Studia kierunki

Tysiące maturzystów co roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Wybór nie jest jednak prosty – setki dostępnych kierunków i uczelni sprawiają, iż właściwy wybór Studia kierunkibardzo często jest utrudniony. Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Bardzo często ukończenie takich studiów wiąże się z wielkim wysiłkiem, gdyż materiał omawiany w ciągu tych kilku lat wymaga systematycznej nauki, jednak jak widać po rynku zatrudnienia, ta ciężka praca się opłaca.

Jakie kierunki studiów dla kogo

W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego.

Przyszłościowe kierunki studiów

 1. Studia medyczne– medycyna, stomatologia, farmacja, fizjoterapia, dietetyka, analityka medyczna, ratownictwo medyczne, neurobiologia i kosmetologia.
 2. Studia ekonomiczne– specjalista od kadr, specjalista w dziale rachunkowości, menadżer marketingu, project manager, analityk biznesowy, księgowy, doradca finansowy i inwestycyjny oraz pracownik działu finansowego
 3. Studia techniczne– mechanika, architektura, elektronika, elektrotechnika, nanotechnologia czy telekomunikacja

Studia dzienne, wieczorowe, czy zaoczne

 • Studia dzienne na uczelniach państwowych są wciąż najbardziej popularne. Ich największą zaletą jest fakt, że są bezpłatne. Tacy studenci są często niezależni finansowo, a ilość ćwiczeń i wykładów na uczelni jest nieporównywalnie większa, niż na studiach niestacjonarnych.
 • studia w trybie zaocznym– Plusem studiów zaocznych jest to, że zajęcia odbywają się zazwyczaj co drugi weekend i bez większego problemu można pogodzić je z pracą.
 • studia wieczorowe– Na wielu uczelniach zajęcia odbywają się w przeciągu całego dnia, za to tylko 2 lub 3 razy w tygodniu. Od studiów dziennych różni je ilość godzin zajęć, oraz fakt, że trzeba za nie płacić, niekiedy tyle, co za studia zaoczne.

Przykładowe kierunki studiów

 1. ochrona dóbr kultury- trzeba kochać historię i historię sztuki, dostrzegać rzeczy cenne wokół siebie
 2. agrochemia- dają szansę na specjalizację praktycznie od pierwszego roku i zdobycie wiedzy oraz umiejętności unikatowych na rynku.
 3. chemia kosmetyczna- zapotrzebowanie na fachowców – już nie „zwykłych” chemików, ale specjalistów od chemii kosmetycznej, zdolnych tworzyć nowe produkty i oceniać te już istniejące.
 4. Energetyka- polski sektor energetyczny wymaga gruntownej modernizacji – zarówno jego infrastruktura, jak i kadry. Dobrze wykształconych energetyków rynek pracy przyjmie z otwartymi ramionami.
 5. Politologia- to kierunek łączący wiedzę i umiejętności z zakresu prawa, historii, socjologii i psychologii społecznej. Mają go w swojej ofercie praktycznie wszystkie uniwersytety, można wybierać wśród wielu interesujących specjalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here