W co zainwestować 10000?

Zainwestowanie kwoty 10 tysięcy złotych nie jest łatwym zadaniem. Taka decyzja inwestycyjna wymaga pewnych oględzin i rozeznania w sprawie. Za 10 tysięcy złotych nie jest możliwe na przykład nabycie nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że jest to kwota, która daje całkowicie ograniczone możliwości inwestycyjne. Warto przyjrzeć się różnym pomysłom na zainwestowanie 10 tysięcy złotych.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest niewątpliwie wpłacenie pieniędzy na lokatę oszczędnościową. Nie jest to jednak optymalne wyjście. Oprocentowanie przydzielane obecnie przez banki jest niewielkie, natomiast inflacja wbrew pozorom nie utrzymuje się na najniższym poziomie.

Innym pomysłem na lokowanie małych kwot pieniędzy są wszelkiego rodzaju fundusze inwestycyjne. Opierają się one na zróżnicowanych klasach aktywów o różnym stopniu ryzyka. Wybór konkretnego funduszu powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji inwestycyjnych oraz naszego stosunku do ryzyka. Wśród dostępnych na rynku funduszy są bowiem takie, których portfel bazuje głównie na akcjach, obligacjach lub aktywach pieniężnych. Inwestowanie w nie wiążę się zatem ze zróżnicowanym poziomem ryzyka.

Kolejnym pomysłem na ulokowanie kapitału są obligacje skarbowe. Różnią się one między sobą terminem wykupu. Istnieją obligacje z dwuletnim, czteroletnim oraz dziesięcioletnim terminem wykupu. Niestety taka forma inwestycji ma swój jeden podstawowy mankament. Mianowicie, zbywając obligacje przed ich pierwotnym terminem wykupu, wypłacane nam są mniejsze odsetki.

Innym rozwiązaniem są tak zwane inwestycji alternatywne. Mając 10 tysięcy złotych, raczej nie staniemy się posiadaczami willi z basenem. Możemy za to kupić bez problemu spore ilości srebra albo dwie uncje złota. Ciekawą propozycją jest także inwestycja w pallad lub platynę. Za 10 tysięcy złotych nie sposób kupić dzieło sztuki znanego malarza albo drogocenne wino. Warto jednak rozważyć zakup innych dóbr kolekcjonerskich, takich jak stare gry komputerowe czy zestawy klocków, których ceny na aukcjach internetowych stale rosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here