Problemy z zasilaniem bardzo często skutkują koniecznością wymiany całej instalacji. Niestety podmiana kabli na nowe nie jest prosta i wymaga wykonania w ścianach otworów, którymi przeciągnięte zostanie całe okablowanie. Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej krok po kroku? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Kiedy warto przeprowadzić wymianę instalacji elektrycznej?
Częste awarie, problemy z bezpiecznikami czy iskrzenie to problemy, których nigdy nie powinniśmy bagatelizować. Mogą się one skończyć porażeniem prądem lub samozapłonem. Na całe szczęście usterki takie występują przeważnie w starych instalacjach, które tworzone były z kiepskich materiałów i ich trwałość była mocno ograniczona. Odwiedzając sklep elektryczny https://www.elektrospark.pl/, można zobaczyć, że w dzisiejszych czasach jakość kabli i całego osprzętu elektrycznego jest nieporównywalnie lepsza, w związku z czym nowoczesne instalacje powinny wytrzymać zdecydowanie dłużej od tych, robionych 20-30 lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo prawdopodobne jest, iż każdy inwestor budujący obecnie dom będzie musiał przynajmniej raz w życiu pomyśleć o wymianie elektryki.
W jaki sposób wygląda taka wymiana?
Kable w starym budownictwie bardzo często ukryte były pod podłogą, ale ponowne zamontowanie ich w tym miejscy powodowałoby konieczność ściągania okładziny podłogowej. Z tego względu stosuje się inne rozwiązanie i kable układane są na ścianach i sufitach. Wiąże się to z koniecznością wykonania niewielkich bruzd, które umożliwiają ukrycie kabli w ścianach. Oczywiście po zamontowaniu wszystkich kabli należy dziury zamaskować klejem gipsowym i gładzią. Po oszlifowaniu i wymalowaniu na ścianach nie zostaje żaden ślad świadczące o tym, że przeprowadzony był tak duży remont. Ważne, by bruzdy były dość głębokie, bo w przeciwnym wypadku pod wpływem grzania się przewodów elektrycznych dojdzie do delikatnej zmiany odcienia kawałka ściany, co może wielu osobom przeszkadzać. Aby tego uniknąć, powinniśmy wykonać bruzdy na około 5-6 cm.