Jak oszczędzać na emeryturę

W dobie coraz większych zawirowań związanych z systemem emerytalnym spora część społeczeństwa zaczyna rozumieć naglącą potrzebę samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Można się bowiem łatwo domyślić, że emerytura, która będzie wypłacana przez ZUS po zakończeniu życia zawodowego, nie pozwoli na zaspokojenie nawet najbardziej podstawowych potrzeb.

Przy podjęciu decyzji o oszczędzaniu na emeryturę warto porównać różne opcje. Wiele osób przy wyborze strategii oszczędzania porównuje ze sobą konta emerytalne IKE oraz IKZE, różnorakie lokaty tudzież fundusze. Wybór optymalnej opcji nie jest wcale łatwy, ale jest kluczowym aspektem efektywności oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Część ludzi systematycznie deponuje swoje środki pieniężne na tak zwanym kocie IKE. Atutem rzeczonego konta jest fakt, że chroni ono zgromadzone oszczędności przed tak zwanym podatkiem Belki. Jeśli dodamy do tego kwotę, którą uzyskamy z ZUS-u po osiągnięciu wieku emerytalnego, to mamy do czynienia z dobrym fundamentem stabilności finansowej na emeryturze.

Przy zbieraniu pieniędzy na emeryturę kolosalne znaczenie ma przyśpieszenie tempa oszczędzania na różnych płaszczyznach życia. Warto oszczędzać na jedzeniu. Jeśli będziemy kupować spore ilości warzyw, owoców oraz inną żywność nieprzetworzoną, wygospodarujemy znaczne oszczędności w domowym budżecie, którymi możemy wzbogacić gromadzony na emeryturę kapitał. Warto także na bieżąco monitorować dostępny w domu stan zapasów jedzenia po to, aby nie czynić niepotrzebnych wydatków. Ponadto, oszczędności można również uzyskać dzięki roztropnemu planowaniu transportu. Jeśli korzystamy z usług komunikacji miejskiej, warto wykorzystać jeden bilet do załatwienia wszystkich spraw urzędowych i zawodowych oraz zrobienia zakupów. Przy dokonywaniu zakupów należy unikać drogich galerii handlowych oraz zagranicznych serwisów aukcyjnych, na których koszty wysyłki do Polski są horrendalne.

Oszczędzanie na emeryturę nie jest łatwym zadaniem. Wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat dostępnych form oszczędzania kapitału oraz zdyscyplinowania i silnej woli, aby naszą strategię zrealizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here