Kredyt hipoteczny to najlepszy sposób na szybki zakup i wykończenie mieszkania dla osób, które nie są w stanie wyłożyć od ręki kilkuset tysięcy złotych gotówki. Jest to pożyczka finansowa której zabezpieczeniem staje się nieruchomość kredytobiorcy. Proces ubiegania się o dofinansowanie ze środków kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością wypełniania wielu formalności. Pamiętajmy iż jest to kredyt celowy. Oznacza to, że bank będzie na bieżąco kontrolował stan nieruchomości oraz poszczególne etapy przeprowadzenia ewentualnego remontu.

Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy

  1. Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że możemy objąć nim jedynie jasno określone materiały budowlane i elementy wyposażenia. Konieczność przedłożenia wielu dokumentów może działać na inwestora odstraszająco.
  2. Kredyt gotówkowy to znacznie prostsze rozwiązanie. Otrzymanie tego rodzaju kredytu nie wiąże się z koniecznością wypełnienia oraz przedłożenia tak dużej ilości dokumentów. Dodatkową zaletą jest szybkość wypłacenia pieniędzy, która w wielu bankach wynosi zaledwie kilka dni.

Preferencyjne oprocentowanie (w porównaniu z kredytami gotówkowymi) sprawia, że kredyt hipoteczny jest najczęstszą formą dofinansowania zakupu, remontu i wykończenia Kredyt na wykończenie mieszkaniamieszkań. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny może być udzielony jedynie na wybrane elementy wyposażenia mieszkania. W kosztorysie możemy wpisać wszystkie materiały budowlane, sanitariaty i elementy wyposażenia, które będą na stałe związane z mieszkaniem. Niektóre banki sfinansują zatem także meble pod zabudowę, koszt zakupu i montażu szaf wnękowych oraz sprzętów AGD pod zabudowę – te koszty możemy obliczyć dodatkowo w tym miejscu.

Kredyt na zakup i wykończenie mieszkania

Kredyt na wykończenie mieszkania możemy też połączyć z kredytem na jego zakup. Będzie to dla nas bardziej opłacalne niż kupienie mieszkania na kredyt i wykończenie go ze środków własnych. Środki własne przeznaczone na remont lepiej będzie przeznaczyć na wkład własny. Pamiętajmy, że kredyt na wykończenie mieszkania zwiększy docelową wartość nieruchomości, a tym samym podwyższy zabezpieczenie bankowe. Podstawą zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej. Procedura jej obliczania jest indywidualną kwestią banku. Jednak najważniejsza będzie w tym wypadku wysokość naszych zarobków, a także suma innych zobowiązań bankowych.

Co zrobić by dostać kredyt na wykończenie mieszkania

Kluczowy jest kosztorys prac, w którym należy zawrzeć informacje o zakresie prac, materiałach.  Dokument musi dokładnie określać koszty, które nie powinny być zawyżone, ani też zaniżone. Na podstawie kosztorysu bank będzie dokonywał później inspekcji, i sprawdzał wykonanie wykończenia. Udzielając kredytu bank wycenia przyszłą wartość mieszkania, po dokonaniu prac i na tej podstawie określa wysokość kredytu. Ze środków otrzymanych w ramach kredytu możemy także opłacić wynajęcie fachowców, jednak rozliczenia muszą być precyzyjnie udokumentowane w postaci faktur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here