Inwestowanie na giełdzie daje nam możliwość pomnażania kapitału, nawet jeśli dysponujemy stosunkowo niewielką ilością środków finansowych. Wymaga jednak opanowania, umiejętności podejmowania odpowiednich decyzji inwestycyjnych i strategii, która pozwoli na osiąganie wysokich zysków przy możliwie najniższym ryzyku. Inwestor powinien się liczyć ryzykiem, że może stracić część, a nawet całość zainwestowanych środków O czym należy pamiętać, rozpoczynając grę na giełdzie?

Istotne rady dla początkujących

Podstawowym warunkiem do rozpoczęcia inwestowania na giełdzie jest posiadanie odłożonego kapitału i chęć jego pomnażania. Oczywiście, fundusze na ten cel możemy pożyczyć. Lepiej jednak operować pieniędzmi, które stanowią naszą własność. Wówczas za przyjęcie niewłaściwej strategii inwestycyjnej i utratę kapitału odpowiadamy jedynie przed sobą.

Na początek dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie niewielkiej kwoty, której ewentualna strata nie będzie obciążała domowego budżetu. Wraz z nabywaniem wiedzy i doświadczenia na grę na giełdzie możemy przeznaczać więcej środków i stosować bardziej ryzykowne strategie inwestycyjne, przynoszące większy zysk.

Jak wybrać odpowiedni dom maklerski?

Aby móc przeprowadzać operacje na giełdzie, wymagane jest założenie rachunku maklerskiego, czego dokonuje się w domu maklerskim. Wybór odpowiedniej placówki jest o tyle ważny, iż to ona upoważniona jest do składania zleceń kupna i sprzedaży w naszym imieniu. Decydując się na usługi świadczone przez dom maklerski, należy wziąć pod uwagę:

  • wysokość pobieranych opłat i prowizji – za profesjonalne prowadzenie rachunku maklerskiego placówka inkasuje comiesięczną opłatę. W zależności od biura maklerskiego częstotliwość pobierania należności może być inna, na przykład raz na rok. Płacić musimy również za prowizje za zlecenia. Wszystko to zwiększa koszty inwestowania na giełdzie i może mocno uszczuplić zyski. Warto zatem zdecydować się na placówkę, która oferuje najkorzystniejsze warunki.
  • szerokość oferty – platforma transakcyjna domu maklerskiego powinna umożliwiać klientowi dostęp nie tylko do giełdy papierów wartościowych, ale także giełdy towarów, surowców i walut. Chociaż początkowo inwestujemy na rodzimych parkietach, możliwość działania na rynkach poza granicami kraju jest równie ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji odnoście wyboru placówki.
  • zakres opieki maklera – inwestowanie na giełdzie wymaga wielu ważnych decyzji. Początkowo trudno nam je podejmować jedynie w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie. Wówczas profesjonalne wsparcie maklera jest niezwykle ważne, jeśli inwestycje mają przynieść zyski.

    Niewłaściwa alokacja kapitału może skutecznie zniechęcić początkującego inwestora do dalszej gry na giełdzie. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro, gwarantuje nam dostęp do analiz i rekomendacji maklerskich.

  • ofertę szkoleniową – niektóre placówki umożliwiają swym klientom uczestnictwo w różnych szkoleniach i wykładach, które mają na celu poprawę ich wiedzy na temat inwestowania. Cykliczne spotkania dają również możliwość zapoznania się z najświeższymi informacjami giełdowymi.
  • renomę biura – informacji na ten temat dostarczy nam przede wszystkim Internet. Sprawdzenie poziomu zadowolenia klientów z usług świadczonych przez daną placówkę pomoże nam podjąć ostateczną decyzję.

Wybór biura maklerskiego stanowi pierwszy, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości kapitału, krok, jaki musimy wykonać, aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Pomoc maklera pozwoli nam na świadome zarządzanie kapitałem i podejmowanie decyzji inwestycyjnych z akceptowalnym przez nas poziomem ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here