Jakie wybrać studia

Coraz więcej osób idzie na studia tylko i wyłącznie, żeby znaleźć pracę. Większość licealistów już dzisiaj myśli co zrobi ze swoim życiem i jakie studia wybiorą. W zasadzie mało kto z nich wie co chce robić w życiu. Każdego roku z wyborem kierunku studiów musi zmierzyć się kilkaset tysięcy maturzystów. Często wybierają także studenci: drugi kierunek, studia drugiego stopnia, albo zmiana kierunku studiów. Rosnące wymagania rynku pracy sprawiają, że powinna być to decyzja wyjątkowo przemyślana i trafna. Młode osoby nie wiedzą, które studia zapewnią im dobrą pracę w przyszłości. Uczelniom z kolei brakuje elastyczności na zmieniającym się rynku pracy. Niektóre kierunki studiów istnieją już chyba Jakie wybrać studiabardziej dla podtrzymania tradycji niż zaspokojenia potrzeb pracodawców. Nawet studia, które powinny uczyć praktycznej wiedzy, sposobu myślenia oraz nabywania umiejętności, w rzeczywistości uczą jedynie suchej teorii. Zawody przyszłości, które powinni nam pomóc w znalezieniu dobrej pracy, to m.in. biotechnolog oraz mechatronik. Ciągle cenieni są także dobrzy handlowcy. Rynek pracy jest i będzie otwarty również na doradców i analityków finansowych, doradców podatkowych, prawnych, emerytalnych itd. Jedną z najbardziej rozwijających się branż jest IT, zatem o pracę nie powinni się martwić informatycy, programiści czy testerzy oprogramowania.

Gdzie studiować?

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach, np. grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni to jednak nie tylko same nazewnictwo, ale również bardzo istotny wpływ na program studiów i propozycję zajęć (np. z zakresu przedmiotów ścisłych). Przed wyborem sprawdź zatem dokładnie, który kierunek jest bliższy Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Najlepsze kierunki na studia

Kierunki, które z pewnością odpowiedzą na najnowsze trendy i zapotrzebowanie, to kierunki techniczne. Inżynierowie, informatycy i elektronicy to osoby, które na ogół bez problemu znajdują pracę. By zostać ekspertem w wybranej branży, nie wystarczy ukończyć właściwy kierunek studiów, trzeba rzeczywiście interesować się tematem. Samo zdobycie wykształcenia nie gwarantuje nam jeszcze zatrudnienia, jednak wybranie jednej z powyższych branż na pewno podnosi nasze szanse. Pamiętaj także, aby w trakcie studiów być aktywnym i poszukać już wtedy praktyk dzięki którym możesz zdobyć doświadczenie. Są konkretne zawody, które wymagają studiów jak np. lekarz, albo prawnik, ale w większości przypadków wcale nie trzeba w ogóle mieć studiów, ponieważ liczą się przede wszystkim umiejętności. Najpopularniejszymi kierunkami studiów, najczęściej wybieranymi przez kandydatów są: prawo, informatyka, ekonomia, finanse i rachunkowość, inżynieria środowiska, zarządzanie, budownictwo, pedagogika, administracja, psychologia, filologia angielska, zarządzanie i inżynieria produkcji, turystyka i rekreacja, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, geodezja i kartografia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, matematyka, transport, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here