Idealna praca

Praca idealna to taka, która łączy zainteresowania i pasje, umiejętności i kompetencje i jest dobrze płatna. Żeby taką zdobyć, trzeba wiedzieć, co potrafi się robić najlepiej, co się lubi i w jakim obszarze działalności można zastosować swoje umiejętności. Szczera odpowiedź na to pytanie pomoże obrać kierunek poszukiwania najlepszej pracy bez konieczności zawierania kompromisu.

Czy warto zatem ryzykować? Jeżeli masz pracę, ale chcesz ją zmienić, sprawdź najpierw swoją gotowość do wprowadzenia takich zmian. Zastanów się, czy możesz sobie na to pozwolić. Czy masz wystarczające środki finansowe, aby przeczekać okres bezrobocia? A może lepiej jest poszukać nowej pracy bez rezygnacji z obecnej?

Analiza to podstawa

Koniecznością jest dogłębna analiza sytuacji na rynku pracy. Na tej podstawie można oszacować poziom płac, ilość zamieszczanych ofert pracy oraz wszystkie szczegóły związane z wymaganymi kwalifikacjami na dane stanowisko i zestawić te informacje z własnymi umiejętnościami. Tutaj możesz sprawdzić, na co zwracać uwagę podczas szukania pracy przez Internet. Jeżeli uznasz, że posiadasz niezbędne doświadczenie wymagane w wybranych ofertach, możesz spokojnie wysyłać dokumenty aplikacyjne, czyli Curriculum Vitae oraz list motywacyjny. Jeśli tak nie jest, to sprawdź, jakich umiejętności ci brakuje i opanuj je, by móc aplikować na stanowiska, przy których są one niezbędne.

Dobrze jest stworzyć sobie listę firm, w których chciałoby się pracować i zapoznać się z ich stronami internetowymi, ponieważ często właśnie tam może być prowadzona rekrutacja. Warto pamiętać, że niektórzy przedsiębiorcy ogłaszają nabór tylko przez lokalne portale, dlatego te także warto przeglądać. Nieocenioną pomocą mogą służyć znajomi, członkowie rodziny. Dzięki tzw. „marketingowi szeptanemu” możesz uzyskać informacje o pracodawcy, możesz także zostać poleconym, jako najlepszy kandydat.

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych

Curriculum Vitae jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym. Trzeba w nim zawrzeć wszystkie informacje potwierdzające, że jesteś odpowiednią osobą na stanowisko, które chcesz zająć. Nie chodzi tylko o przebieg dotychczasowego zatrudnienia, ale także o wszystkie kursy i szkolenia, jakie ukończyłeś/ukończyłaś.  Nie zapomnij sprawdzić swojego CV pod kątem interpunkcji i błędów ortograficznych. Dobrze jest wysłać tekst znajomemu w celu weryfikacji. Możesz także skorzystać z gotowych narzędzi online, które znajdują się na stronach internetowych. Może zaistnieć także potrzeba przygotowania CV po angielsku. Pomoc w tym zakresie uzyskasz np. na tej stronie.

Pracodawcy obecnie kładą duży nacisk nie tylko na aspekty merytoryczne, ale również wizualne. Musisz zatem zadbać o to, by Twoje dokumenty wyróżniały się na tle innych. List motywacyjny z kolei to dobry sposób na wykazanie się zainteresowaniem danym stanowiskiem, wiedzą o przedsiębiorstwie, znajomością branży oraz na przekonanie pracodawcy, że jest się najlepszym kandydatem na pracownika i skłonienie potencjalnego szefa do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Ważne informacje

Musisz także wiedzieć, że jeśli pracodawca długo nie odpowiada na Twoją ofertę, mogło zdarzyć się, że w natłoku innych aplikacji rekruter po prostu przeoczył Twoje CV. Warto wtedy przejąć inicjatywę i samemu bezpośrednio się z nim skontaktować. Dzięki temu wyjaśnisz sytuacje i dowiesz się jednocześnie, czy masz szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli w ten sposób zaproszono Cię do dalszego etapu rekrutacji, to świetnie! Teraz musisz jak najlepiej przygotować się do wizyty u potencjalnego pracodawcy. Podczas ubiegania się o nowe stanowisko warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się ze wskazówkami i poradami dotyczącymi skutecznego poszukiwania pracy zawartymi na internetowych portalach lub w branżowych czasopismach. Stosując się do nich otrzymanie wymarzonej pracy będzie bardzo proste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here