Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza

Wybór karty pamięci zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów będzie potrzebna oraz w jakim urządzeniu zostanie umieszczona. To, jaka karta pamięci do aparatu zostanie przez nas wybrana, ma ogromne znaczenie. Dzięki niej można przyspieszyć pracę, a także zachować świetną jakość zdjęć czy nagrań w wysokiej rozdzielczości.

SD czy microSD? Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Jeżeli chodzi o karty pamięci microSD i SD, można powiedzieć, że różnią się one przede wszystkim rozmiarem. Jednak sama geneza mniejszej wersji pokazuje, że coraz to nowsze rozwiązania technologiczne są skutkiem postępującego rozwoju technologii. To właśnie dlatego powstało zapotrzebowanie na części zapewniające dodatkową pamięć o mniejszych gabarytach.

Karty microSD mają zaledwie kilkanaście milimetrów, a ich waga nie przekracza ćwierć grama. Ich rozmiary są idealne dla ultrasmukłych smartfonów czy innych niewielkich urządzeń. Ponadto dzięki adapterowi można je również umieszczać w sprzętach, które dysponują slotami na tradycyjne karty SD. Dlatego są uniwersalne, wybierając je, mamy pewność, że zmieszczą się w telefonie, aparacie czy tablecie.

Karta pamięci 128 GB czy 64 GB – pojemność i niezawodność ma znaczenie

Pojemność karty pamięci ma dla użytkowników bardzo duże znaczenie. Architekci, filmowcy, artyści czy fotografowie potrzebują sporo miejsca, aby pomieścić ważne projekty, dzieła, zdjęcia czy inne pliki. W ich przypadku karta pamięci 128 GB (lub większa) będzie doskonałym wyborem. Z kolei karta pamięci 64 GB (lub mniejsza) jest wystarczającą opcją dla amatorów fotografii. Dlatego to, jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od tego, co chcemy na niej zapisać oraz w jakiej ilości.

W przypadku zarówno amatorów, jak i wymagających użytkowników, ważne są również kwestie związane z niezawodnością kart pamięci. Mowa o odporności na takie czynniki jak m.in. zużycie, kontakt z wodą, wysoką wilgotność, ujemne lub bardzo wysokie temperatury, a także działanie magnesów czy promieniowanie rentgenowskie. Kiedy karta pamięci nie jest odpowiednio zabezpieczona, wszystkie pliki, na których wykonanie poświęciło się dużo czasu, mogą zostać na trwałe usunięte. Aby temu zapobiec, warto wybierać produkty marek, które zapewniają wysoką jakość wykonania kart, a także ich trwałość, np. Samsung. W przypadku tego producenta mamy 7-elementową ochronę kart oraz długą gwarancję na to, że komponent nie ulegnie zniszczeniu.

Czy klasa szybkości kart pamięci ma znaczenie?

Klasy szybkości dotyczą tego, z jaką prędkością dany plik zostanie zapisany na naszej karcie. Jeśli wybierzemy model, który oferuje użytkownikowi klasę C6, co oznacza minimalną szybkość zapisu równą 6 MB/s, może się okazać, że trzeba będzie odczekać kilka sekund, aż będzie można wykonać np. kolejne zdjęcie. Jest to bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku zawodowych fotografów. Dlatego lepiej decydować się na rozwiązania wyższej klasy, jak np. V60 w przypadku filmowców, którzy będą mogli zapisywać pliki wideo w rozdzielczości 8K z szybkością sięgającą nawet 60 MB/s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here