Pomimo tego, że obecnie na rynku dostępne są różnorodne pojemniki i palety służące do przewodu konkretnych towarów, to jednak najbardziej rozpowszechnione i najbardziej uniwersalne są pojemniki euro. Co warto o nich wiedzieć? W jakich branżach znajdują one przede wszystkim swoje zastosowanie i czy muszą mieć one specjalne certyfikaty?
Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że pojemnik rozmiaru euro nie jest żadnym obowiązującym standardem, który jest nakazany do stosowania w Europie lub w ramach Unii Europejskiej. Nazewnictwo i charakterystyka wymiarowa europojemników ma swój początek w wymiarach palet stosowanych w Wielkiej Brytanii oraz na kontynencie europejskim. Dopasowując pojemniki do wymiarów palet (a to odpowiednio 1200×1000 lub 1200×800 mm) można było znacznie łatwiej i praktyczniej nimi zarządzać w transporcie oraz załadunku. Dzisiaj ma to również takie samo znaczenie. Stosując określenie „do busa mieszczą się 3 europalety” z łatwościa można oszacować ile towaru można przewieźć – wszyscy mają na myśli pojemnik rozmiaru euro.
Pojemniki rozmiaru euro
Pojemniki euro tak bardzo przyjęły się na europejskim rynku, że obecnie jest to rozmiar wykorzystywany w wielu dziedzinach. Co istotne, producenci urządzeń i materiałów dodatkowych dostrzegli zalety płynące ze stosowania jednolitego rozmiaru pojemników transportowych i dostosowali swoje wyroby. Niemal wszystkie dostępne obecnie na rynku wózki do przewozu czy też pokrywy do zabezpieczenia towaru pasują do europojemników.
Pojemnik euro – uniwersalność
Pojemniki euro zyskały swoją popularność dzięki oferowanej uniwersalności. Można wykorzystać je nie tylko do transportu żywności czy medykamentów, ale również części samochodowych czy akcesoriów meblowych. W większości przypadków pojemnik rozmiaru euro wykonany jest z HDPE, który jest po prostu wytrzymałym plastikiem. Co jest jednak szczególnie istotne, tego rodzaju plastik nie wchodzi w reakcje z transportowanymi towarami.
Podsumowując, europojemniki ze strony https://www.schoellerallibert.com/pl/products/stackable-containers/euro-containers/ są obecnie najczęściej wykorzystywanymi pojemnikami jeżeli chodzi o transport – zarówno lokalny, jak i międzynarodowy. Co prawda można z powodzeniem wykorzystywać je do stałego przechowywania produktów w ramach hurtowni czy sklepów, to jednak w takim aspekcie znacznie lepiej sprawdzają się pojemniki dedykowane. Ile kosztują europojemniki? Wbrew pozorom ciężko udzielić jednoznacznej i precyzyjnej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od wielkości złożonego zamówienia – im będzie ono większe i im regularniej będziemy zgłaszać zapotrzebowanie na dostawy pojemników typu euro, tym na niższe ceny będziemy mogli liczyć.