Jak przebiega proces anodowania aluminium?

0
923

Istnieje wiele metali, które wykorzystywane są do wykończenia wnętrz, jednakże największą popularnością cieszy się aluminium. Charakteryzuje się ono ponadprzeciętną trwałością, jednocześnie prezentuje się dość atrakcyjnie pod względem estetycznym. Czym dokładnie jest anodowanie aluminium? W jaki sposób wygląda proces anodowania w praktyce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Anodowanie aluminium- co to jest?

Anodowanie aluminium to elektrochemiczna obróbka powierzchni, która ma na celu naturalne powiększenie warstwy tlenowej, która została wytworzona na powierzchni materiału w kontakcie z tlenem. Wcześniej wspomniana warstwa tlenowa powiększana jest za pośrednictwem prądu elektrycznego o napięciu od 12 do 20V. Na skutek tego procesu możemy liczyć się ze zwiększoną trwałością powierzchni. Co ciekawe, jest to także coraz częściej wykorzystywana metoda, aby skutecznie zabarwić powierzchnię anodowaną. Mamy bowiem do czynienia z metalicznym wyglądem, co z pewnością jest dla wielu atrakcyjne. Więcej informacji na temat procesu anodowania aluminium znaleźć można na stronie https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.

W jaki sposób wygląda proces anodowania?

Proces anodowania wbrew pozorom nie należy do najbardziej skomplikowanych. W pierwszej kolejności oczyszcza się i odtłuszcza warstwę metalu, a następnie zostaje ona starannie wypłukana. Później możliwe jest skorzystanie z dwóch metod: polerowanie chemiczne bądź trawienie w sodzie kaustycznej- w zależności od indywidualnych preferencji. Teraz następuje kolejne płukanie i przechodzimy do etapu właściwego. Dany element zostaje zanurzony w kąpieli elektrolitycznej. W tym celu korzysta się z kwasu siarkowego, alternatywnie z kwasu chromowego i szczawiowego. Do tej kąpieli korzysta się z prądu stałego o napięciu od 12 do 20V. Właśnie na tym etapie powstaje warstwa tlenkowa- wytwarzana jest bezpośrednio w aluminium. Po wszystkim konieczne jest ponowne płukanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here