Jak dbać o oczy wrażliwe?

Prawidłowa pielęgnacja oczu to podstawa dla każdego, a zwłaszcza gdy mowa o osobach bardzo wrażliwych i skłonnych chociażby do alergii. Wówczas ich oczy są podwójnie narażone na działanie szkodliwych czynników z zewnątrz, dlatego w dzisiejszym poradniku dowiesz się więcej na temat sposobów dbania o oczy w różnych sytuacjach. Możesz liczyć na nasze eksperckie porady, ponieważ specjalizujemy się głównie w dziedzinie okulistyki i spraw powiązanych ze zdrowiem oczu. Zobacz, co jeszcze można zrobić dla swoich wrażliwych oczu i ich dobrej kondycji.

Chroń oczy przed słońcem

Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że promienie słoneczne UV również działają szkodliwe na nasz wzrok. Mogą go nadwyrężać i powodować delikatne problemy z widzeniem, gdy spędzamy dużo czasu na słońcu bez odpowiedniej ochrony na oczach. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które zdecydowanie najskuteczniej chronią oczy przed promieniowaniem. Powinny posiadać specjalne parametry filtrów UV, dzięki czemu masz pewność, że ich przyciemnienie jest odpowiednie, a przy tym pozwoli Ci to swobodnie patrzeć przez okulary nawet w bardzo słoneczny dzień. To szczególnie ważne przy prowadzeniu pojazdów, by słońce nie oślepiało Cię podczas kierowania.

Z drugiej strony zawsze można zdecydować się na czapkę z daszkiem, która częściowo chroni nasze oczy przed słońcem. Natomiast porada dla osób z wadą wzroku i noszących okulary korygujące to oczywiście okulary, których szkła pod wpływem działania promieni słonecznych przyciemniają się, a dopiero po pewnym czasie spędzonym w cieniu zaczynają znów powracać do pierwotnego stanu.

Negatywna strona elektroniki

Nie powinno być większym zaskoczeniem, że promienie wytwarzane między innymi przez telefony komórkowe, tablety, telewizory i komputery są szkodliwe dla naszych oczu, o czym zapewne mogło się już przekonać wielu z Was, jeśli wykryto nagle wadę wzroku. Jednak pogorszenie widzenia to nie wszystko, również promienie te działają niekorzystnie na zdrowie naszych oczu. Podczas spędzania kilku godzin przed ekranem komputera czy telewizora stają się one przemęczone, zaczerwienione, załzawione i przede wszystkim przesuszone. Wszystkie te objawy wynikają głównie z suchości, braku tlenu i nawilżenia powierzchni gałki ocznej.

W rezultacie możesz odczuwać spory dyskomfort, a w szczególności właśnie jeśli mówimy o osobach skłonnych do alergii. Ich oczy są niezwykle czułe nie tylko na czynniki zewnętrzne jak pyłki kwiatów i drzew, ale również promieniowe UV, które sprawia, że zaczynają one tracić swoje naturalne właściwości i uprzykrzać życie osobom o wrażliwych oczach.

Sposoby pielęgnacji oczu

Na pewno pierwszą rzeczą o jakiej warto pomyśleć, to zaopatrzenie się w krople dla wrażliwych oczu, które dostaniesz w każdej aptece, drogerii czy sklepie internetowym. Naszym zdaniem to najlepsze rozwiązanie, ponieważ można stosować je dowolną ilość razy w ciągu dnia, a tym samym przynoszą ulgę od razu. Można o poradę poprosić farmaceutę lub konsultanta w celu dobrania odpowiednich kropli, lecz najważniejszym kryterium jest zdecydowanie skład preparatu. Nie powinno się w nim znaleźć konserwantów, które owszem zapewniają dłuższy termin przydatności kropel, aczkolwiek dla oczu wrażliwych czy osób noszących soczewki kontaktowe nie są zdecydowanie wskazane.

O wiele lepiej sprawdzą się preparaty naturalne, które można stosować bez recepty. Co więcej, możesz zacząć zwracać większą uwagę na swoją dietę, w której nie powinno zabraknąć witaminy A, C i E, które pozytywnie wpływają na kondycję naszych oczu. Również tryb życia powinien być aktywniejszy i zrównoważony, by przykładowo praca przed komputerem całkowicie nie pochłonęła Twojego czasu w ciągu dnia. Warto się również wysypiać i prowadzić w miarę zdrowy styl życia, by nie tylko Twoje oczy, ale również cały organizm mogły w 100% funkcjonować sprawnie i prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here