Kupujemy okna – na co zwrócić uwagę?

Zakup okien jest jednym z najważniejszych etapów w budowie domu – niezależnie od tego, czy mieszkasz w „bliźniaku”, szeregowcu czy domu jednorodzinnym. Dobrej jakości okna to podstawa! Dzięki nim zapewnić można bowiem odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, bezpieczeństwo, a także… ciszę. Na co więc zwrócić uwagę podczas kupowania okien? Podpowiadamy!

  1. Okno a rodzaj i miejsce domu

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że inny rodzaj okien będziemy montować w wieżowcu, a jeszcze inny w kamiennicy czy domku jednorodzinnym obok lasu. Nad morzem okna będą zupełnie inne, jak w górach czy środkowej części naszego kraju. Jeśli chodzi o naprawdę dobre projekty domów, rodzaj budynku i jego położenie to priorytetowa sprawa, jeżeli chodzi o zakup okien!

  1. Okna energooszczędne

Warto oczywiście zwrócić uwagę na to, jaki współczynnik przenikania ciepła będzie posiadało okno. Im mniejszy będzie owy parametr, tym… lepiej! Będzie to bowiem świadczyć o termoizolacyjności oraz zagwarantuje zatrzymanie ciepła w domu, kiedy będzie nieco chłodniej na dworze. Dzięki tego rodzaju oknom można utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu i tym sposobem… płacić mniejsze rachunki! Pamiętaj więc o parametrze Uw – współczynniku przenikania ciepła!

Okna energooszczędne

Według przepisów budowlanych, w nowych budynkach należy montować okna o współczynniku Uw nie większym niż 1,1 W / m2. Okna dachowe z kolei mogą mieć do 1,3 W / m2. Warto zwrócić też uwagę na ramę okien – powinna mieć ona przynajmniej 80 mm grubości, aby zapewnić ciepło.

  1. Szczelność okien

Okno musi być na tyle szczelne, żeby mogło zapewnić ochronę przez przewiewem. Ten parametr wyraża poziom szczelności, a raczej przepuszczalności powietrza – wyraża się go w klasach od 1 do 4. W domach (zarówno jednorodzinnych, jak i w bloku) poleca się, aby montować okna w najwyższej klasie, czyli czwartej. Jeżeli chcesz poprawić termoizolacyjność okien, możesz zamontować w nich większą liczbę uszczelek – np. trzy, a nie tylko dwie, jak w tradycyjnych oknach.

Szczelność okien

Jeżeli okna są bardzo szczelne, należy pamiętać o prawidłowej wentylacji mieszkania. Nie posiadasz wentylacji mechanicznej? A więc, koniecznie zainwestuj w okna z nawiewnikami okiennymi. Dzięki nim będziesz mógł doprowadzać do pomieszczenia niezbędną ilość… świeżego powietrza!

  1. Wodoszczelność okien

To ważna sprawa – jeżeli okna będą wodoszczelne, to wówczas nie będą przeciekać, gdy spadnie ulewa. Aby określić wodoszczelność, stosuje się klasę między 1A a 9A. Ostatnia wartość oznacza, że nie dostanie się do mieszkania woda nawet wtedy, gdy prędkość wiatru przekracza 100 km / h. Jeszcze lepsze klasy wodoszczelności to te z przedrostkiem „E” – np. klasa E 800 zapewnia nieprzemakanie okien przy wietrze ponad… 130 km / h!

  1. Wiatroszczelność okien

Aby na oknie nie pojawiły się pęknięcia czy wgniecenia, warto mieć je solidnie wykonane. Współczynnik odporności na obciążenia wiatrem określają literki od A do C (wielkość ugięcia ramy), ale też cyfry od 1 do 5 (wartość ciśnienia).  Najmniej trwała jest klasa A1. Z kolei ta najlepsza posiada oznaczenie 5C – wówczas okno nie powinno uszkodzić się nawet podczas wiatru o prędkości… 200 km / h!

Wiatroszczelność okien

  1. Akustyka okien

To ważny parametr, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Współczynnik tłumienia hałasu w oknach oznacza się jako Rw – wartość z kolei wyrażana jest w decybelach (dB). Im będzie cyfra wyższa, tym lepiej okna chronić będą przez dźwiękiem z zewnątrz. W spokojnej dzielnicy wystarczy Rw 30-32 dB. Jednak już w głośniejszych miejscach (centrum miasta) lepsze będą okna o Rw powyżej 40 dB.

  1. Zabezpieczenia antywłamaniowe

Jeżeli posiadasz dom jednorodzinny bądź mieszkanie w bloku na parterze, okna antywłamaniowe mogą być koniecznością. Warto zwrócić wtedy uwagę na odpowiednie wzmocnienie okien, jakie uniemożliwi bądź utrudni włamanie się do mieszkania. Niezbędne do zabezpieczenia w oknie będą wówczas:

okucie antywyważeniowe – po zamknięciu okno zarygluje się samodzielnie,
szyba antywłamaniowa – trudno jest ją wybić, ponieważ składa się z przynajmniej dwóch sklejonych ze sobą tafli szkła,
zamykana na klucz klamka – uniemożliwi otworzenie okna bez użycia odpowiedniego klucza.

Pamiętaj, że…

Aby okna pełniły swoją funkcję i zachowały właściwości, należy je również odpowiednio… zamontować! Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie polecenie tego zadania wykwalifikowanej ekipie, jaka profesjonalnie zamontuje okna w mieszkaniu. Zwłaszcza, jeżeli nie masz doświadczenia we wstawianiu okien. Lepiej powierzyć będzie pracę fachowcom i mieć pewność, że okno będzie pełniło swoją funkcję… w prawidłowy sposób!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here