Samochód jest nierzadko głównym narzędziem pracy. Tym bardziej w niewielkich firmach, w których właściciel wykonuje samodzielnie multum różnych zadań. Transport, spotkania biznesowe, delegacja, załatwianie spraw służbowych, to tylko niektóre z powodów, dla których pojazd przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest niezbędny.

Najlepszy samochód dla firmy

Nie da się jednoznacznie wskazać jednego modelu pojazdu, który byłby idealnym narzędziem w celu prowadzenia swojego biznesu. Wiele zależy od branży, w której działa przedsiębiorca oraz charakteru działalności firmy. Wiele zależy również od częstotliwości jego użytkowania oraz możliwości finansowych samego właściciela firmy.

Uznaje się, że optymalnie jest wybierać pojazdy ekonomiczne, bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. To samochody, które są reprezentacyjne, ale również na tyle kompaktowe, by mogły służyć w codziennej praktyce firmy.

Na czym zależy przedsiębiorcy?

Przede wszystkim na tym, by samochód nie generował zbyt dużych kosztów. Co prawda ich część można wrzucać w koszta firmy, dzięki czemu zostanie wyliczony mniejszy podatek. Firma prowadzona jest dla zysku, należy ustalić priorytety i zdecydować się na auto, które będzie funkcjonalne, ale jego utrzymanie nie zaburzało płynności finansowej.

Przedsiębiorca chce prężnie rozwijać założoną działalność. Samochód jest bardzo często w tym celu niezbędny. To priorytet, który jest zwykle ustalany już podczas planowania pierwszych inwestycji biznesowych. Co istotne, jego nabycie nie może pochłonąć zbyt dużej kwoty środków.

Najczęściej wybierane samochody

Okazuje się, że przeciętny firmowy samochód ma 10 lat i kosztuje nie więcej niż 15 000 złotych. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, najczęściej biorą je w leasing albo zaciągają kredyt samochodowy dla firm. Mało kogo stać na zakup pojazdu za gotówkę.

Zwróćmy uwagę, że jednoosobowe działalności nie przynoszą zazwyczaj ogromnych zysków, są raczej w ciągłej fazie rozwoju. Inwestycja w samochód bardzo często przekracza finansowe możliwości właściciela małej firmy. Właśnie dlatego przedsiębiorca zgłasza zapotrzebowanie na zewnętrzne wsparcie finansowe. Na szczęście może z takiego korzystać. 

Źródła finansowania

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność korzysta najczęściej z zewnętrznego wsparcia. Korzystny okazuje się dla niego leasing, dzięki któremu od razu może korzystać z auta, a miesięczne raty włączać w koszty prowadzenia firmy. Wadą tego typu rozwiązania jest natomiast to, że samochód nie jest własnością przedsiębiorcy, ale firmy leasingowej.

Drugą najczęściej wykorzystywaną opcją jest kredyt samochodowy dla firm. Ten zaciągany może być na preferencyjnych warunkach, bo pojazd staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Procedura przyznawania kredytu jest prosta i szybka. Same banki współpracują z dealerami i komisami samochodowymi, ale auto może pochodzić również od prywatnego właściciela. Co ważne, kredytobiorca staje się od razu właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here