Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt w banku?

0
879

Odmowa udzielenia kredytu przez bank niestety nie należy do rzadkich sytuacji. Mimo znacznie bardziej liberalnego podejścia do oceny sytuacji potencjalnego kredytobiorcy oraz wymagań, które musi spełnić, pozytywna decyzja kredytowa wcale nie jest tak prosta do pozyskania, jak mogłoby się wydawać. Pojawiają się w związku z tym liczne pytania: co należy zrobić, aby zwiększyć szanse na kredyt? Jak przygotować się do procedury kredytowania? Jakie kroki podjąć i czy ktoś może to ułatwić lub przyspieszyć?

Zdolność kredytowa miarą sukcesu

Zdolność kredytowa to pojęcie, które pojawi się zawsze, kiedy przedmiotem zainteresowania jest kredyt bankowy. Dla przypomnienia, poprzez zdolność kredytową należy rozumieć, zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi jego kosztami. To właśnie z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej bardzo często banki wydają decyzję odmowną. Warto więc zainteresować się tym pojęciem stosunkowo szybko, zanim udamy się do banku. Oczywiście nie wszystkie kroki można podjąć od ręki i nic nie zastąpi skrzętnie budowanej zdolności kredytowej, przez wiele lat. Jednakże w dalszym ciągu są kwestie, którym możemy zaradzić stosunkowo szybko.

Dla przykładu, kwestia kart kredytowych i kredytów odnawialnych w koncie. Jasne jest, że każde zobowiązanie w postaci kredytu gotówkowego czy pożyczki obniża zdolność kredytową. Jednak nie każdy kredytobiorca zdaje sobie sprawę z faktu, ze także posiadanie karty kredytowej i limitu w koncie, nawet nigdy niewykorzystanych, jest traktowane jako kolejne zobowiązanie, które obniża zdolność kredytową. Przechowywane „na czarną godzinę”, w przypadku gdy nasza zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka, mogą jedynie zaszkodzić. Warto więc zamknąć nieużywane limity i karty kredytowe, zanim jeszcze złożymy wniosek o kolejny kredyt. Kolejną kwestią są kredyty i pożyczki, w przypadku których do spłaty pozostało już niewiele bądź nawet jedna rata. Jeśli to możliwe, warto rozważyć wcześniejszą spłatę lub wstrzymać się ze składaniem kolejnego wniosku, do czasu spłaty poprzednich zobowiązań.

Na korzyść kredytobiorcy i zwiększenie zdolności kredytowej może wpłynąć dodatkowo poręczenie kredytu przez inną osobę. Oczywiście musi być to osoba posiadająca odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Tylko wtedy bowiem, w oczach banku będzie uważana za osobę będącą odpowiednim i wiarygodnym zabezpieczeniem spłaty kredytu. Ustanowienie poręczenia może być dużą pomocą zwłaszcza w przypadku kredytów na wysokie kwoty. Pomocne może okazać się także ubezpieczenie kredytu.

Pozytywna historia kredytowa kolejnym krokiem w drodze do pozytywnej decyzji kredytowej

Każdy potencjalny kredytobiorca, po złożeniu wniosku o kredyt, zostanie zweryfikowany przez bank także pod kątem historii kredytowej, na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej. W ich skład wejdą informacje o aktualnych kredytach i pożyczkach, jak i o tych już spłaconych. Wiemy już, że każde aktualnie spłacane zobowiązanie obniża zdolność kredytową. W przypadku zobowiązań, już spłaconych, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Spłacone zobowiązania, które regulowaliśmy na czas, znikają z bazy BIK, jeśli jako kredytobiorcy nie wyraziliśmy zgody na ich dalsze przechowywanie. Oczywiście warto wyrazić taką wolę, bowiem terminowe spłacanie należności świadczy na korzyść potencjalnego kredytobiorcy i podnosi jego zdolność kredytową. Dobra historia kredytowa ma duże znaczenie w procesie kredytowania i znacząco przyczynia się do polepszenia wiarygodności klienta w oczach banku. Świadczy na korzyść potencjalnego kredytobiorcy, jako osoby godnej zaufania, rzetelnej i wywiązującej się z zawartych umów.

Z kolei zobowiązań, których nie spłacaliśmy terminowo i odnotowane zostały liczne opóźnienia, nie można tak łatwo usunąć z BIK. Niezależnie od woli kredytobiorcy będą widniały w BIK przez 5 lat od ich całkowitego uregulowania, jednocześnie obniżając zdolność kredytową. Jeśli negatywny wpis nie jest wynikiem pomyłki czy błędu, nie może zostać usunięty.

Pusta historia kredytowa, tylko teoretycznie nie ma znaczenia. Nie mając żadnych danych bank nie jest bowiem w stanie zweryfikować ryzyka udzielenia kredytu danej osobie. Nie może sprawdzić z jakim prawdopodobieństwem będzie spłacać (czy też nie) zobowiązanie. Bank nie daje kredytów zaufania, a swoje oceny opiera na zgromadzonych danych, dlatego warto zadbać o swoją historię kredytową, tak wcześnie, jak to możliwe. Bardzo popularne raty 0%, spłacane terminowo, są jednym ze sposobów na budowanie pozytywnej historii. Rozwiązaniem może być też niewielki kredyt gotówkowy. Oczywiście nie warto robić tego w sytuacji gdy z góry wiemy, że nie będzie nas stać na spłatę. Budowanie historii kredytowej, jest ważne, jednakże należy mieć ku temu warunki i pewność, że regulowanie należności nie będzie zbytnim obciążeniem domowego budżetu.

Trudny kredyt z pomocą dobrego specjalisty

Co prawda kredytodawcy traktują każdego klienta w ten sam sposób, stawiając przed każdym takie same wymagania i konieczność przejścia tych samych procedur. Nie komplikują ich także w przypadku konsolidacji czy oddłużania kredytem, w których to nie bank jest problemem, a raczej zbyt niska zdolność kredytowa klienta.

W przypadku trudnych kredytów, takich jak kredyt konsolidacyjny, oddłużeniowy czy konsolidacja chwilówek https://splatapozyczek.pl/konsolidacja-chwilowek/ nie warto ryzykować. Wskazane kroki mogą bowiem okazać się niewystarczające, kiedy mierzymy się z nadmiernym zadłużeniem, wielością zobowiązań i ratami, przekraczającymi możliwości spłaty. W trudnych sytuacjach, tylko doświadczenie i wiedza wykwalifikowanego doradcy, może przynieść klientowi upragniony spokój i potrzebne wsparcie finansowe. W przypadku niskiego kredytu gotówkowego, proces kredytowania można przejść w pojedynkę. Trudny kredyt, jak wskazuje sama jego nazwa, będzie nie tylko trudny, ale wręcz niemożliwy do samodzielnego pozyskania. Dlatego warto najpierw znaleźć zaufanego doradcę i dopiero z jego pomocą udać się do banku.

Dla niektórych zwiększenie szans na kredyt będzie polegało na poprawie zdolności kredytowej, dla innych na zbudowaniu historii kredytowej. Jednak Ci klienci, którzy zmagają się z długami i bank nie raz odmówił im wsparcia, powinni przede wszystkim zacząć od konsultacji z dobrym doradcą kredytowym https://splatapozyczek.pl/. W ten sposób zwiększamy nie tylko swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową, ale także możliwie najlepsze warunki kredytowania, których nie uzyskalibyśmy w pojedynkę. Wiele przeszkód da się pokonać, kiedy mamy odpowiednią wiedzę i możliwości, które daje nam właśnie wsparcie dobrego pośrednika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here