaniu.

Grzejniki płytowe zbudowane są z płaskich, niekiedy też perforowanych, płyt stalowych. Mają kształt podłużnych prostokątów. Wnętrze grzejnika tworzą blachy aluminiowe, które odpowiedzialne są za ogrzewanie powietrza. W większym stopniu niż ich członowe odpowiedniki wytwarzają ciepło poprzez promieniowanie.

Grzejniki konwektorowe posiadają w swojej konstrukcji rury miedziane oraz aluminiowe blachy, umieszczone w zgrabnej obudowie. Przepływające przez nie powietrze zostaje ogrzane, a następnie uniesione. Niemal w całości działają w oparciu o konwekcję.

Grzejniki aluminiowe to również grzejniki przede wszystkim konwekcyjne. Zbudowane są z odlewów aluminiowych, a w ich konstrukcji znajdują się kanały powietrzne ułatwiające transport ciepła. W stopniu mniejszym niż 10 procent oddają ciepło przez promieniowanie.

Moc grzejników pokojowych

Obliczenie potrzebnej mocy grzewczej powinno zostać wykonane już na etapie sporządzania projektu danego budynku. Jeśli nim nie dysponujemy, wówczas warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczeń mieszkalnych i ich kubaturę. Ponadto, istotny będzie sposób zabezpieczenia budynku przed zimnem, ilość kondygnacji, obecność poddasza.

Zazwyczaj przyjmuje się, że ogrzanie jednego metra kwadratowego wymaga użycia 60 W mocy – w przypadku budynków dobrze izolowanych, parterowych; 60 W mocy – w przypadku budynków o ograniczonej izolacji (np. warstwie styropianu grubości 5 cm.); 140 W – gdy mowa o budynku bez dodatkowej izolacji cieplnej.

Oczywiście, zapotrzebowanie należy obliczyć pod kątem predyspozycji konkretnego budynku, a najlepiej – skonsultować się w tym celu ze specjalistą.

Wymiary grzejników mają oczywiście wpływ na ich moc. Dlatego to przede wszystkim na ten aspekt powinniśmy zwrócić uwagę. Wysokość jest najczęściej ustandaryzowana – i wynosi (w przypadku grzejników płytowych) 30, 60 lub 90 cm. Długość to bardziej elastyczny parametr – znajdziemy zarówno grzejniki krótkie, dedykowane do łazienki (o długości ok 50 cm.) jak i długie, do przestronnych salonów (ponad 300 cm.).

Grzejniki najczęściej montowane są pod oknem – czyli w miejscu gdzie występuje największy ubytek ciepła – na takiej wysokości, by znajdowały się 10 cm. poniżej linii parapetu oraz 10 cm. ponad podłogą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here