Jak zrujnować rozmowę kwalifikacyjną?

Znalazłeś już wymarzoną ofertę pracy. Wysłałeś swoje CV i list motywacyjny. Dostałeś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. To oznacza, że już możesz powoli szykować drugie śniadanie do nowej pracy? Niekoniecznie. Przed Tobą jeszcze jedno (zazwyczaj ostatnie) wyzwanie: nie zepsuć rozmowy z rekruterem.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów procesu rekrutacji. Mówi znacznie więcej niż to, co „na papierze”. To właśnie kontakt face to face pozwala poznać osobowość kandydata, jest sprawdzianem jego intelektu, umiejętności interpersonalnych.

A skoro pierwsze wrażenie, jakie tworzysz udając się na rozmowę jest najważniejsze, lepiej go nie zrujnować, prawda? Choć absolutne katastrofy zdarzają się rzadko, czasem do nich dochodzi. Przyjrzyjmy się kilku możliwym ich scenariuszom.

Nie przychodzisz lub zapominasz o ustalonym terminie

Brawo! W ten sposób wygrałeś kolejną rundę sprawdzania, jakie ogłoszenia o pracę pojawiły się na Twoim ulubionym portalu.

Każda agencja pracy, jak i szef firmy, prowadzący rekrutację bezpośrednio zwraca uwagę na punktualność kandydata. Przegapienie wyznaczonego terminu spotkania w 99 procentach przypadków kończy się utratą szansę na ubieganie się o posadę.

Jeśli naprawdę Ci zależy na tej rozmowie i pracy, ustaw sobie budzik, a nawet dwa. A dodatkowo zapisz tę datę w kilku kalendarzach. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Nie wiesz, gdzie przychodzisz

W ostatnim czasie wysłałeś kilkadziesiąt CV. Taśmowo, może w ramach przygotowania do pracy na produkcji? Możesz więc nie do końca pamiętać, gdzie odbywa się kolejna rozmowa, prawda? Niby tak… Pepsi, Coca Cola – co za różnica? Dla Ciebie może żadna, ale dla Twojego przyszłego szefa? Pomijając już, że inne marki to jego konkurencja, jeśli nie zrobiłeś choć minimalnego researchu, dajesz jasne świadectwo, że Ci nie zależy. W takiej sytuacji możesz już zacząć na nowo przeglądać ogłoszenia. Praca na pewno gdzieś na Ciebie czeka (tylko upewnij się, że wiesz gdzie…).

Piorunujące wrażenie od pierwszej chwili

W końcu na każdym portalu publikującym ogłoszenia o pracę mówią, żeby wywrzeć wrażenie na swoim przyszłym szefie, i to od progu. Zgadza się. Ale czy na pewno chodziło o bardzo krótką spódniczkę, makijaż jak na imprezę lub poplamioną koszulę? Agencja pracy na pewno będzie w siódmym niebie, gdy zobaczy Cię w takim stanie. Podczas rozmowy o pracę obowiązują zasady savoir-vivre. Warto więc zadbać o schludny i dość „oficjalny” ubiór. Niekoniecznie musi to być „szkolny mundurek”, ale warto wyglądać profesjonalnie.

Opowiadaj o sobie niestworzone rzeczy

Przecież 80% tego, co piszemy w CV to kłamstwa, a im lepiej się sprzedamy, tym lepiej na tym wyjdziemy. Jasne, zwłaszcza, jeśli wpisałeś, że jesteś miłośnikiem hiszpańskiego kina, a rekruter świetnie zna całą filmografię Almodovara, lub kiedy przechwalasz się, jak świetnym grafikiem komputerowym jesteś, a rozmówca prosi Cię o wykonanie krótkiego zadania testowego.  Kłamstwo nigdy nie popłaca. Jedyne, do czego prowadzi to kłopotliwe, niezręczne sytuacje i porażka w rozmowie.

Miej nazbyt wygórowane oczekiwania

Pierwsza praca po studiach? Bez trójki z przodu jej nie przyjmuj! I od razu, na wstępie zaznacz, że w grę nie wchodzą żadne nadgodziny, szkolenia po godzinach, a w piątek oczekujesz krótszej dniówki. A na dodatek pokaż rozmówcom, że jesteś mądrzejszy od nich i opowiedz im, szczegółowo, jaki zły był Twój poprzedni pracodawca. Wtedy już nawet nie musisz spoglądać w nowe ogłoszenia. Praca znajdzie Cię sama. A poważniej: mierz siły na zamiary. Pytanie o oczekiwaną pensję nie bierze się znikąd. By na nie odpowiedzieć rozsądnie, warto przyjrzeć się stawkom, jakie oferowane są na stanowiskach podobnych do tych, na które się aplikuje, a potem negocjować.

Podsumowując: rozmowa kwalifikacyjna jest kluczem do skutecznej aplikacji na jakiekolwiek stanowisko. Przygotuj się więc do niej dobrze. Być może do kolejnych już nie będzie potrzeby.

Artykuł powstał we współpracy z agencją pośrednictwa pracy People.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here