Biurowe, tablicowe, okrągłe, kieszonkowe, stemple-datowniki, stemple specjalne… Pieczątki niejedno mają imię. Są obowiązkowym akcesorium w działaniu każdego biura. Służą przede wszystkim jako nośnik danych i uwiarygadniają dokumenty, ale mogą także wspierać działania reklamowe firmy. Jak wybrać te najlepsze?

Przy wyborze pieczątek liczy się nie tylko ich cena czy kolor oprawki. To raczej kwestia drugorzędna – zwłaszcza, że najbardziej istotne jest to, co pieczątka ma w środku. Nowoczesne maszyny poligraficzne zaś pozwalają, by wnętrze stempla było bogate: zawierało kilka linijek tekstu, grafikę, a nawet odbijało się w kilku kolorach. Dziś profesjonalna naświetlarka błyskowa pozwoli wykonać nawet zaawansowany wzór w dosłownie kilka minut. Co zatem liczy się podczas decydowania o tym, jakie pieczątki trafią do firmy?

Pieczątki i datowniki: dobierz je do potrzeb

W większości przypadków jeden stempel to za mało. Specjalistom zlecane jest wyrabianie pieczątek typowo „firmowych”, a więc tych zawierających pełne dane przedsiębiorstwa, pieczątek personalnych (dla konkretnych pracowników, pełniących np. funkcje kierownicze lub podpisujących dokumenty w imieniu firmy) oraz typowo technicznych. W tej ostatniej grupie znaleźć można zarówno pieczątki tablicowe (które mogą np. potwierdzić, że dokumentacja została zatwierdzona merytorycznie i rachunkowo lub służyć jako „kwit” odbioru ubrania z pralni), jak i datowniki. Te ostatnie przydają się, kiedy chcemy potwierdzić wyraźnie datę dokonania jakiejś czynności. Ot, może chodzić o potwierdzenie odbioru/wysyłki dokumentu lub wskazanie terminu przydatności produktu.

W ofercie dobrych producentów pieczątek i sprzętu do ich wyrobu (chodzi o naświetlarki), takich jak np. Modico znaleźć można wszystkie formy o modele stempli, a co za tym idzie – zamówić te, które najlepiej odpowiadają oczekiwaniom.

Zamawiać, czy produkować samodzielnie?

Zarówno nowoczesne pieczątki, jak i datowniki produkuje się, korzystając z tzw. maszyn błyskowych. To urządzenia oparte o zaawansowane technologie, dające szerokie możliwości, a jednocześnie proste w obsłudze. Dlatego coraz chętniej produkcja przenosi się z pracowni zewnętrznych podwykonawców do siedziby firmy, która stempli potrzebuje. Niewielkie maszyny błyskowe to inwestycja, która zwraca się szybko, a co najważniejsze – pozwala zaoszczędzić i pieniądze, i czas. Prostą pieczątkę, mając pod ręką odpowiedni sprzęt, można wykonać nawet w kilka minut. Warto więc przyjrzeć się możliwości samodzielnego tworzenia pieczątek, lub – jeśli to nieopłacalne – poszukać wykonawcy, który zaoferuje innowacyjne pieczątki. Te najlepsze oferują 5-krotnie wyższą trwałość niż zwykłe automaty oraz jakość odbicia do 900 dpi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here