Jakie są zasady założenia firmy w Czechach

Coraz większa liczba polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie działalności gospodarcze poza granicami naszego kraju – na przykład w Czechach. Czy rejestracja firmy u naszego południowego sąsiada jest skomplikowanym procesem? Jak się okazuje, niekoniecznie, choć wiele zależy od tego, z jakiej pomocy skorzystamy. Dziś omówimy najważniejsze informacje związane z założeniem własnej firmy w Czechach.

Rejestracja firmy w Czechach: jakie wymogi należy spełnić?

Założenie własnej działalności na terenie Republiki Czeskiej nie jest skomplikowane. Aby rejestracja firmy w Czechach doszła do skutku, należy jednak przedstawić pewne dokumenty, takie, jak:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o niekaralności – dokument ten nie może być starszy, niż 3 miesiące,
  • zgłoszenie rejestracyjne,
  • potwierdzenie dokonania opłaty rejestracyjnej w wysokości 1.000 koron czeskich,
  • czasami, w zależności od rodzaju zakładanej działalności, konieczne będzie przedstawienie dokumentacji potwierdzającej kwalifikacje.

Jeśli zakładamy spółkę, pamiętać także będziemy musieli o przedstawieniu umowy założycielskiej w formie aktu notarialnego – musi ona, rzecz jasna, być podpisana przez wszystkich założycieli. Konieczny okaże się również wyciąg z rejestru handlowego prowadzonego w miejscu zamieszkania. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji, czy różnorakimi formalnościami, warto poprosić o pomoc doświadczonego prawnika https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach. Będzie on w stanie skutecznie zająć się naszą sprawą, abyśmy nie musieli martwić się o formalności.

Gdzie możliwa jest rejestracja firmy w Czechach? Aby zarejestrować działalność, możemy udać się do punktu Urzędu ds. Działalności Gospodarczej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy również zarejestrować ją listownie, a także przez Internet (pod warunkiem posiadania profilu zaufanego).

Koszta prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach

Oczywiście, prowadzenie firmy w Czechach wiąże się z pewnymi opłatami. Rejestracja firmy w Czechach nie powinna być zatem traktowana jako sposób na ucieczkę przed podatkami. A z jakimi opłatami należy liczyć się rejestrując działalność u naszych południowych sąsiadów? Są to:

  • podatek dochodowy – wynosi odpowiednio 15% i 23% w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych i 19% w przypadku spółek.
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 13.5% – minimalna miesięczna zaliczka 2.722 CZK.
  • składka na ubezpieczenie społeczne, która wynosi 29.2% – minimalna miesięczna zaliczka to 2.944 CZK, gdy działalność gospodarcza jest głównym źródłem dochodu i 1.178 CZK, gdy nim nie jest.

Dobrowolna jest natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe, która wynosi 2.1%

Czy rejestracja firmy w Czechach się opłaca?

Jest wiele powodów, dla których rejestracja firmy w Czechach może być korzystnym rozwiązaniem. Warto bowiem podkreślić, że podatek dochodowy w Czechach jest dużo niższy, niż w Polsce, szczególnie w drugim progu. Podczas bowiem, gdy u nas po przekroczeniu progu 120.000 złotych dochody zostają opodatkowane w wysokości 32%, w Czechach mowa zaledwie o 23%. Ponadto na terenie Republiki Czeskiej każdemu przedsiębiorcy przysługuje Podstawowa Ulga Podatkowa, która obecnie wynosi 30.840 CZK.

Plusem założenia firmy w Czechach są także nieskomplikowane formalności, dzięki którym, zwłaszcza z pomocą doświadczonego specjalisty, założenie przedsiębiorstwa staje się szybkie i proste. Ogólnie więc rzecz ujmując, rejestracja firmy w Czechach w wielu przypadkach naprawdę się opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here