Kupujesz auto poleasingowe? Poznaj formalności ubezpieczeniowe, które musisz wypełnić

Zakup auta poleasingowego to coraz bardziej popularny sposób na poczynienie oszczędności. Takie pojazdy są co prawda używane, jednak ze względu na obostrzenia, jakie leasingodawcy nakładają na leasingobiorców, charakteryzują się zazwyczaj bardzo dobry stanem – auta naprawia się w autoryzowanych serwisach , a wszelkie naprawy, wykonuje z użyciem oryginalnych części. Decydując się na taką opcję finansowania samochodu należy pamiętać, by dopełnić wszelkich formalności ubezpieczeniowych. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić.

Zadbaj o kontynuację ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie wygasło i chcemy nadal z niego korzystać,  należy powiadomić ubezpieczyciela o fakcie, że kupiliśmy pojazd. Na tym właściwie nasza rola się skończy – może się okazać, że zostaniemy poproszeni o wypełnienie potrzebnego formularza lub sporządzenie pisemnego oświadczenia (każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własną procedurę), jednak nie zmienia to faktu, że kontynuacja ubezpieczenia jest znacznie prostszą sprawą niż anulowanie starego i zawarcie nowego.

W razie potrzeby wykup nową polisę OC

Zdarza się, że choć polisa poprzedniego właściciela nadal działa, decydujemy się ją anulować i ubezpieczyć się do nowa. Może to okazać się opłacalne np. wtedy, gdy mamy wysokie zniżki. Procedura nie jest bardzo skomplikowana, jednak ilość formalności, których należy dopełnić, jest większa niż w przypadku kontynuacji.

Stara polisa OC musi zostać anulowana. Anulowanie starej polisy może nastąpić w dowolnym momencie, musi jednak być dokonane na piśmie przez poprzedniego właściciela auta. Bardzo ważne jest, aby wykup nowej polisy OC nastąpił w tym samym dniu, w którym anulujemy poprzednią, w przeciwnym razie za brak ciągłości możemy otrzymać karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kary, o których mowa, są nie tylko dotkliwe, ale również praktycznie niemożliwe do uniknięcia – ściągalność należności przez UFG przekracza 90%. Przy zawieraniu nowej polisy należy ubezpieczyć się na własne nazwisko, musimy więc przerejestrować samochód

Jak zawrzeć polisę OC?

Nową polisę można  zawrzeć w dowolny sposób – osobiście w przedstawicielstwie firmy ubezpieczeniowej, za pomocą e-maila, zwykłego listu czy nawet telefonicznie. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od drogi, jaką wybierzemy, zażądać pisemnego potwierdzenia wykupu i mieć je przy sobie podczas jazdy. Potwierdzenie może być w formie elektronicznej – jeśli OC figuruje w bazie danych ubezpieczyciela, to nawet wydrukowany e-mail będzie wystarczającym dowodem ważności polisy OC dla policjanta podczas ewentualnej kontroli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here