Wszystko co musisz wiedzieć o zabezpieczeniu kredytu

0
1230

Zabezpieczenie kredytu pozwala instytucji finansowej, w której jesteś klientem zmniejszyć ryzyko, które ponosi, pożyczając Ci pieniądze. Czasem nie jest ono konieczne np. w przypadku niewielkich kredytów gotówkowych, a czasem jest wręcz wymagane, aby otrzymać pozytywną odpowiedź na wniosek kredytowy. Dzięki zabezpieczeniu często możemy też liczyć na lepsze warunki kredytowania. Zobacz, czym dokładnie jest zabezpieczenie kredytu i co może nim być.

Co to jest zabezpieczenie kredytu?

Tak jak już wspomnieliśmy, zabezpieczenie kredytu jest dla banku kołem ratunkowym w przypadku, gdy klient przestanie spłacać swoje zobowiązanie. Pożyczając pieniądze, bank zawsze podejmuje ryzyko, ponieważ nigdy nie wie, czy spłata kredytów przez danego klienta nastąpi bezproblemowo i czy odzyska całą pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

Istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń kredytu i każdy bank ma indywidualne podejście do tego tematu. Niektóre instytucje nie będą wymagały żadnego zabezpieczenia nawet przy kredytach przekraczających kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla innych zaś będzie to konieczność, bez której albo nie udzielą pieniędzy, albo zrobią to na gorszych dla kredytobiorcy warunkach np. z wyższym oprocentowaniem.

Dlaczego banki wymagają zabezpieczenia?

Banki często wymagają zabezpieczenia, gdy w grę wchodzą wysokie kredyty np. kredyt hipoteczny lub kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, a wnioskuje o kredyt. Zabezpieczenie ma stanowić dla banku przedmiot skutecznego ściągania roszczeń z kredytobiorcy. Jeśli ten mimo wizji utraty zabezpieczenia dalej nie spłaca swojego zobowiązania, to bank ma prawo przejąć rzecz, która stanowiła zabezpieczenie kredytu.

Zabezpieczenie kredytu nie stanowi jednak korzyści tylko i wyłącznie dla banku. Także kredytobiorca może liczyć na zalety ustanowienia zabezpieczenia. Jedną z największych korzyści dla klientów jest zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu spłaty kredytu. Oprocentowanie kredytu z zabezpieczeniem jest zazwyczaj niższe niż tego bez zabezpieczenia, a dodatkowo można ustalić z bankiem wygodne dla nas warunki spłaty.

Co może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Jeśli zainteresowała Cię możliwość wzięcia kredytu z zabezpieczeniem, to na pewno zastanawiasz się, co może się takim zabezpieczeniem stać. W przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczenie stanowi nieruchomość, która została zakupiona za pieniądze z kredytu. Jeśli przestaniemy spłacać zobowiązanie, to bank ma prawo przejąć nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie.

Zabezpieczeniem dla banku może być także poręczenie wekslowe, gwarancja bankowa, zastaw ogólny, kaucja, ubezpieczenie kredytu, blokada środków na rachunku bankowym lub samochód. Jak widać, możliwości jest sporo i każdy jest w stanie znaleźć zabezpieczenie, które odpowiada mu najbardziej.

Czy kredyt z zabezpieczeniem się opłaca?

W większości przypadków będzie się on opłacał zarówno kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Wszystko jednak zależy od oferty, jaka zostanie nam zaproponowana. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zabezpieczenia kredytu i tego, czy dana oferta jest korzystna to skontaktuj się z profesjonalnym doradcą https://splatakredytow.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here