Zdolność kredytowa

Jeśli w najbliższym czasie planujesz ubiegać się o kredyt w banku, to powinieneś pamiętać o dobrej zdolności kredytowej. Jest to bowiem jeden z ważniejszych parametrów, który bierze pod uwagę bank podczas analizy wniosku kredytowego. Dobra zdolność kredytowa umożliwia zaciągnięcie korzystnego kredytu i im wyższa ona będzie, tym wyższy kredyt możesz uzyskać. Zobacz, od czego zależy zdolność kredytowa i w jaki sposób można ją zwiększyć.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zanim jakikolwiek bank udzieli Ci kredytu, z pewnością zainteresuje się Twoją zdolnością kredytową. Zdolność kredytowa https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/ to indywidualna możliwość każdego kredytobiorcy do zaciągnięcia zobowiązania oraz jego spłaty w określonym terminie wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi np. odsetkami. Aby obliczyć zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. W BIK znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat kredytobiorców. Bank może się stamtąd dowiedzieć czy spłacasz swoje zobowiązania w terminie i czy nie dopuściłeś do opóźnień w spłacie rat.

Historia kredytowa osoby, która chce uzyskać kredyt, ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową. Brak historii kredytowej lub negatywne wpisy w BIK mogą być przyczyną odmowy przyznania kredytu. Niekiedy nawet jedno, dłuższe opóźnienie w spłacie rat zobowiązania może utrudnić uzyskanie nowego kredytu. Jeśli takich opóźnień odnotowano kilka, to kredytobiorca może mieć już bardzo duże problemy z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Warto jednak pamiętać, że historia kredytowa to niejedyna rzecz, na którą zwracają uwagę banki.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych są dochody potencjalnego kredytobiorcy oraz jego wydatki. Nawet jeśli otrzymujesz stosunkowo wysokie wynagrodzenie, to przy sporych wydatkach Twoja zdolność kredytowa może nie być wystarczająca do tego, aby otrzymać kredyt na wysoką sumę. Bank bierze pod uwagę liczbę osób na utrzymaniu, a także to ile wynosi suma Twoich aktualnych rat, które będziesz spłacać jeszcze przez jakiś czas. Taka dokładna analiza finansów kredytobiorcy pozwala bankom zmniejszyć ryzyko, które wiąże się z niespłaceniem przez klienta zobowiązania.

Na zdolność kredytową składa się również: stabilność zatrudnienia, wiek, wykształcenie, stan cywilny. Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, to powinieneś przede wszystkim zadbać o wysokie dochody w połączeniu z niskimi kosztami utrzymania oraz niewielkimi ratami innych zobowiązań. Dobrym pomysłem będzie spłata mniejszych zobowiązań przed złożeniem wniosku o kolejny kredyt. Dla banku nie bez znaczenia jest też rodzaj umowy, na której pracujesz. Najlepiej, jeśli będzie to umowa o pracę na czas nieokreślony, choć osoby pracujące na umowy czasowe czy nawet cywilnoprawne też mają szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy.

Jeśli obawiasz się odmowy udzielenia kredytu, przez zbyt niską zdolność kredytową to możesz skorzystać z usług doradcy kredytowego Spłata Pożyczek. Doświadczony doradca, który ma wiedzę z zakresu finansów i bankowości pomoże Ci w znalezieniu korzystnego zobowiązania i pomoże w jego uzyskaniu. Nawet jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest najlepsza, to z pomocą odpowiedniej osoby możesz liczyć na uzyskanie niezbędnych środków finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here