Paragon czy faktura?

Paragon to klasyczne potwierdzenie przeprowadzonej transakcji zakupu i sprzedaży. Wszyscy regularnie otrzymujemy te małe świstki papieru wypełnione pozyskanymi produktami i cenami oraz informacjami na temat wartości podatków, a jeśli stoimy po drugiej strony barykady, czyli prowadzimy własny biznes, sami musimy je wystawiać i wręczać usługobiorcom. W pewnych przypadkach paragony są jednak zastępowane fakturami. Nawet jeżeli akurat przeprowadzamy transakcję z klientem będącym osobą fizyczną, może on od nas zażądać wystawienia faktury na żądanie nabywcy. A my powinniśmy oczywiście przystać na jego prośbę.

Najprawdopodobniej zaczęliśmy ewidencjonować sprzedaż przy użyciu standardowych kas fiskalnych właśnie dlatego, by ułatwić sobie kierowanie całą działalnością, ale w wyjątkowych przypadkach nie unikniemy wystawienia dodatkowej faktury. Przepisy, które znajdziemy w ustawie o VAT, wyraźnie zaznaczają, że każda osoba fizyczna ma prawo ubiegać się o taką fakturę. A my tych praw nie możemy w żadnym wypadku łamać. Na szczęście to całe wystawianie faktury tylko na żądanie nabywców nie jest wcale jakoś wielce skomplikowane czy czasochłonne.

W pierwszej kolejności zapoznajmy się więc z teorią. Tak naprawdę powinniśmy to zrobić jeszcze przed założeniem własnej działalności gospodarczej i rozpoczęciem sprzedaży z pomocą kasy fiskalnej. Prowadząc biznes w takiej formie, zawsze jesteśmy narażeni na to, że jakiś klient zażąda od nas wystawienia faktury zamiast wręczenia mu zwykłego paragonu. Pamiętajmy jednak, że ten klient też musi wywiązać się z pewnych obowiązków, jeżeli chce, aby jego prośba została spełniona. Najważniejsze są oczywiście terminy. Nie można ich bagatelizować czy pomijać. Najlepiej by było, gdyby klient zażądał od nas wystawienia faktury już w dniu zakupu produktu, abyśmy niepotrzebnie nie wręczali mu paragonu. Istnieje jednak jeszcze jedno wyjście z sytuacji. Klient ma tak naprawdę trzy miesiące od sprzedaży na to, by zażądać od nas dodatkowego dokumentu. Faktura na żądanie musi zostać wtedy wystawiona. Innego wyjścia nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here