Pracujesz poza krajem i potrzebujesz zrobić przelew za granicę?

Praca za granicą dla większości osób wiąże się z koniecznością regularnego wykonywania przelewów walutowych. W takiej sytuacji często ponosimy wysokie koszty, ponieważ za samą transakcję musimy niemało zapłacić, a poza tym trzeba uwzględnić również kurs waluty obowiązujący w danym banku. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy zaoszczędzić na przelewach zagranicznych.

Jak korzystnie wymieniać walutę?

Każdy, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku, wie, że jak bardzo się to nie opłaca. W bankowe kursy walut wliczona jest wysoka marża za przewalutowanie, co sprawia, że powstaje spread – różnica kursowa pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty. Krótko mówiąc: kupujemy drożej, sprzedajemy taniej. Nie brzmi to jak interes życia. Bezpieczną alternatywą dla wymiany waluty w banku jest internetowy kantor. Kursy walut w takich serwisach są znacznie bardziej przyjazne portfelowi klienta, ponieważ marża jest minimalna. Transakcja na kwotę ok. 400-500 EUR w
e-kantorze pozwoli nam zaoszczędzić nawet powyżej 100 zł w porównaniu do wymiany w banku. Jeżeli zatem wymieniamy walutę regularnie, w skali roku oszczędzamy w ten sposób co najmniej kilkaset złotych. Jednak do wymiany w internetowym kantorze potrzebne jest konto walutowe – dzięki temu unikamy dodatkowych bankowych opłat za przewalutowanie. Chcąc wymienić euro na złotówki, wysyłamy pieniądze z konta walutowego do kantoru internetowego, a następnie otrzymujemy odpowiednią sumę w polskiej walucie na konto złotówkowe.

Przelewy walutowe

Nie posiadając konta walutowego, możemy wykonać standardowy przelew zagraniczny w banku. Dla waluty euro dostępne są przelewy SEPA, które funkcjonują jedynie pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz kilkoma państwami spoza wspólnoty. Przelew SEPA możemy wysłać na konto, które jest prowadzone w innej walucie niż euro. Koszt wykonania takiego przelewu to zazwyczaj o. 5-10 zł. W przypadku pozostałych walut posługujemy się przelewem SWIFT – opłata za transakcję wynosi wówczas kilkadziesiąt złotych lub jest wyliczana procentowo od przesyłanej kwoty (w zależności od banku). Wysyłając przelew SWIFT, można jednak podzielić się kosztami z odbiorcą lub przenieść je w całości na adresata – wtedy wysłana przez nas kwota dotrze do niego pomniejszona o opłaty pobrane przez bank.

Tańszy przelew zagraniczny online

Przelewy międzynarodowe możemy wykonywać również w wybranych internetowych kantorach, np. na https://internetowykantor.pl/land/przelewy/.W takim wypadku przesyłamy środki nie bezpośrednio do odbiorcy, lecz do e-kantoru. Tam są one wymieniane na walutę wskazaną przez klienta. Następnie internetowy kantor wysyła pieniądze – już w obcej walucie – na konto zagranicznego odbiorcy. Koszt przelewu zagranicznego za pośrednictwem internetowego kantoru jest mniejszy niż taka sama transakcja w banku, ponieważ kurs waluty, według którego dokonywane jest przewalutowanie, jest atrakcyjniejszy. Co istotne, taka transakcja nie wymaga posiadania konta walutowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here