Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka, ale nie jedynym. Kredytobiorca ręczy swoim majątkiem obecnym i przyszłym oraz swoimi dochodami obecnymi i przyszłymi. Górną granicą ewentualnych roszczeń banku jest wartość hipoteki. W Polsce kredyt hipoteczny to powszechny sposób na finansowanie zakupu własnego mieszkania. Niskie wynagrodzenie wcale nie musi pozbawić Cię szansy na zakup mieszkania lub budowę wymarzonego domu. Podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny bank weźmie pod uwagę nie tylko wysokość Twojego dochodu, ale również historię kredytową czy ciągłość zatrudnienia. Nie ma praktycznie szans, aby uzyskać kredyt hipoteczny bez uzyskiwania zarobków w wysokości adekwatnej do pożyczanej kwoty pieniędzy. W związku z szeroką ofertą kredytów hipotecznych, wybór najkorzystniejszej propozycji nie jest zadaniem łatwym. Do jakich celów służy kredyt hipoteczny:

  • zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego,
  • zakup lub budowa domu,
  • remont lub adaptacja nieruchomości,
  • wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego,
  • przekształcenie lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności,
  • wykończenie, remont lub modernizację wybudowanego mieszkania lub domu,
  • zakup działki.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny

Minimalny próg dochodowy określa najniższą możliwą wysokość dochodów, która pozwala potencjalnemu kredytobiorcy na zaciągnięcie zobowiązania w banku. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wybierając się do banku po kredyt hipoteczny trzeba posiadać comiesięczne, regularne dochodowy minimum na poziomie 3258 zł netto, przy założeniu, że nie powiadamy żadnych innych zobowiązań. Często bank, obliczając zdolność kredytową, bierze również pod uwagę minimalny okres pracy u danego pracodawcy. W zależności od umowy może to być kilka miesięcy lub rok albo dwa. Zwykle w przypadku umów zlecenia i o dzieło trzeba wykazać się dłuższym stażem pracy. Wymagany wkład własny to z jednej strony ograniczenie dostępności kredytów dla osób, których na nie po prostu nie stać. Z drugiej strony natomiast, taki wymagany wkład własny jest korzystny dla banku, z punktu widzenia jego stabilności finansowej.

Etapy zakupu nieruchomości

  1. Wybór nieruchomości i wpłata zadatku lub zaliczki
  2. Jeżeli korzystasz z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, to na tym etapie należałoby mu zapłacić 50% prowizji należnej w związku z usługą pośrednictwa
  3. Złożenie wniosku kredytowego i oczekiwanie na decyzję, a po przyznaniu kredytu – na wypłatę środków.
  4. Po pozytywnej decyzji kredytowej będziesz już mógł podpisać akt notarialny.
  5. Po finalizacji transakcji pośrednik wystawi Ci fakturę na drugą część należnej mu prowizji, którą znów opłacić musisz ze środków własnych.

Jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub działki, szybko przekonasz się, że wielu doradców finansowych podpowie Ci, że:

  • najlepiej wziąć możliwie wysoką kwotę kredytu,
  • zaciągnąć go na możliwie dług okres – przynajmniej 30 lat,
  • nie nadpłacać, ale korzystać z nadwyżek, bo to najtańszy pieniądz na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here