Jak pokazują badania – Polacy wciąż niezbyt chętnie wykupują ubezpieczenie domu czy mieszkania. To błąd, ponieważ zagrożenia, jakie mogą spotkać nieubezpieczoną nieruchomość, mogą wydarzyć się w każdej chwili. Sprawdź, jakiego rodzaju wypadki mogą się przydarzyć w Twoim domu.

Ubezpieczenie domu – od jakiego rodzaju zagrożeń Cię ochroni?

Ubezpieczenie domu a opady i powodzie

Ze względu na położenie geograficzne, w Polsce wyznaczono aż 267 obszarów zagrożonych powodzią. Podtopienia spowodowane przyborem wód i opadami to niemal codzienność. Nadmiar wody potrafi zniszczyć niejeden dobytek życia, wiedzą o tym szczególnie mieszkańcy Małopolski. Ubezpieczenie domu przyda się szczególnie również w województwie mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Ubezpieczenie domu a huragany

Huragany i trąby powietrzne najczęściej występują na dolnym śląsku i małopolsce. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – najwięcej opadów występuje między majem a sierpniem. Duże szkody związane z silnymi wiatrami wstępują również w województwie śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Ubezpieczenie domu a pożary

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że co roku w Polsce w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów. Statystyki pokazują, że w pożarach rocznie średnio ginie około 400-500 osób. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak ostrożności w posługiwaniu się otwartym ogniem oraz nieumiejętne posługiwanie się urządzeniami i instalacjami. Największy odsetek tego typu wypadków ubezpieczyciele odnotowują w miesiącach zimowych.

Ubezpieczenie domu a kradzieże i dewastacje

Według danych podanych przez Komendę Główną Policji – w ubiegłym roku doszło do ponad 77 tys. kradzieży z włamaniem. Do włamań najczęściej dochodzi, kiedy domownicy znajdują się poza miejscem zamieszkania dłużej niż dobę.

Ubezpieczenie domu a zalanie mieszkania

Największe jednak szkody, jakie odnotowuje się w polskich domach, generują zalania. Pęknięta rura czy zepsuta pralka lub zmywarka potrafią spowodować powódź w całym mieszkaniu. Dodatkowo zalania powodują podwójne koszty, ponieważ zazwyczaj zalewasz nie tylko swoje mieszkanie, ale także mieszkanie sąsiada. Straty, jakie wyrządzi tam Twoja powódź również będziesz musiał pokryć.

Ubezpieczenie domu – dostosuj je do własnych potrzeb

Warto dokładnie przeanalizować i przemyśleć zakres ochrony ubezpieczenia. Osoba poszukująca polisy pod kredyt hipoteczny będzie miała zupełnie inne wymagania niż ktoś, kto chce zamieszkać w wynajętym mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, w której sytuacji będziesz się znajdować, powinieneś wybrać taką polisę, która będzie obejmować szkody wyrządzone zarówno w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie, jak i ze świadomego działania osób trzecich jak np. włamanie i kradzieże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here