Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny

Skorzystanie z kredytu hipotecznego oraz kupno nieruchomości są w wielu wypadkach najważniejszymi decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w ciągu ludzkiego życia. Decyzja ta niesie za sobą ogromne konsekwencje w rozległym horyzoncie czasowym. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego musi być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem naszych własnych potrzeb oraz warunków, na których wspomniany kredyt jest udzielany.

Przy decydowaniu się na kredyt hipoteczny, należy zastanowić się, czy comiesięczna rata zaciągniętego kredytu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Perspektywa oddawania bankowi na przykład 35 procent naszych comiesięcznych dochodów nie napawa optymizmem. Ponadto, w rozważaniach poprzedzających decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego trzeba uwzględnić sytuacje kryzysowe. Co stanie się, jeśli nagle stracimy pracę? Jak wiele czasu zajmie nam znalezienie następnej? Na te pytania musimy sobie koniecznie odpowiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Podczas wizyty w placówce bankowej trzeba z dużą rezerwą podchodzić do wszelkich rad oraz sugestii udzielanych przez doradcę finansowego. Pracujący w banku doradcy są bowiem doświadczonymi sprzedawcami, którzy są w stanie użyć najbardziej wysublimowanych psychologicznych manipulacji po to, aby sprzedać nam kredyt hipoteczny, który wiąże się z najwyższą prowizją dla pracownika banku.

Przy braniu kredytu hipotecznego bardzo ważne jest skrupulatne przeczytanie umowy oraz negocjowanie zawartych w niej warunków. Trzeba nieustannie pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny nie jest sztywnym produktem. Kredytobiorca ma mnóstwo możliwości w zakresie negocjowania umowy kredytowej. Może on bowiem przedyskutować z doradcą bankowym nie tylko parametry kredytu, a nawet żądać zamieszczania lub usunięcia konkretnych klauzul. Bardzo ważne jest, aby w umowie znalazły się warunki dotyczące nadpłacania i szybszej spłaty kredytu w sytuacji, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie niespodziewanej poprawie. Przed podpisaniem umowy należy koniecznie poświęcić dużo czasu na zapoznanie się z jej treścią. Trzeba koniecznie poprosić o wydrukowanie wzoru umowy lub przesłanie go na adres mailowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here