Po krótkim czasie szukania pracy i wysyłania CV przychodzi czas na chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne. To oczywiście dość stresujący moment, słowa łatwo się gubią i trudno się skupić. Nawet najprostsze pytania mogą wprawić cię w popłoch. Dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej warto naprawdę dobrze się przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zbierz podstawowe wiadomości

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz dostać kilka pytań dotyczących samej firmy. Warto dowiedzieć się, na jakie rynki jest otwarta firma i w jakich krajach działa. Nawet jeśli nie dostaniesz pytania o strukturę firmy, jej działanie i sposób funkcjonowania na rynku, możesz dostać pytanie pośrednie, które będzie wymagało chociaż niewielkiej wiedzy na jej temat. Dlaczego chcesz w niej pracować? Jak widzisz siebie w jej strukturze za jakiś czas?Przed rozmową kwalifikacyjną zbierz chociaż minimalne wiadomości na temat miejsca, do którego aplikujesz.

Sprawdź swój wizerunek w sieci

To także bardzo ważny element każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Być może nie udało ci się do tej pory znaleźć pracy, ponieważ rekruterzy dowiadywali się dużo na twój temat z profili społecznościowych. Każdy ma prawo wyrażać tam swoje przekonania, jeśli jednak uzewnętrzniasz się z wartościami przeciwnymi do polityki firmy, nie możesz liczyć na zatrudnienie.Wizerunek w sieci może dodać ci za to plusów. Rekruter może zobaczyć cię tam jako specjalistę w swojej dziedzinie. Zdjęcie z jakiejś konferencji, profesjonalnie przygotowany wpis na serwisie społecznościowym, który bazuje na kontaktach biznesowych to podstawa.

Przygotuj się do pytania o oczekiwane zarobki

To bardzo trudne pytanie, którego nie sposób ominąć na rozmowie kwalifikacyjne. Musisz przygotować się do pytania o to, ile chcesz zarobić. I weź pod uwagę bardzo wiele czynników. Twój własny poziom minimum, odległość pracy od miejsca zamieszkania, poziom odpowiedzialności na nowym stanowisku, poziom zarobków w tym miejscu i w innych miejscach z branży. Możesz się o nich dowiedzieć na przykład czytając analizy rynku pracy czy korzystając z licznych porównywarek zarobków w sieci.Weź pod uwagę także to, czy firma oferuje ci dodatkowe korzyści, takie jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne lub bezpłatną opiekę lekarską, kartę do klubów fitness czy dofinansowanie do wydarzeń kulturalnych.

Przećwicz rozmowę i nie stresuj się

Po pierwsze zapomnij o stresie. Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, prawdopodobnie Twoje umiejętności i doświadczenie odpowiadają pracodawcy. Jeśli zaproponowała Cię firma pośrednictwa pracy, najprawdopodobniej przyszły pracodawca oczekuje dokładnie takiego kandydata jak ty. Musisz tylko dobrze się zaprezentować. A to można łatwo przećwiczyć.Wiele agencji pośrednictwa pracy oferuje taką usługę. Na stronie People.com.pl znajdziesz informację, że jest to stały element całego procesu rekrutacji. Warto z tego skorzystać. Będziesz mógł dowiedzieć się więcej o technikach autoprezentacji i przećwiczyć odpowiadania na pytania. Wiele z nich jest naprawdę trudnych i wymagających użycia wyobraźni. O wiele lepiej przetrenować je wcześniej – w czasie stresu na rozmowie kwalifikacyjnej błyskotliwość i kreatywność zdają się trochę znikać.

W czasie ćwiczeń odpowiedz sobie na pytania o swoje największe wady i zalety. Przećwicz odpowiedź na temat swoich wyobrażeń dalszej i bliższej przyszłości, oraz pomyśl o sposobach, w jakich rozwiązujesz konflikty i jakie wartości cenisz we współpracownikach. Przygotuj także odpowiedź na pytanie, dlaczego już nie pracujesz w poprzednim miejscu bądź dlaczego chcesz z tego zrezygnować. Dla pracodawców to szczególnie ważne pytania, które wiele powiedzą im o tobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here