Niegdyś uchodziły za zło konieczne, obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Kiedy apartamenty na najwyższych kondygnacjach budynków stały się ekskluzywnym i pożądanym towarem? Z czym wiąże się mieszkanie w takich lokalach? O tym w dzisiejszym artykule.

Stare budownictwo a mieszkanie na najwyższych piętrach 

W czasach PRLu budowano wyłącznie w „wielkiej płycie”. Wieżowce i bloki wykonane w taki sposób były dalekie od ideału, a jakość wykonania oraz założenia konstrukcyjne skutecznie zniechęcały do zamieszkiwania wyższych pięter. 

Podstawowymi problemami związanymi z mieszkaniem wysoko były ogromne zmiany temperatur spowodowane kiepską izolacją. O ile w zimie problem ten był mniej dokuczliwy, o tyle w lecie, podczas upałów, mieszkania na wysokich piętrach stawały się prawdziwym piekarnikiem. 

Drugim najistotniejszym problemem był brak lub uszkodzenie windy. Na pewno każdy, kto mieszkał na górnych kondygnacjach, przeklinał wyjście z psem na spacer, czy do sklepu po zakupy, nie wspominając o wnoszeniu sprzętów lub mebli. 

Jak sytuacja wygląda obecnie? 

Wraz z zakończeniem pewnej epoki w budownictwie, zainteresowanie apartamentami usytuowanymi na najwyższych piętrach wieżowców zdecydowanie wzrosło. Obecnie takie mieszkania charakteryzują się większą ilością plusów niż minusów. 

Każdy wieżowiec posiada przynajmniej jeden szyb windy, dzięki czemu wspinaczki alpinistyczne przestały być problemem. Podobnie jak duże wahania temperatur. Obecne rozwiązania izolacyjne skutecznie izolują przed utratą ciepła w zimie, jak i zbytnim nagrzewaniem się apartamentów w lecie. 

Do niewątpliwych zalet mieszkania wysoko w chmurach z całą pewnością możemy zaliczyć ciszę i spokój. Mieszkając wysoko, nie docierają do nas miejski zgiełk i hałasy z podwórka. Dzięki temu apartamenty położone na najwyższych kondygnacjach budynków stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój. 

Warto wspomnieć o czystszym powietrzu, mniejszej ilości wszędobylskiego kurzu oraz mniejszym brudzeniu się elewacji i szyb, które jest prawdziwą zmorą zwłaszcza w dużych metropoliach, jak Warszawa, czy Kraków. Apartamenty umiejscowione na wyższych kondygnacjach nierzadko mogą pochwalić się również większymi tarasami i balkonami. 

Lepsze nasłonecznienie mieszkania również odgrywa istotną rolę. Pokoje w takich apartamentach zawsze są widne. To wiąże się z kolejną – dosyć oczywistą – zaletą. Piękna panorama rozpościerająca się hen po horyzont stanowi prawdziwe ukoronowanie wszelkich zalet mieszkania w nowoczesnych wieżowcach. 

Wieżowce w stolicy – sprawdź, gdzie warto wynająć apartament w chmurach 

Bez wątpienia prym wiodą dwa budynki umiejscowione w centrum Warszawy. Są to wieżowiec Cosmopolitan przy ulicy Twardej 4 oraz apartamenty przy ulicy Złotej 44. Obydwie nieruchomości stanowią ofertę premium dla najbardziej wymagających klientów. Jeśli szukasz apartamentów na dachu Warszawy, sprawdź tę ofertę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here