Model crossowy, to bardzo przydatny rodzaj roweru dla wszystkich osób lubiących zjechać z głównej trasy. Ten typ jednośladów jest szczególnie polecany dla osób chcących poruszać się po każdym rodzaju drogi. Nadaje się na wycieczki asfaltowe, a dzięki szerszym oponom, spokojnie poradzi sobie w lekkim terenie i drogach szutrowych. Jeżeli szukasz wielozadaniowego roweru, który jest w stanie sprostać twoim turystycznym zapędom, jest to wybór dla Ciebie.

Tego typu rowery na pierwszy rzut oka mogą przypominać tradycyjne jednoślady trekingowe, lecz najczęściej nie posiadają typowych dla nich akcesoriów, czyli błotników i bagażnika. Tego typu rower oprócz zacięcia turystycznego ma także na celu szybkie przemieszczanie się bez dodatkowego ciężaru w postaci sakw lub innych ładunków. Komfort jazdy jest bardzo duży ze względu na zamontowanie przedniego amortyzatora. Będziemy mogli zatem bez bólu nadgarstków przemierzać leśne dukty lub ubite szutrowe ścieżki. Wycieczkom w każdym terenie sprzyja zamontowanie opon trekkingowych o zróżnicowanym bieżniku. Rower crossowy ma także zamontowane wygodne siodełko rowerowe, które sprzyja dalekim wycieczkom. 

Podczas wybierania roweru będziemy mieli zapewne mały dylemat czy wybrać rower trekkingowy lub crossowy. Jeżeli nie będziemy wozić na nim żadnych ciężarów, a nasz jazda na rowerze jest planowana w tak zwanym lekkim stylu, wtedy bez problemu możemy wybrać model crossowy. Da nam on wolność komfortowego pokonywania odległości na wygodnej ramie, bez konieczności wożenia dodatkowego wyposażenia. Otrzymujemy więc rower wielozadaniowy, który może być wykorzystywany jako środek transportu miejskiego, dojazdów do pracy lub zwiedzania terenów dookoła naszego miejsca zamieszkania.

Rowery crossowe typowe wyposażenie i budowa

Tego typu rowery mają geometrię bardzo wygodną dla naszego ciała. Dzięki wysokiemu ułożeniu mostka kierownicy, unika ono zbyt agresywnego pochylenia w czasie jazdy. Jest to zasługa budowy samej ramy, która jest typową konstrukcją sloppingową, przeznaczoną do rekreacyjnej i średnio zaawansowanej jazdy w komfortowych warunkach. Rower crossowy do 2000 złotych najczęściej zawiera w swoim wyposażeniu bardzo sprawne hamulce typu v-brake oraz osiem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. W zależności od modelu spotkamy także mechaniczne hamulce tarczowe oraz kasety rowerowe o większej ilości koronek. 

W zależności od tego ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na rower, możemy spotkać się z rowerami wyposażonymi w korby na tak zwany kwadratsystem octalink lub wersje hollowtech II. W zależności od ceny zmianie ulega także liczba przełożeń tylnych. W rowerach crossowych spotkamy zarówno wolnobiegi jak i kasety rowerowe.

Crossowy jednoślad, to przede wszystkim wygoda przemierzania kilometrów, więc dobrej jakości opony to priorytet w takich konstrukcjach. W zależności od producenta i modelu spotkamy w nich rozmiary od 28-622 do około 42-622. Taki rozmiar gwarantuje wygodną jazdę po każdym podłożu i zapewnia bardzo dobra ochronę przed przebiciem. Ich szeroki profil pozwoli na jazdę po kamieniachpiaszczystych terenach czy ścieżkach prowadzących przez pola i lasy. Do wygody podróżowania możemy zaliczyć także amortyzatory, które posiadają skok wystarczający do tego, aby bez przeszkód pokonywać każdą nierówność. Może to być zarówno dziura w drodze jak i niezbyt równy dukt leśny. 

Czy wybrać tani rower crossowy spośród innych?

Kupno takiego typu roweru będą rozważać przede wszystkim użytkownicy jeżdżący rekreacyjnie lub trekkingowow niezbyt intensywny sposób. Jeżeli szukamy pierwszego roweru do wszystkiego i mamy zamiar użytkować go jako środek transportu na wycieczki za miasto lub do lasu, bez wątpienia wybierzmy któryś z modeli crossowych. Da nam on wolność w pokonywaniu kolejnych kilometrów i niewątpliwą frajdę z jazdy. Dotyczy to również Pań, dla których producenci przygotowali wiele atrakcyjnych modeli damskich.

Ten typ roweru niewątpliwie kusi każdą grupę wiekową i jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą zacząć przygodę z jazdą na rowerze i mają zamiar zrzucić parę kilogramów. Dzięki takiemu rodzajowi roweru będą mogli wyruszyć na trochę dalsze wycieczki bez obaw o komfort jazdy czy bóle jakie mogą się pojawić. Od tej chwili będą mogli zaplanować pasjonujące wycieczki po nieznanych dotąd terenach w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Nie muszą kurczowo trzymać się dróg asfaltowych lub ubitych duktów leśnych. Nic się nie stanie, jeżeli trasa przebiegnie nieznaną dotąd leśną drogą, która jest niedostępna dla rowerów o charakterystyce szosowej. 

Osoba, która zdecyduje się na tego typu rower niewątpliwie doceni jego zalety i niezaprzeczalną wielozadaniowość. Konstrukcje tego typu są także niezwykle odporne i wytrzymałe i przy przebiegach rocznych, oscylujących w okolicach 2 do 5 tysięcy kilometrów, sprawdzą się znakomicie. Crossowe modele, to znakomite wyjście dla osób, którzy muszą przechodzić rehabilitację lub dostali zalecenie od swojego lekarza, aby spróbować bardziej intensywnej jazdy na rowerze. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy produkt dobrej jakości, który posłuży nam długo i bezawaryjnie. Jego zalety doceni każdy, kto rozważa rozpoczęcie przygody z troszkę bardziej intensywnym kręceniem korbami. Tak więc, chcąc rozpocząć swoją przygodę z turystyką rowerową, dobrze gdy zaczniemy od zakupu roweru w typie crossowym.

Zapraszamy na nasze porady rowerowe na stronę jaki-rower.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here