Znajomość języków obcych otwiera w życiu wiele możliwości, a przy tym jest bardzo ceniona przez pracodawców. Naukę warto rozpocząć już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci bardzo szybko przyswajają nowe informacje i są ciekawe świata. Podstawą jest zainteresowanie dziecka i pokazanie, że nauka nie musi być nudna. Warto wdrożyć w życie zasadę nauki przez zabawę.

Fiszki dla dzieci

Przy nauce dzieci języków obcych warto wykorzystać fiszki – zarówno w wersji tradycyjnej (papierowej), jak i multimedialnej. Fiszka to niewielka karteczka ze słowem w języku obcym i jego tłumaczeniem obrazkowym na awersie. Przykładowo: angielskiemu słowu dog odpowiada ilustracja psa.  Fiszki to dobre rozwiązanie dla rodziców, które chcą uczyć dzieci przez zabawę. Dzięki nim można nie tylko nauczyć swoje dziecko podstaw danego języka obcego, ale także rozwinąć jego kreatywność i pobudzić wyobraźnię. Ciekawym rozwiązaniem są fiszki multimedialne, z których można korzystać w ramach aplikacji Fiszkoteka na smartphony.

Naturalne otaczanie dziecka językiem obcym

Najszybszą metodą na nauczenie dziecka języka obcego jest otaczanie go tym językiem. W praktyce oznacza to, że należy mówić do niego po angielsku, puszczać anglojęzyczne bajki i czytać angielskie książeczki. Nim jednak wdrożymy taki plan nauki, warto wcześniej wybrać się z dzieckiem do poradni psychologicznej, w której specjalista oceni, czy taki sposób nauczania będzie odpowiedni. Niewątpliwą zaletą otaczania dziecka językiem obcym jest to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie dwujęzyczne.

Kiedy zacząć uczyć dziecka języków obcych?

Naukę języków obcych warto rozpocząć już przed 3. rokiem życia – wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko bardzo szybko zacznie mówić płynnie i z właściwym akcentem. To, jak szybko nasza pociecha będzie przyswajać słówka i zwroty w języku obcym zależy od wielu czynników, m.in. od doboru metody nauki i od indywidualnych predyspozycji dziecka. Warto wdrożyć plan nauki przez zabawę, np. fiszki dla dzieci – w przeciwnym razie można w bardzo łatwy sposób zniechęcić dziecko do języka obcego. Wielu rodziców zastanawia się także nad tym, czy uczyć dziecka więcej niż jednego języka obcego – nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ może poczuć się ono zdezorientowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here