Angular to dość specyficzny pod względem zastosowań framework Javy. Jest wykorzystywany przede wszystkim w branży aplikacji webowych, choć oczywiście poza nimi też się czasem pojawia, choć jego rola jest zwykle ograniczona. Są jednak pewne branże, w których Angular jest ponadprzeciętnie popularny.
Angular dla web-deva
Skoro aplikacje webowe, to oczywiście pierwszymi, którzy powinni zainteresować się Angularem, są programiści i twórcy stron internetowych. Zresztą w ich przypadku próg wejścia jest dodatkowo obniżony, bo można założyć, że znają HTML i CSS, a to warunek, który warto spełnić, żeby bezproblemowo programować w Angularze. Dopiero właśnie Angular pozwala tworzyć aplikacje webowe, które będą w pełni responsywne, interaktywne i pozwolą na przykład na efektywne dwukierunkowe wiązanie zasobów. Ten problem oczywiście można było rozwiązać na wiele sposobów, natomiast dziś Angular jest często preferowaną drogą, co widać po liczbie ogłoszeń choćby na stronie https://sii.pl/oferty-pracy/all/all/angular/.
Dla początkujących programistów
Angular ma tę zaletę, że jest językiem relatywnie prostym do opanowania, a praca z nim pozwala na tworzenie satysfakcjonujących wizualnie wyników, co bardzo ułatwia naukę. Dotyczy to zresztą nie tylko opanowania tego konkretnego języka, ale wypracowania pewnych nawyków czy wyrobienia intuicji, które będą pomocne także później, kiedy będzie się rozbudowywało własny warsztat. Jednocześnie trzeba jednak zaznaczyć, że wykorzystanie pełni możliwości będzie wymagało też zapoznania się z innymi językami lub systemami znaczników, co przy okazji będzie stanowiło pierwszy kontakt z tym, co dla programistów jest codziennością – interoperacyjnością systemów i aplikacji.
Dla najważniejszych branż
Są dwie branże, o których mówi się, że mają znaczenie krytyczne. To bankowość i cyberbezpieczeństwo. I w obu z nich Angular jest wręcz niezbędny, ponieważ pozwala w banalny sposób skalować wszystkie rozwiązania. Nawet jeśli nie zawsze jest to najbardziej wydajny sposób rozwiązania danego problemu, to właśnie skalowalność i wysoka interoperacyjność są sporymi zaletami. Poza tym w tych dwóch branżach bardzo ważne jest, żeby tworzone aplikacje były wybitnie przyjazne użytkownikom, a z Angularem można to osiągnąć za cenę tylko niewielkiego wysiłku. Oczywiście nadal u podstaw każdego programu musi leżeć poprawny projekt, ale możliwość tworzenia po prostu atrakcyjnych aplikacji, które będą responsywne i skalowalne jednocześnie, zawsze jest cenną zaletą.